BİZE ULAŞIN

Blog

Yatırım Yapmak İçin Ev Almak Mantıklı Mı?

 

Yatırım Ev Almak mantıklı mı sorusuna cevap vermeden önce "Yatırım" kavramına açıklamakta yarar var.

 

Yatırım Nedir?

Yatırım kelimesi "parayı, gelir getirici taşınır ya da taşınmaz bir mala yatırmak. Mevduat, Plasman" olarak tanımlanmaktadır.

 

Yatırım Yapmak olarak düşündüğümüzde de ek bir gelir ya da kazancımızı artıracak yollar geliyor. Çünkü bir alışverişi yatırıma dönüştüren bileşenler, Yatırım kavramını tanımlayan içeriklerdir.

 

Yatırım Yapmak olarak düşündüğümüzde ek bir gelir ya da kazancımızı artıracak yollar geliyor.

 Yatırım Yapmak İçin Ev Almak

En akıllı Yatırım araçları;

 

Bu yolların bazıları ise;

- Hisse senetleri,

- Tahviller,

- Yatırım fonları,

- Yabancı ülke para birimleri yani döviz, Altın, gümüş,

- Gayrimenkul ve

- Hatta küçük bir işletme olabilir.

 

Yatırım aynı zamanda finans piyasasında en çok yanlış kullanılan ve yanlış anlaşılan terimlerden biri olarak da karşımıza çıkabiliyor.


Çünkü birçok kişi Yatırım yaptığını sanarak elindeki avucundaki birçok şeyi kaybedebiliyor. Bu risk ile karşı karşıya kalmama adına yazımız size bir yol gösterici olabilir.  

 

- Yatırım nedir?

- Yatırım Yapmak neleri kapsar?

- Neden Yatırım yapmayı düşünmeliyim ve

- Birçok zorlukla kazandığım para ile nasıl Yatırım yapmalıyım?

sıkça sorulan ve cevap aranan bir durumdur.

 

Yatırım Yapmak Ne Demek?

Ek bir gelir ya da kar elde etme beklentisiyle bir girişime, bir olguya veya bir madene para yatırma eylemi olan Yatırım, daha iktisadi bir cevapla bir karı denemek ve çevirmek için kullanılan herhangi bir parasal fon olabilir, ancak süreç bir riske ile de adlandırılabilir.

 

Yatırım; gerçekten gelir midir risk midir? Bu sorunun cevabı çok önemlidir. Bu gibi sebeplerle Yatırım yapmayı düşünenler için doğru soru şudur: "Yatırım Yapmak gerçekten riske değer mi?"

 

Hangi Yatırım araçlarına Yatırım yapılır?

Artan fiyatlar nedeniyle paranızın değerinin zaman içinde düştüğü veya aşındığı enflasyon, Yatırım yaparken akılda tutulması gereken bir başka önemli faktördür.  

 

Yatırım Stratejileri oluşturmak

Bu nedenle; daha yüksek faiz oranlarından kaçınmak için enflasyonu nasıl yeneceğine dair stratejileri araştırmak önemlidir.  

 

Uzun vadeli Yatırım planları  

Daha karlı, nakit getirisi daha fazla ve kısa sürede değerlenecek ürüne zor kazanılan parayı aktarmakla ilgili olan Yatırım, uzun vadede finansal portföyünüzü çeşitlendirmeye ve daha da geliştirmeye yardımcı olan parasal varlıklar olarak düşünülebilir.  

 

Birikim ve tasarruf Olarak Yatırım Yapmak

Genellikle büyümeyi kabul edilebilir bir risk miktarıyla maksimize etmek olan yatırımın, birikim ve tasarrufla da bir ilişkisi olduğunu da kabul etmek de fayda var.  

 

Risk Faktörü

Ancak ikisi yani tasarruf birikim ve Yatırım arasındaki fark, sorunun da kaynağı risk faktörüdür. tasarruf ve birikim genellikle çok çok az risk barındırsa da yatırımın içindeki riskle kıyaslanamaz.  

 

Kaynakları Korumaya Yönelik Eylem

tasarruf ve birikim, maksimum büyümeye yönelik değil tamamen kaynakların korunmasına yönelik bir eylem, Yatırım ise büyümeyi ve değer katmayı hedefleyen bir eylem olarak dikkat çeker.  

 

Ticari Olarak Yatırım Yapmak

Bireysel anlamda da kullanıldığını kabul etmekle birlikte genellikle ticaret veya günlük ticaret terimleri yerine kullanılan Yatırım, daha farklı zaman zarfını kaplamaktadır.

 Yatırım, yatırım yapmak, ev almak, taksitle ev

En İyi Yatırım Yolları

Yatırım Yapmak hayatınızda riske ne kadar yer ayırdığınızla doğru orantılıdır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde ise Yatırım araçları oldukça çeşitli olmakla birlikte, büyük riskleri de içinde barındırmaktadır.  

 

Altın ile Yatırım Yapmak

Ülkemizde Altın, döviz, hisse senedi, kripto para, bono tahvil, vadeli mevduat, forex ve gayrimenkul en iyi Yatırım araçları arasında sayılabilmektedir.   Herhangi bir Yatırım fırsatını ciddi olarak değerlendirmeden önce, potansiyel yatırımcıların dikkate etmesi gereken konular vardır.  

 

Yatırım Öncesi Risk Hesaplama

Yatırım öncesinde elinizdeki varlıkların net değerini hesaplamanız, olası risk durumunda kayıplarınızı ya da kazanç durumunda karınızı belirlemede size yardımcı olacaktır. 

 

Evinizden ve arabanızdan değerli eşyalarınıza veya mevcut yatırımlarınıza kadar sahip olduklarınızın toplam değerini belirlemeniz sonucunda çıkacak miktar, yatırımlarınıza doğrudan yön verecektir.  

 

Gider Hesaplama

Ancak bu varlıkların karşısında aylık giderlerinizden varsa banka kredi borçlarını aylık kredi harcamalarınıza kadar birçok gideri de en son kuruşuna kadar hesaplamanız da önemlidir. 

 

Yatırım aşamasında elinizden çıkarmayı göze alacağınız daha önceki varlıklarınız, sizin finansal portföyünüzü uygun bir şekilde yönlendirecektir.

 

Bu varlık tahsisi noktasında yatırımınızın risk toleransını, hedeflerini ve yatırımlar için ideal zaman çerçevesini belirlemeyi de içermektedir.  

 

Yatırım Amacıyla Ev Almak

Yatırım yapma çabalarınız anlaşılabilir; ancak bazı durumlarda Yatırım hayallerinizi ertelemeniz mali durumunuz adına daha faydalı olabilir.

 

- Ev kredisi,

- Taşıt kredisi ya da

- İhtiyaç kredisi gibi

 

Borçlarınız, birikmiş kredi kartı borçlarınız var ise ilk olarak bu borçlarınızı kapamak yatırımınızı yapmaktan daha mantıklı bir hareket olacaktır.  

 

Yatırım Öncesi Hesaplama

200 birim borcunuz var elinizde de 180 birim finansınız var diyelim. Bu 180 birim finansı herhangi bir Yatırım aracına yatırdığınızda ikiye katlanmasını hayal edersiniz ancak bu büyük bir oranda bu şekilde gerçekleşmez, hatta 180 birim finansınızın beklediğiniz girdi sürecinde daha da değer kaybetme olasılığı da mevcuttur. 

 

Bu gibi nedenlerle o 180 birim birikmişinizi borçlarınıza harcayarak faizden tasarruf edebilir, uzun süren borç yükünden de kurtulmuş olursunuz. Bu yapacağınız borç ödemesiyle aynı zamanda aslında, bunu yapmak nakit akışınızı ve genel olarak net değerinizi artırmanıza yardımcı olmuş olacaksınız.  

 

Yatırım Yapmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler 

 

- Nakit Fonu Oluşturma

Yatırım yapmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken başka bir nokta da acil durumlar için nakit fonu oluşturmanız yararınıza olacaktır. Gelirlerinizin büyük bir bölümünü aylı borçlarınıza ayırıyor ve üstüne bir de Yatırım yapıyorsanız acil durumlarda sıkıntı çekmeniz içten bile değildir. Bu durumun önüne geçmek için nakit fonu oluşturmanız önem arz etmektedir.  

 

- Yatırım İçin tasarruf

Yatırım kararı verdiyseniz isteklerinizi ihtiyaçlarınızı bir bakıma ötelemeniz gerekebilir. Bunu da göze almanız gerekiyor. Rutin alışveriş alışkanlıklarınızı, eğlence ve tatil giderlerinizi minimuma indirin. Bu gibi durumlar için belirlediğiniz bütçeniz varsa bu bütçeyi yarıya indirin. Bu sayılanları yapmanız cebinizde kalacak daha fazla nakit demektir. Daha fazla nakit ise daha güvenli yatırımların kapısını aralar.  

 

- Yatırım Yapmak İçin En İyi Zaman 

Yatırım yapmanın zamanı da önemlidir. Yatırım dünyası erken hareket edenlerin başarılarıyla dolu bir dünyadır. Ancak başarısız olanlar geç hareket edip yanlış tercihler yapanlardır. Bu nedenle;

 

- Disiplinli bir bütçe ve

- Sağlıklı harcama alışkanlıkları geliştirmeye ve

- Mevduat faizden yararlanmaya başladığınızda 20'li yaşlar yani işe ilk adım attığınız yıllar olacaktır.

En İyi Yatırım Araçları Nelerdir? 

 

1- Altın

Altın binlerce yıldır insan hayatında gerek ziynet eşyası gerekse uluslararası ticarette değişim aracı olarak önemli bir yere sahiptir. Parlak sarı külçeleri, çeşitli tasarımları ile kayıtlı tarihin başlangıcından beri insan kültürünün de önemli bir parçası olmuştur.

 

Para birimi olarak da kullanılan Altın birçok nedenden dolayı en sağlam Yatırım araçları içinde yer alır. Eğer bu sarı ve parlak dünyanın en değerli madenine Yatırım yapmayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlar elbet de vardır.

 

Yatırım ile riskin iç içe birer kavram olduğunu belirtmiştik, altına yapılacak yatırımın ise ne kadar risk içerdiği ise tartışma konusudur. Altın yatırımlarının risk içermesi için birtakım bileşenlerin bir araya gelmesi gerekiyor. 

 

Tek başına bir Yatırım olarak değerlendirilecek Altın, risk konusunda birçok Yatırım aracında olduğu gibi arz ve talep arasındaki ilişkiyle açıklanabilir. Borsayla da yakından ilişkili olan Altın piyasası, özellikle borsadaki yükselişler sırasında fiyatı çok değişken olabilir.

 

Altın genelde yükselme eğiliminde olan bir maden olsa da çeşitlendirilmiş bir Yatırım stratejisinin içinde daha güvenli bir Yatırım aracı olabilmektedir.

 

2- Döviz 

Ülke para biriminin dışında kalan her para birimi döviz olarak adlandırılır. Ülkemizde kullanılan para birimleri ve değerleri dövizin Yatırım aracı olup olmadığını belirliyor.

 

Amerikan doları ve Avrupa Birliği para birimi Euro, bu iki döviz ülkemizde ciddi manada değerli bir durumda seyrediyor. İçinde büyük riskler olsa da uzun vadeli yatırımlarda döviz yani ABD Doları ve Euro, kazandıran iki araç olarak dikkat çekiyor.

 

Son zamanlarda yüksek artış trendine girse de döviz yatırımlarını kovalayan yatırımcılar, risk boyutlarını da göze almalıdır. Bu gibi riskleri bertaraf etmenin yolları da vardır.

 

Bankalarda açtıracağınız döviz mevduat hesapları ile belki de ufak tefek düşüş riskini de ana paranızın üzerine gelecek faizle bertaraf edebilirsiniz.   Sabit getirili Yatırım Yapmak için menkul kıymetlere öncelik verebilirsiniz.

 

3- Gayrimenkul 

Gerek bir arsa, bir iş yeri bir yazlık ya da bir ev sahibi olmak birçok kişi tarafından iyi bir Yatırım olarak görülebilmektedir.

 

Yatırım Olarak ev sahibi olmak 

ev sahibi olmak, geleceğe doğru atılmış en mantıklı adımların başında gelir. Çünkü insan güven duygusuyla birçok şeyi başarır. Bu güveni de bir ev kesinlikle sahibine sunar.

 

Uzmanların Ev Almak noktasında Yatırım olup olmaması konusunda psikolojik faydasını es geçebiliyor.   Açıkçası, bir ev satın almak herkese göre değil. Ancak finansal olarak istikrarlı bir işiniz varsa ve aynı bölgede on yıldan fazla yaşamayı bekliyorsanız, Ev Almak genellikle akıllıca bir finansal Yatırım olarak değerlendirilebilir.

 ev almak, ev sahibi olmak, tasarruf, ev kredisi, taksitle ev, kira öder gibi ev

Bir Ev Ne Zaman Kazandırır? 

Ev sahibi olarak Yatırım Yapmak isteyebilirsiniz. Bu noktada da dikkat etmeniz gereken önemli hususlar mevcuttur. Ev alırken bunlara dikkat edin; 

 

Eğer satın alacağınız evi kâr amaçlı görüyorsanız, hesaplanabilir ve sonucu artı değerde olan bir finans süreci içinde olmanız gerekmektedir. Satın alacağınız evin içinde oturmayacak ve evi kiralamaya niyetliyseniz.

 

Evin değeri ile kira geliri arasında bir yüzdeyi tutturmuş olmanız önemlidir. Bu noktada yapacağınız doğru bir hesaplama, Yatırım amaçlı yapmış olduğunuz alımı haklı ya da haksız çıkaracaktır.

 

Satın alma sırasında tapusuna yönelik yapacağınız yanlış bir değerlendirme bile sizi ev sahibi olarak doğru Yatırım yapmış bir kişi yerine problemli bir süreç içine girmiş bir mağdur konumunda düşürebilir.

 

Bu nedenle satın aldığınız evin yasal durumu profesyonellerce dikkatlice incelenmelidir

 

Ancak almış olduğunuz evin zemin etütü de çok önemlidir, bu evi elinizden çıkarmak istediğinizde size oldukça fayda sağlayacaktır.

 

Bir evin değerini arttıran en önemli konulardan biri de lokasyondur. Evi satın aldığınız bölgenin gelişimi, sizin evinizin değerini ikiye katlayabilme potansiyeline sahiptir

 

Bu nedenle ev almadan önce pörtföyünüzde bulunan evlerin lokasyonlarını iyi şekilde inceleyin. Son olarak bir evin sosyal olanakları da konutunuzun değerine değer katan başka bir faktördür

 

Bir evin sosyal olanakları ne kadar genişse talibi de o kadar çok olur. Bir eve talep artışı da o evin değerini yükseltir.

 

Ev Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Yatırım Yapmak ve Ev Almak isteyenler için nakit haricinde Ev kredisi ev sahibi olmanın ikinci en kolay yoludur. Aynı zamanda ipotek olarak da bilinen ev / konut kredisi, bir bireyin genellikle bankalardan ve borç veren şirketlerden ödünç aldığı bir miktar paradır.

 

Bir miktar para olarak tanımlansa da hiçbir banka bir evin tam değerinde Ev kredisi vermez. Bankalar genelde bir evin yüzde 80’i değerinde konut kredisi kullanılmasına izin verir.

 

Geri kalanı ev sahibi olacak kişiler peşinat olarak ödemek durumundadır.   Ev sahibi olacak kişi yani borçlu, kredinin niteliğine bağlı olarak 5 ya da 30 yıl arasında değişebilen bir süre zarfında faizli aylık taksitlerle kredi tutarını geri ödemek zorundadır.

 

Ev kredisi Çekmek Büyük Bir Risktir

Bankalardan Ev kredisi çekmek riskleri de içinde barındırır. Ev kredisi alacak kişilerin aylık giderleri ile gelirlerini iyi hesaplaması gerekir.

 

Bir Ev kredisi aldığınızda, banka veya finans kurumu satın almakta olduğunuz mülkü teminat olarak kabul eder. Bu da kredi alınan bankanın ödeme yapılmaması durumunda mülkün yasal hakkını elinde tuttuğu anlamına gelir.

 

Ev kredisi avantajlarının en başında da alacağınız evin parası ödendiğinde içinde yaşamaya başlayacak olmanızdır. Ancak Ev kredisi herkese verilen bir finansman destek değildir.

 

Tasarruf Yaparak Ev Almak İstemez misiniz?

Ev Almak ve ev sahibi olmak için bankalardan yüksek faizli Ev kredisi çekmek zorunda değilsiniz. Ev sahibi olmanın en borçsuz yolu tasarruflarımızdan oluşturacağımız birikimleri kullanmaktır.

 

Taksitle Ev alma birçok kişinin aklına yatmaktadır. Günümüzde Taksitle Ev yapan çok sayıda firma bulunmakta.

 

Tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemleri uygulayan bu firmalar, milyonlarca kişiye hizmet sunmaktadır.

 

Taksitle Ev Almak İstiyorum

Faizsiz finans sektörünün genç ve dinamik temsilcilerinden Mesken Finans, katılımcılarını konforlu ve huzurlu bir şekilde faizsiz ev sahibi yapıyor.

 

Mesken Finans programları ile geliriyle orantılı peşinatsız ve taksitle konforlu bir şekilde Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen herkese ev sahibi olma imkânı sağlıyor.

 

Kira bedeli ödemekten bıkan ve faizsiz ev sahibi olmak isteyen herkes Mesken Finans programlarına üye olarak sorunsuz bir şekilde taksitle kredisiz ev alabiliyor.   Böylece Yatırım yaparak ev sahibi olma imkanını da yakalamış oluyor.

 

Türkiye’nin Her Yerinden Ev Almak Mümkün

Mesken Finans ile kredisiz ev sahibi olmanın avantajlarından biri ise katılımcılar, Türkiye genelinden almak istedikleri evi kendileri belirlerler.

 

Mesken Finans programlara katılan müşteriler, noter huzurunda yapılan teslimat belirleme organizasyonu ile sıra beklemeden ve ilk aydan itibaren evlerini alabilirler. Yine firmanın programlarında belirlenen teslim tarihiniz geldiğinde, teslimat işlemleriniz ile birlikte tapunuzu üzerinize alabilirsiniz.

 

İsterseniz yine teslim tarihiniz gelmeden önce gelirinize ve isteğinize uygun olarak;

 

- Proje bedelinizi yükseltebilir,

- Teslimatta Mesken Finans Desteği kampanyasından faydalanabilir,

- Fiyat artışlarının önüne geçebilirsiniz ve

- Kredisiz peşinatsız ev sahibi olabilirsiniz.

 

Mesken Finans'a Güvenebilir Miyim?

Tasarrufa dayalı faizsiz finansman hizmet sunan şirketler yıllardır ülkemizde yüz binlerce aileyi ev ve araba sahibi yapmış durumda.

 

Mesken Finans da 20 yıldan fazla sektörel deneyime sahip profesyonel yönetim kadrosu ile “isteyen herkesi, eski usul dertlerle uğraşmadan, gelirine en uygun yöntem ve mantıklı planlamalarla ev, iş yeri, otomobil ve arsa sahibi yapmayı misyon edinerek yola çıkan, 50 Milyon TL öz sermaye ile kurulmuş yenilikçi bir finans şirketidir". 

 

Mesken Finans, sunmuş olduğu finansman programlarına dahil olan bütün müşterilerini İpotek Teminat Yönetimi ile GÜVENCE altına alır.

 

Yatırım Yapmak İçin En Doğru Adres: Mesken Finans


Yatırım Yapmak ve ev sahibi olmak için Mesken Finans Şubelerine giderek sizin en uygun olan kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Mesken Finans Instagram Sayfamızdan da bizi takip edebilirsiniz.

POPÜLER İÇERİKLER

close