BİZE ULAŞIN

Blog

Taşıt Kredisi 


İster ilk kez olsun ister ikinci kez olsun ev gibi araba satın almak da heyecanlı süreçler yaşatsa da göz korkutucu bir görev gibi de görünebilir. Bu zorlu ya da heyecanlı süreçlerden geçerek sonunda anahtarı almış olsanız da araba sahibi olmanın büyük bir sorumluluk olduğunu unutmayın. 


Herkesin hayalidir bir arabası olması, güneşli bir günde, pencereleri açık ağaçlıklı bir caddede ilerlediğinizi, pencereden giren ılık rüzgarın saçlarınızı dalgalandırdığını, hepimiz hayal etmişizdir araba ile gezip tozmayı, araba sahibi olmak ulaşım ihtiyacının belki de en konforlu ve huzurlu karşılama yoludur; ancak tüm bunların yanı sıra belki de en eğlenceli yanlarından biridir. Çünkü araba ulaşım ihtiyaçlarının yanı sıra kullanması bir çok insana haz yaşatan bir duygudur. 


Bu gibi sebeplerden dolayı araba satın almak yaşatacağı hislerden dolayı heyecanlı ve keyifli, çıkaracağı masraflardan dolayı da sıkıntılı ve zor bir süreç olabilir. 


Araba satın almak için harekete geçmeden önce kesinlikle anlamanız gereken pek çok bilgi var. Kaleme aldığımız bu yazıda ikinci el araba ya da sıfır kilometre araba satın almayı, satın almaya karar vermeden önce bilmeniz gerekenleri, yaygın bir çok kişinin düştüğü tuzaklardan nasıl kaçınacağınızı, en iyi fiyatı nasıl alacağınızı ve satın alma işleminizle ilgili bir sorun yaşarsanız ne yapmanız gerektiğini öğreneceksiniz. 


Nasıl Bir Araba İstediğinize Karar Verin


Belki hayalini kurduğunuz bir araba var, ancak maliyeti sizin bu arabayı almanıza müsaade etmiyor. Bu gibi durumlarda otomobil araştırmanıza başlamadan önce karar vermeniz gereken ilk şey, yeni bir araba mı yoksa kullanılmış yani ikinci el bir araba mı istediğinizdir. Sıfır kilometre yani yeni araba almanın da ikinci el araba almanın da tabii ki, her iki tarafta da faydalar ve dezavantajlar var. Yazımıza kullanılmış yani ikinci el araba almaya karar verdiğinizi düşünerek devam edelim. Kullanılmış bir araba almaya karar verirseniz, aklınızda bulundurmanız gereken bir kaç önemli nokta vardır.


Öncelikle ülkemizde maalesef büyük küçük bir çok trafik kazası gerçekleşiyor. Eğer kullanılmış araba pazarında ya da internet sitelerinden sahibinden araba araştırıyorsanız, bu bilgi ışığında almayı düşündüğünüz araca yaklaşmanızda fayda olacaktır. Kaza geçirmiş bir araç ve sahibiyle temasa geçme olasılığınızın yüksek olduğunu aklınızdan çıkarmayın. İkinci el araba satın almakla ilgili en önemli şey, önceden kaç sahibi olduğu, arabanın kazaya karışıp karışmadığı, mekanik problemleri, bakım geçmişi ve kısaca arabanın yaşı ve kilometresi hakkında her şeyi bilmenizdir.


İkinci el pazarından ya da internet üzerinden sahibinden yapılacak araba alımlarındaki avantaj ise nadiren de olsa sadece bir kaç gün kullanılmış araba bulma olasılığınızdır. Çünkü unutulmamalıdır ki sıfır kilometre araçlar trafiğe çıktığı andan itibaren ikinci el muamelesi görür. Bu durum nispeten de arabanın değerinde bir düşüşe sebep olur. Bu tür bir arabaya denk gelenler ise genelde bu alışverişten memnun kaldıklarını dile getirir.  


İkinci El Araba Nerelerden Alınır?


İkinci el araba arayanların en çok sorduğu soruların başında da güvenilir bir şekilde ikinci el araba nasıl ve nereden alınır? sorusudur. Yukarıda da kısaca değindiğimiz gibi başta ikinci el oto pazarları, günümüzde otomobil bayilerinin çoğu, internet üzerinde güvenilir ve ulusal kanallarda reklamları dönen web siteleri olan firmalardan güvenle kullanılmış araba satın alabilirsiniz. Detaylandırmak gerekirse bir çok yeni otomobil bayisi de ikinci el araba satıyor, bunun yanı sıra ilanlarla sınıflandırılmış sitelerinin de hem bayiler hem de bireyler tarafından kullanılmış otomobil satmak için kullanıldığını unutmayın. Bazı büyük otomobil firmaları kullanılmış arabalarını kullanılmış araba Web sitelerinde satışa sunmaktadır. Belki de bunların yanı sıra en güvenilir yollardan biri de (satışa çıkarılması şartıyla) eşinizin dostunuzun ve belki de binme kullanma imkanınız olan arabaları sizin için ideal ikinci el araba olabilmektedir. 


İkinci El Araba Alanlar Nelere Dikkat Etmeli?


Araba sahibi olmak için ikinci el araba piyasasına yönelenler öncelikle alacakları otomobil için tam bir inceleme istemeli. Bunun için de güvenilir bir profesyonel tamircinin iş yerinde arabayı asansöre koyarak check up'ını yapmalı. Kısaca aracın herhangi bir noktasında hasar olup olmadığını kontrol ettirin. Gerekli belgeleri tam okumadan numaraları karşılaştırmadan ve arabayı check up'tan geçirmeden imzalamayın. 


Arabayı satın almadan önce kendi finansman ya da taşıt kredisi gibi konuları halletmiş olun. Ayrıca ikinci el araba almanın bir bayiden yeni bir araba satın almaya benzer olmadığını ve daha dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca ikinci el arabayı tamire sokmadan önce gündüz ışığında da kontrol edin, mutlaka deneme sürüşü talep edin.  


İkinci el araba alışverişine yönelik diğer bilmeniz gerekenler ise kilometre sayacının, aracın kaç mil gittiğini bilmenizi sağlayacağı, ancak bu konuda bazı yöntemlerle oynama yapılabileceği gerçeğini unutmamak... İkinci el arabanın kilometresinin satış fiyatını doğrudan etkilediği için önemini, araba ne kadar çok kilometre yapmışsa, arabanın maliyetinin o kadar düşeceğini, ne kadar az kilometre yapmışsa eşit modellerinden daha maliyetli olacağıdır. 


Araba Almadan Önce Hesap Kitap İşleri


Son model bir mercedes mi ya da son model bir porsche mu alacaksınız ya da tamamen ihtiyaçlarınıza odaklanarak sizin ayağınızı yerden kesecek ulaşımınızı daha konforlu ve huzurlu hale getirecek bir araba mı? Bu gibi şeyleri düşünmeye başlamadan önce başta kendi ekonominiz ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu düşünmelisiniz. Ev sahibi olma noktasında olduğu gibi araba da hayatınızın en büyük ikinci harcaması olacağı için kendi bütçenizi, herhangi bir alım işleminden önce dikkate almanız gerekiyor. İhtiyacınız olan araba için makul bir fiyat aralığı belirlemeli ve bu fiyat aralığının dışında kalan arabaları eleyerek ilk adımı atmış olabilirsiniz. 


Bir araba alıcısı olarak gerçekçi olmanız sizin adınıza ileride doğabilecek sıkıntıların da önüne geçebilir. Bir araba için bütçeniz 100 bin liraya olanak veriyorsa 150 bin liralık bir araba almaya çalışmanız ileride sizi çok büyük sıkıntılara sürükleyebilir. Öte yandan bu konuda yapacağınız zorlama hamleler, sizi kredi yüküyle boğuşan bir nisan konumuna da düşürebilir. 


Tüm bunların dışında almayı düşündüğünüz otomobilinizin ihtiyaçlarının ne olduğunu bilmeniz gerekir. Kalabalık bir aile misiniz ve ağır ekipman taşımanız gerekiyor mu? Bu sorunun cevabı evet ise kamyonet tipi binek otomobiller, bir minivan, vagon veya büyük bir spor hizmet aracı (SUV) düşünmek de faydalı olabilir. Araba seçimlerinde yaşadığınız lokasyonun bile önemi vardır. Hafif bir yağmur ya da hafif bir buzlanmada sürekli araçların kaldığı bir yokuşun bulunduğu bir bölgede mi ya da bir dağlık bölgede mi oturuyorsunuz? Bu sorunun cevabı da evet ise dört tekerlekten çekişe ve güçlü lastiklere ihtiyacınız var demektir. Önemli bir nokta da aylık araç giderinizi karşılayıp karşılayamayacağınızdır. Çünkü ülkemizde benzin ya da motorin fiyatları oldukça yüksektir. Bu konu da alacağınız arabanın türünü etkilemektedir. Yakıt giderleri baz alındığında belki de motorin, hibrit ya da elektrikli bir araba almayı düşünebilirsiniz.


Araba Sahibi Olmak İçin Çeşitli Yollar


Bir araba almanın en kolay yolu tabii ki de her tür alışverişte olduğu gibi alacağınız ürünün fiyatını nakit olarak ödemektir. Ancak bu herkesin yapabileceği bir alım türü değildir. Özellikle ev ya da araba alma noktasında bu pek de mümkün değildir. Öncelikle az bir tasarruf ya da birikim yapmış ve peşinat problemi olmayan araba sahibi olmak isteyen kişilerin nasıl araba alabileceklerini yazacağız. Peşinat problemi yaşamayan fakat nakit olarak da araba almanın kendilerini çok zor durumda bırakacağını düşünen kişiler için, araba sahibi olmanın başlıca yolları arasında banka kredileri, katılım bankalarının finansman desteği, oto galerilerinin senetle araba sahibi yapma kampanyaları ve tasarrufa dayalı faizsiz finansman yöntemi ile katılımcılarına araba alma noktasında yardımcı olan kurum ve kuruluşlar vardır. 


Tüm bunların yanı sıra bir çok kişi taşıt kredisi yerine ihtiyaç kredisi çekerek de araba sahibi olabiliyor. Hatta yine internet üzerinden taşıt kredisi mi yoksa ihtiyaç kredisi mi şeklinde aramalar da mevcut. Taşıt kredisi elbette ki belirlenen vade süresi oldukça yüksek olduğundan dolayı sıfır araba sahibi olmak daha kolay olabilmektedir. Yine bankaların otomobil firmalarıyla yaptığı anlaşmalarla da uygun kredi ve vade seçenekleri ile araç alımı gerçekleştirebiliyorsunuz. Taşıt kredisi yerine kullanılacak ihtiyaç kredisinin avantajlarına gelirsek bankalar dönem dönem çok uygun faiz oranları ile ihtiyaç kredisi imkanı tanıyor müşterilerine. Bu da bankalar arasındaki rekabetten kaynaklanıyor. Bu gibi süreçleri takip etmeniz en uygun faiz oranı ile kredi almanızda yararlı olacaktır. Diğer bir konu ise ihtiyaç kredisi için başvuru sırasında kasko zorunluluğu bulunmamasıdır. İhtiyaç kredisiyle ayrıca ikinci el bir arabayı peşinat zorunluluğu olmadan da almanız mümkündür. İhtiyaç kredisinin dezavantajları arasında ise düşük vade seçeneklerinin yanı sıra üst sınırının oldukça yetersiz olmasıdır. Yani sıfır kilometre bir araba istiyorsanız ihtiyaç kredisi ile bu arabayı almayı aklınızdan bile geçirmeyin.  


Taşıt Kredisi İle Araba Alma


İster sıfır kilometre arabalar isterse ikinci el otomobiller(bu yıl çıkan bir yasa ile bankalar artık ikinci el arabalara kredi verebiliyor) için alım kolaylığı yaratan ve bankalar tarafından alınacak ürünün rehin edilerek tahsis edilen kredi türüne taşıt kredisi adı verilir. Bu kredi türü sayesinde araba almak isteyenler peşinatları ölçüsünde hayallerindeki arabaya aylık taksitler halinde ödeme yaparak sahip olabiliyorlar. Ancak bankaların kredi kullanımında bazı kriterler istediğini de unutmamakta fayda var. Sizin ekonomik durumunuz ve gelirleriniz ne kadar iyi olursa olsun eğer bankaların kriterlerine uymuyorsanız taşıt kredisi almanız olanaksız oluyor. Peki bankaların istemiş olduğu bu kriterler nelerdir? Bankalar müşterilerinin son 5 yılda herhangi bir banka ile sorunsuz bir ilişkisi olsun ister. Eğer son 5 yıl içinde bankalarla olumlu ya da olumsuz herhangi bir işiniz olmamış olsa bile kredi alma noktasında zorluk yaşayabilirsiniz. Kısaca bankalar kredi kullandırma noktasında müşterilerinin önemli ölçüde kredi notuna bakar. Eğer kredi notunuz bin 200 puanın altında ise kredi almanız imkansız olabilir. Taşıt kredisi de ev kredisi gibi 18 ila 65 yaş arasındaki müşterilere kullandırılıyor. 18 yaşından küçük ya da 65 yaşından büyük iseniz kredi almanız mümkün görünmüyor. Bankalar genelde müşterilerine 120 bin lira altındaki arabalar için yüzde 70 oranında kredi, 120 bin lira üzerindeki arabalar için ise yüzde 50 oranında kredi kullandırıyor. Bu da geri kalan yani 120 bin lira altındaki arabalar için yüzde 30, 120 bin lira üzerindeki arabalar için de yüzde 50 oranında peşinat gerekiyor anlamına geliyor. 


Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?


Taşıt kredisi ile araba almanın faydalarına gelirsek ilk olarak aracınızın ücreti banka tarafından alınan kredi ile hemen ödeneceği için kontağı hemen çevirebilecek olmanızdır. İkincisi ise ister sıfır kilometre olsun ister ikinci el, sağlıklı bir ticaret yapmanızı sağlayacaktır. Özellikle ikinci el araba alımlarında belli yaş sınırı olacağı için daha az riskle ikinci el bir araba sahibi olmuş olacaksınız. Taşıt kredisi başvurusu sırasında bankalar müşterilerinden bir takım belgeler ister, bu istenilen belgeler arasında ise Taşıt Kredisi Başvuru Formu, Nüfus cüzdanı ya da sürücü belgenizin aslı ve fotokopisi, gelir durumunuzu gösterir belge, sıfır kilometre araçlar için alacağınız taşıta ait proforma faturası, 2. el taşıt alacaksanız satışı yapan kişiye ait son Motorlu Araç Tescil ve Trafik Belgesi vardır. 


Taşıt Kredisi Vade Seçenekleri


Bankadan bankaya değişmekle birlikte bir çok bankada birbirine yakın vade seçenekleri vardır. Bankalarda taşıt kredisi için ortalama vade süreleri sıfır kilometre için bireysel taşıt kredilerinde satın alınacak aracın asıl fatura değerinin 120 bin lira ve altında olması durumunda azami vade 60 ay, 120 bin lira üzerinde ise azami vade 48 olarak belirlenmektedir. 


İkinci el arabalar için de yine bireysel taşıt kredilerinde satın alınacak aracın kasko değerinin 120 bin lira ve altında olması durumunda azami vade 60 ay, 120 bin lira üzerinde ise azami vade 48 aydır.?


Katılım Bankaları İle Araba Alma


Katılım bankaları da araba sahibi olmak isteyenlere klasik bankacılıkta olduğu gibi benzer özelliklerde finans desteği sağlıyor ancak katılım bankacılığının farklı bir yönü ise uygulanan taksitlendirmede faiz oranı değil kar payı ifadesi kullanılıyor. Nüfusunun yüzde 99'u müslüman olan bir ülkede temelinde faizsizlik olan katılım bankaları da oldukça fazla müşteriye hizmet sunuyor. Araba almak için katılım bankalarının kapısını çalan müşteriler de klasik bankacılığının sunmuş olduğu taşıt kredisi imkanlarıyla karşılaşıyor. Bunu örneklendirmek gerekirse Kuveyt Türk, sıfır ve ikinci el araç satın almak isteyenlere kasko değerinin 120 bin liraya kadar kısmı için yüzde 70’i, 120 bin lirayı aşan kısmı için yüzde 50’si oranında finans sağlıyor. Yine katılım bankası Kuveyt Türk'te araç finansmanlarındaki vade sınırlaması sıfır araçlarda satış değeri 120 bin lira ve altında olan araçlar için 60 ay, üzerinde olan araçlar için ise 48 aydır. 


Görüldüğü gibi özel ve katılım bankaları arasında da bir benzerlik yer alıyor. Tek fark ise katılım bankası araç almak isteyenlere taşıt finansı adı altında destek olurken, klasik bankacılıkta bunun adı taşıt kredisi oluyor. 


Senetle Araba Sahibi Olmak


İhtiyaca ve zevke göre bir araba almak insanların yaşam koşullarıyla doğru orantılıdır. Bir şekilde bankalardan kredi ya da finansman desteği ile uzun vadeli taksitlerle belki ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyor ancak zevkimize göre bir alım gerçekleştiremiyoruz. Burada ev ya da araba sahibi olmak isteyenlerin esas üzerinde durması gereken konu, alınan bir ev ise o evi hangi koşullarda aldığımız ve alınan koşulların bize gelecekte ne gibi rahatlıklar ya da sorunlar çıkaracağıdır. Yine aldığımız ürün bir araba ise kullanım konforumuzdan ya da dışarıya vermiş olduğu lüksel bir mesajdan çok gelecekte yine bize ne gibi sorunlar getireceğidir. Bu nedenle bir çok kişi daha önce yapmış olduğu kredi yanlışlıklarından dolayı istemeyerek de olsa mecburiyetten banka ve faiz gibi alım yöntemlerin üzerini çizerek senetle ev ya da senetle araba alma yolunu seçebiliyor. Hayali kurulan araba ya da ev almak isteyen kişilerin kafasında mutlaka soru işaretleri olur. Kişilerin araba ya da ev alma noktasında karar vermelerini (alım yöntemleri açısından) bulundukları ekonomik durum ve alınacak ürünün değeridir. Genelde taşıt kredisi kullanımına uygun olmayan banka müşterilerinin başvurduğu yöntem de senetle araba alma yöntemidir. Taşıt kredisi ile senetle araba alma aslında birbirine benzer özellikler taşır. Taşıt kredisi ile araba alma noktasında nasıl ki peşinat gerekiyorsa, senetle araba almak için de belli oranda peşinatınız bulunmak durumundadır. Taşıt kredisinde araç bedelinin belli bir oranını peşinat diğer kalanını faizli aylık kredi borcu ile kapatırsınız, senetle araba almada da aynı şekilde belli bir miktar peşinat ödedikten sonra aracın kalan borcunu senete bağlarsınız. Ancak unutmamalı ki senet ile borçlanmada krediden daha fazla ödemeniz de söz konusu olabilmektedir. Kısaca senetle araba sahibi olmak satan şirketin lehine işler, ancak alan kişinin ise aleyhine bir durumdur. 


Otomobil sektöründe faaliyet gösteren bayilerden müşterilerine senetle araba sahibi yapan firmalar vardır. Ancak bu konuda yaşanmış mağduriyetler de mevcuttur. Bu gibi sebeplerden senetle araba alma noktasında etraflıca düşünmenizi öneririz. 


Faizsiz Finansman Temelli Firmalar


Alış veriş faaliyetlerinde kısaca ise ticari olarak adlandırabileceğimiz bir faaliyete, herhangi bir yatırıma fon sağlama olayına finansman deniyor. Ülkemizde vatandaşların en küçük ihtiyaçlarından en büyük ihtiyaçlarına kadar alım güçlerinin arttırılması ya da alım güçlerine verilebilecek bir destek adına bankaların yanı sıra islami usullere göre faizsiz temellere dayandırılarak kurulan ve faaliyetlerini de 50 yıldır sürdüren bazı şirketler vardır. Özellikle bir çok insan finansman fonu denildiğinde ilk akla bankaları ve diğer finansal kuruluşları getirir. Ancak bankalar faiz temelli faaliyet gösterir ve dini hassasiyetleri olan toplumlarda faize bakış açısı da bellidir. Bu nedenle burada faizsiz finansmana ihtiyaç duyulan büyük bir çoğunluğa yönelik görünen bir hizmet açığı dikkat çekmiş ve finans kuruluşlarını çalışmalarını bu yöne çevirmiştir. Katılım bankaları da bu süreç içinde doğmuş ve bu açığı kapatabileceklerini düşünmüştür. Fakat günümüzde bir çok kişi özel bankalar ile katılım bankalarının faaliyetlerinde isim farklılığından başka bir şey görmemektedir. Birinde faiz diğerinde kar payı vardır. Birinde kredi diğerinde finansman desteği söz konusudur. 


Türkiye'de faizsiz olarak ihtiyaçlarını karşılamak isteyenlere yönelik gerekli olan finansmanın sağlanması adına kuruluşların faaliyetlerine başlaması da cumhuriyetin ilk yıllarında denk gelmiştir. Bunun ardına yine yukarıda bahsettiğimiz tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemlerinin gerçek manasıyla ilk uygulama yılları ise 1950'lerde olmuştur. Söz konusu sistem zamanla el birliği adı altında ve tasarruflarını ya da birikimlerini ortak bir havuzda yardımlaşma esasına dayalı olarak birleştirmek isteyen katılımcılarını ihtiyaçlarına cevap veren ve sayıları gün geçtikçe artan şirketlerin de hizmet noktası olmuştur. 


Günümüzde firmalar gibi katılımcılarını da arttıran sistemde bir konutun yanı sıra otomobil, arsa, iş yeri ve yazlık gibi ihtiyaçlarını da temin edebilir hale gelmiştir. 


Mesken Finans Faizsiz Peşinatsız Ev Araba Sahibi Yapıyor


Ev ya araba sahibi olmak isteyip de bütçesini denkleştiremeyenlerin hayalidir, bir evleri bir de arabaları olsun ödemelerini de yine bütçelerine uygun gerçekleştirmek... Mesken Finans ev ya da araba sahibi olmak isteyip de bir türlü karşısına çıkan engelleri aşamayanlar için çok mantıklı çözümler sunuyor. Mesken Finans’ta gelirinize göre planlanmış aylık taksitlerle, bütçenizi zorlayan yüksek maliyetlere katlanmadan istediğiniz eve ya da arabaya çok uygun koşullarla sahip olabilirsiniz.


20 yılı aşkındır sektörde deneyime sahip profesyoneli ile “isteyen herkesi, eski usul dertlerle uğraşmadan, gelirine en uygun yöntem ve mantıklı planlamalarla ev, iş yeri, otomobil ve arsa sahibi yapmayı misyon edinerek yola çıkan, 50 Milyon TL öz sermaye ile kurulmuş yenilikçi bir finans şirketi olan Mesken Finans, ev ya da araba almak isteyenlere peşinatsız çözümler öneriyor. Katılımcılarını bütçelerine uygun taksitlerle kira öder gibi ev ya da araba sahibi yapıyor. Bunun yanı sıra Mesken Finans firması karşınıza yüksek maliyetler de çıkarmıyor. Büyük maliyetler, vade farkları, yüksek kredi ödemelerinin olmadığı Mesken Finans ile o bildiğiniz prosedürlerin hiçbiriyle uğraşmadan, ailenize bir risk oluşturmadan araba ya da ev sahibi olabilirsiniz.


Banka Kredisi Stresi Yok


Ev ya da arabanızı bankadan çektiğiniz kredi ile aldınız; ancak ilerleyen dönemlerde işler istediğiniz gibi gitmedi. İşte bu noktada bankalar müşterilerine yasalar çerçevesinde yaptırımlar uygulatabiliyor. Bunun neticesinde kendinizi çok sıkıntılı günlerin içinde bulabiliyorsunuz; ancak Mesken Finans'ta kendinizi güvende hissetmeyeceğiniz riskli süreçler de bulunmuyor. Zorda kalmanız halinde taksit erteleyip dilediğiniz zaman devam ederek ev ya da araba sahibi olabilirsiniz.


Mesken Finans çok mantıklı çözümler sunduğu programlar ise Bireysel Finansman Programı ve Kolektif Finnasman Programı olarak ikiye ayrılıyor. Bireysel Finansman Programında, ihtiyacınız olan finansmanın miktarını ve aylık ödeme tutarınızı kendiniz belirlersiniz. Belirlemiş olduğunuz ödemeler doğrultusunda oluşturulan ödeme planı ve netleşen teslim tarihi, finans uzmanları tarafından sizlere sunulur. Söz konusu programlarda peşinat ve ara ödeme zorunluluğu olmamakla birlikte gerçekleştireceğiniz peşinat ve ara ödemeler ile teslim tarihinizi daha da erkene çekmeniz mümkündür. 

Ayrıca firmanın finans uzmanlarının size sunacağı çok mantıklı fırsatlar ile size özel kampanyalardan faydalanarak finansman programınızı daha da avantajlı hale getirebilirsiniz.


Mesken Finans'ın Kolektif Finansman Programında ise benzer finansal ihtiyaçlara sahip olduğunuz kişilerden oluşan programlara dahil olarak ihtiyacınız olan finansmanın miktarını ve aylık ödeme tutarınızı kendiniz belirlersiniz. Ödeme planınız doğrultusunda katılımcılar, benzer finansal ihtiyaçlara sahip olan kişilerden oluşan finansman programlarına dahil edilir. Bu programda ise finansmanınızı ne zaman teslim alacağınız, ödeme planınıza göre belirlenir. Bununla birlikte noter huzurunda gerçekleştirilen teslimat belirleme organizasyonunda ismi belirlenen kişilere, ödeme planındaki teslim tarihten daha erken teslim sürede teslimat yapılır. Hatta ilk ay bile teslimatınızı alabilirsiniz.


Mesken Finans İle Araba Nasıl Alınır?


Mesken Finans programlarında, araba sahibi olmak için de peşinat ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bununla birlikte peşinat kullanmak isteyen müşteriler dahil oldukları finansman programlarında araba teslimatlarını, kendilerine verilen teslim süresinden daha da erken sürede temin edebilirler. Mesken Finans erken teslim kampanyalarından faydalanmak da mümkün.


İkinci el araba sahibi olmak isteyen katılımcılar için de alım aşamasında yapılacak olan değerleme işlemi ile Mesken Finans’ın uyguladığı yaş sınırı kriterlerine uygun bulunan araçları değerlendirip, sağlıklı bir alım yapabilirsiniz.


Bankalar araba için en fazla 60 ay vade seçeneği sunarken Mesken Finans müşterilerine en uygun vade seçeneği ile hizmet veriyor. Mesken Finans'ta araba için 13 aydan başlamak üzere 100 aya kadar vade seçeneği mevcuttur. Müşteriler almak istedikleri araç için ödemek istedikleri taksit miktarını gelirleriyle orantılı olarak kendileri belirler. Katılımcılar ayrıca finansman programlarına dahil olurken var olan aracın peşinat olarak verilmek istenmesi durumunda, değerleme işlemi yapılır ve değerleme neticesinde Mesken Finans alım kriterlerine uygun bulunan araçlar peşinat olarak değerlendirilebilir.  

POPÜLER İÇERİKLER

close