BİZE ULAŞIN

Blog

Peşinatsız Ev Peşinatsız Ev Almak ve taksitle ev sahibi olma fırsatı Mesken Finans'ta.


Peşinatsız Faizsiz ev almak yöntemleri ile ev sahibi olmak için Mesken Finans'a gelin
Son yıllarda Türkiye'nin ekonomik büyümü sürecinde önemli bir yere sahip olan konut sektörü, üretim ve satış aşamasıyla finansal istikrarı sağlamada da adından söz ettiriyor.


Gerek eski yapıların yerine yeni yapıların yani yeni konut projelerinin hayata geçirilmesi, yine bu kapsamda gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği ile belediyelerin imar bölümlerinin çalışmaları kentsel dönüşüm ile birlikte yeni konutların üretimini hızlandırıyor. Daire planları ile her ihtiyaca cevap verecek nitelikte, farklı konut tiplerinin bulunduğu projelerin yanı sıra, dikkatlice seçilmiş lokasyonlar, kaliteli yaşam alanları ve eşsiz avantajlar sunan projeleriyle ödeme kolaylığı da sağlayan yenilikçi firmalar, konut sektöründeki arz talep ilişkisini de ortaya koyuyor. 


En temel ihtiyaçlarımızdan olan barınma arzusunun tetiklediği ev alma ya da ev sahibi olma isteği, sektörün de yukarıda saydığımız özelliğiyle daha da güçlü bir isteğe, ve konut alım satım yöntemlerinin de gelişim ve değişime uğramasına sebep oluyor. Bir evim olsun, geleceğe daha güvenli bakabileyim diyenimiz elbet de çoktur. Gelişmekte olan ekonomilerin dezavantajlarından biri de alt gelir grubunun nüfusun büyük bir çoğunluğu oluşturmasıdır. 


Aileden kalan topraklar, üzerine yapılan birkaç duvarlı yapılar ve bir ömür boyu sürülen hayatın ardından çocuklara onlardan da onların çocuklarına bırakılan ev dediğimiz yapı, içerik olarak gelişen döneme ayak uydurarak, satın alınması gereken, yatırım olarak değerlendirilebilen, ve sadece barınma ihtiyacını değil, huzurun ve konforun da adresi olması bakımından önemli bir hal alıyor. 


Bir malın rehinli satışı ya da kendisinin güvence olarak gösterilerek ödünç alınan parayla satın alınması anlamına gelen ve finansal bir terim olan mortgage ve ülkemizde de ev kredisi (konut kredisi) ise ev hayali kuranların ilk başvurduğu yöntem olma özelliğini her daim taşıyor.


İpotekli Ev Satışı


Özellikle ticaret hukukunda bir borcun ödeneceğine güvence olarak, borç ödenince kaldırılmak koşuluyla, borçlunun ortaya koyduğu bir taşınmaz üzerinde alacaklı lehine tapu siciline işlenen kayıt anlamında kullanılan ipotek, konut sektöründe de sıkça karşılaştığımız bir terim olarak dikkat çekiyor. Ev Kredisi İle Ev Alma


Ülke ekonomisinin lokomotifi olması münasebetiyle artan üretimin ve konut miktarının artmasıyla ev alım satımlarında finansman açığı da gerek kamu gerekse özel bankalar tarafından ilk başta mortgage şimdilerde de konut yani ev kredisi olarak karşılanıyor. Ev kredisi, alınan evin teminat sayılarak belli bir oranda alıcıya sağlanan faizli finansman desteğidir. Günümüzde geçmişte olduğu gibi ev kredisi ile konut alma en yaygın yöntemdir. Yüksek miktarda yurttaşlara ev alma şansı veren bankalar, düşük faiz en uygun vade seçenekleriyle müşterilerine seçenekler sunuyor. 


İhtiyaç ve taşıt kredilerine oranla daha yüksek meblağları bulan ve daha uygun faiz oranlarıyla dikkat çeken ev kredisi, başvuruda bulunan kişinin kredi siciline bağlı olarak kullandırılıyor. Kamu ve özel bankaların ev kredisi için tercih ettikleri faiz oranları, dosya masrafları ve sigorta şartları benzerlikler gösterse de kamu yani devlet bankalarının ev kredisi faiz oranları her zaman daha düşük olmuştur. Kirada oturmanın herhangi bir faydasını görmeyen ya da bankaların mevduata verdikleri faizlerin düşmesi ile yatırımlarını yeni bir ev alarak yapmak isteyenlerin de başvurduğu ev kredisi, içinde avantajları ve dezavantajları barındıran bir kredi türü olarak da dikkat çekiyor.


İster kamu isterse özel bankalardan yapılan kredi başvurularında, söz konusu bankalar müşterilerinden mutlaka iyi bir kredi sicili istiyor. Her ne kadar düzgün bir geliriniz, yeterli bir maddiyatınız olsa bile bankalarla düşmüş olduğunuz anlaşmazlıklar da sicilinizi etkileyebiliyor. Bu noktada düşen kredi faiz oranlarını fırsat bilen ancak kredi notu riskli düzeylerde olan, kara listede yer alan kişilerin konut kredisi çekebilmesi de imkansız bir hal alıyor. Tüm kredilerde olduğu gibi ev kredisi için de gelir durumu önemli şartların başında geliyor; ancak gelirinizi belgeleyebiliyor olmanız kredinin onaylanması aşamasında ilk kriterlerin başında geliyor. 
Kredi çekerek ev sahibi olmak

Kredi çekerek ev sahibi olmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir nokta da yaş sınırı...Bankadan bankaya değişiklik gösterse de ortalama 18 ila 65 yaş aralığında olanlar ev kredisinden faydalanabiliyor. Ev kredisi başvurusu esnasında istenilen ise doldurulmuş olarak başvuru formu, ikamet tespiti için eve ait fatura, nüfus cüzdanı ve fotokopisi, gelir bordrosu, satın alınacak söz konusu evin tapusu ve bazı bankalar kefil talebinde de bulunabiliyor.


Bankaların müşterilerine sağladığı her türlü finansal desteğin adı kredi olmakla birlikte bu kredilerin kullanım koşulları ise benzer özellikler taşır. İster ihtiyaç kredisi ister ev kredisi olsun, bu kredilerden herhangi birine başvuru yapan müşterilerin mutlaka kredi almak için uygun şartları taşıması gerekir. Hemen hemen birçok bankanın müşterilerinden istedikleri şartlar birbirine benzerdir. Bankalar kredi başvurusunda bulunan müşterilerinden düzenli gelirlerinin olması, bankalarla herhangi bir sorun yaşamamış olması(kredi taksit geciktirmesi kredi kartı borçları vs), banka sicilinin temiz olması kredi notunun yüksek olması, ve en önemlisi borçlarının gelirlerinin en fazla yüzde 60'ı olmalı gibi şartlar istemektedir. Ayrıca ev kredisi alacak kişilerin 18 yaşından büyük 65 yaşını ise geçmemiş olması gerekmektedir.


Ev kredisi alacak vatandaşların ev kredisi hakkında bilmesi gereken başka bir nokta da hiçbir banka ya da kuruluş ev fiyatının tamamını finansman desteği olarak vermiyor. İster kamu ister özel bankalar hatta katılım bankaları olsun kesinlikle ev ücretinin tamamı alıcıya kredi olarak verilmiyor. Kredi oranını, evi değerlendiren ekspertiz ile banka arasındaki görüşmeden çıkacak rapor belirliyor. Bu bazı noktalarda evin krediye uygun olup olmadığı sorunsalını da beraberinde getiriyor. Çünkü bazı ekspertiz raporlarına yani değerlemelerinde sınıfta kalan konutlara ev kredisi çıkmayabiliyor. Bankalar ortalama yüzde 10 ve yüzde 20 oranında peşinat talep edebiliyor. Bu miktarlar da bankanın vermiş olduğu ev kredi oranının kalan kısmı oluyor. 


Banka ile anlaşma yaparak ev kredisi ile hayallerindeki eve sahip olmak isteyenlerin bir miktar peşinata da sahip olmaları gerekiyor. Ülkemizde yurttaşların çoğunun alt gelir grubuna ait olduğunu da düşünürsek, ev kredisi ile ev almanın sakıncaları ve dezavantajları, kredinin çıkıp çıkmayacağı, çıksa bile ödemelerin zamanında yapılıp yapılamayacağı konuları da bu alt gelir grubu vatandaşları en çok düşündüren konuların başında geliyor. Bu nedenle bir çok kişi peşinatın zorunlu olmadığı ev alma yöntemlerine yönelebiliyor. Bu kişiler kira öder gibi ev sahibi olmak istiyor. 


Senetle Ev Almak İçin Neler Yapmalı?


Ev hayali kuranlara, ipotekli satışların başında gelen ev kredisi kullanarak ev almanın dışında senetle ev sahibi olmak da bir çözüm olarak duruyor. Ancak inşaat sektörüne yönelik destek paketlerinin yanı sıra dünya çapında adından söz ettiren inşaat firmalarının birbirinden dikkat çeken konut projeleri, erken teslim kampanyaları ve yeni üretilen konut stoğunun azalması adına açıklanan destek paketleriyle bankaların yüzde 1'in altında sunulan ev kredileri belli oranda peşinatı olanları hali hazırda ev sahibi yapmaya devam ediyor. 


Bunun yanı sıra peşinat problemi yaşayanlar, devlet destekli ev kredisi kampanyalarına başvuramayanlar, düşük faiz oranları ile sunulan konut kredisinin etkisiyle artan ev fiyatlarını karşılayamayacak olan vatandaşlar da, ev almak için banka kredisi çekmeden elden taksitle ev almanın yolunu aramaya başladı. 


İlk başlarda senetle ev almak için insanlar anlaştıkları inşaat şirketine ya da müteahhite önden bir ödeme yapar, senetler imzalanır ödemeler de inşaat sürerken devam ederdi. Ancak ticarette gelişen tek şey bankacılık sektörü değil, bunun yanı sıra ev alma yöntemleri de gelişiyor. Tasarrufa dayalı faizsiz finansman sağlayan, aynı zamanda inşaat da yapıp konut satan firmalar haline de geldiler. Bu ve benzeri firmalar, ev kredilerindeki artışların etkisiyle de gün geçtikçe katılımcılarını, yeni üyelerini ve müşterilerini de arttırıyor.


Elbet de ev kredisi başvuru ve onay süreci düşünüldüğünde prosedür olarak çok daha zahmetsiz görünse de kredinin geri ödemesi aşamasında herhangi bir sorun çıkması durumunda ek önlem olarak bankaların haciz yolu hukuki işlemler ve eve el koymaya kadar varan tedbirleri devreye sokması da sahibi olmak isteyenleri bu yöntemlerden uzaklaştırarak, daha esken ödeme planı sunan, gerektiğinde taksitlerin ertelenebildiği, isteğe bağlı ara ödeme ya da peşinatlarla da erken teslim projeleri bulunan firmalara yönlendirmiştir. 


Mesken Finans da ev sahibi olmak ya da kiradan kurtulmak isteyen herkes için çok mantıklı çözümler sunuyor. Siz de kirada oturmaktan bıktıysanız, peşinat probleminiz olsun olmasın faizsiz ev sahibi olmak istiyorsanız, Mesken Finans programlarına üye olarak sorunsuz bir şekilde ev sahibi olabilir, isteğe bağlı ara ödeme ya da peşinatla erken teslim imkanlarından faydalanabilirsiniz. Mesken Finans firması müşterilerine aynı zamanda geliriyle orantılı peşinatsız ve taksitle konforlu bir şekilde ev sahibi olmanın kapılarını açıyor. Taksitle Ev Alma Zamanı


İlk akla gelen her ne kadar ev kredisi olsa da peşinatsız ev ya taksitle ev sahibi olmak da bir çok kişinin isteği ve hayalidir. Kiracılar da ödedikleri kira bedeli ve süresince de mutlaka bir ev sahibi olma beklentisi içindedir. Bunun sebebi de mutlaka tefe tüfe değerinde hesaplanan her yılki kira artışıdır. Bu her yıl tefe tüfe oranında artış gösteren kira artışı aynı zamanda kiracıları, 'ev kirası yerine kredi de öderim' şeklinde bir düşünceye de itiyor ve kiracıların da aklına gelen ilk düşünce ev kredisi ile ev almak oluyor. Ancak bahsettiğimiz gibi bunun dışında da ev sahibi olmanın bir çok yolu vardır. Giyimden beslenmeye seyahatten eğlenceye kadar bir çok kalemde yapacağınız tasarruflardan elde edeceğiniz birikimlerle peşinatlarınızı oluşturup, erken teslim ev kampanyalarından faydalanabileceğiniz gibi. Peşinatsız yöntemlerle kira öder gibi de güvenli bir şekilde konut sahibi olabilirsiniz. 


Uzun bir dönem kira ödemek yerine kira öder gibi taksitle ev alabilir, isteğe bağlı ara ödeme veya peşinatlarla da borcunuzu azaltabilirsiniz. İstediğiniz eve banka ev kredisi başvurusu stresi, çıksa bile geri ödeme sıkıntısı çekmeden, ödemelerinizi gelir ve bütçenize oranla düzenleyerek taksitle ev alma yöntemlerini deneyebilirsiniz.


Taksitle ev almaya karar verdiyseniz, Mesken Finans'ın Bireysel Finansman Programı ya da Kolektif Finansman Programından birini seçerek de hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Mesken Finans Bireysel Finansman Programında, ihtiyacınız olan finansmanın miktarını ve aylık ödeme tutarınızı kendiniz belirlersiniz. Belirlemiş olduğunuz ödemeler doğrultusunda oluşturulan ödeme planı ve netleşen teslim tarihi, finans uzmanlarımız tarafından sizlere sunulur. Mesken Finans'n programlarında peşinat ve ara ödeme zorunluluğu olmamakla birlikte gerçekleştireceğiniz peşinat ve ara ödemeler ile kira öder gibi erken teslim kampanyasından faydalanabilirsiniz. 


Mesken Finans'ta yarıca firmanın finans uzmanlarının size sunacağı çok mantıklı fırsatlar ile size özel kampanyalardan faydalanarak finansman programınızı daha da avantajlı hale getirebilirsiniz. Firmanın diğer bir programı Kolektif Finansman Programında ise benzer finansal ihtiyaçlara sahip olduğunuz kişilerden oluşan programlara dahil olarak ihtiyacınız olan finansmanın miktarını ve aylık ödeme tutarınızı kendiniz belirlersiniz. İhtiyaçlarınıza çözüm bulmak, size özel finansman programınızı belirlemek ve kampanya fırsatlarından faydalandırmak için en yakın Mesken Finans kuruluşuyla iletişime geçebilirsiniz. 


Tasarruf Yaparak Ev Alınır Mı?


İster dini inanışlarından isterse ekonomik kaygılarından dolayı bazı insanlar banka ile irtibata girmek istemez faize ve kredi borcuna bulaşmaya yanaşmaz, diğer taraftan ev almanın birden çok yolu bulunsa da aslında mazisi eskilere dayanan ancak günümüzde çok fazla adından söz ettiren kredisiz çözümlere de güven probleminden dolayı ev hayali kuranların yanaşmadığı diğer yöntem ise faizsiz finansman sağlayan ya da peşinatsız kira öder gibi ev sahibi yapan kurum ve kuruluşlardır. 


Hal böyle iken ev hayali kuran kişiler, öncelikle her türlü harcamalarını ve tüketimini minimuma indirerek tasarruf, ardından da tasarruftan elde ettikleri birikimlerle de yatırım yapma yolunu seçiyor. 


Disiplinli ve dikkatlice hazırlanmış tasarruf listesi ve azimle atılacak adımların ardından yapılacak birikimler, ister ev alma ister araba alma hayali olsun en temel ihtiyaçlarımızı karşılama noktasında da belki de ileriye doğru atılmış en mantıklı adımlardan biri olacaktır. 


Birikim yapacağınız tutarı önünüze hedef olarak koymak, bu hedefi her ay artırmaya çalışmak da bütçenizi düzeltmek ve artıya geçme adına yararlı faaliyetlerden olacaktır. Unutmayın ki birikim ve tasarruflarınızı güvendiğiniz bir yatırım aracıyla değerlendirmek de yapılması gereken maddeler içinde yer alır. En iyi yatırım araçları içinde görülen altın ve döviz gibi sizi ileride peşinat gibi ara ödeme gibi konularda elinizi rahatlatacak yatırımlar olarak görülmelidir. 


Birikim ve tasarruflarınıza vereceğiniz yön ile ev satın alabilir, siz de tasarruf yöntemini kullanarak kira öder gibi tasarrufla hayallerinize kavuşabilirsiniz. Her ne kadar yukarıda pek çok insanın tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemlerine yanaşmamasında güven problemini konu etsek de bu firmalar güven noktasında katılımcılarını her geçen gün arttırmaktadır. Bu firmalardan biri de Mesken Finans firmasıdır. Mesken Finans ile birikim ve tasarruflarınızla peşinatsız ev sahibi olabilirsiniz. 


Müşterilerine özel programlarıyla katılımcılarının gelirleriyle orantılı peşinatsız ve taksitle konforlu bir şekilde ev sahibi yapan Mesken Finans, 20 yıllık sektörel deneyime sahip profesyonel yönetim kadrosu ile “isteyen herkesi, eski usul dertlerle uğraşmadan, gelirine en uygun yöntem ve mantıklı planlamalarla ev, iş yeri, otomobil ve arsa sahibi yapmayı misyon edinerek yola çıkan, 50 Milyon TL öz sermaye ile kurulmuş yenilikçi bir finans şirketi olarak dikkat çekiyor.


Müşterileri ve katılımcıları ile ilişkisini güven üzerine kuran Mesken Finans, güveni bir söz değil senet olarak görüyor. Mesken Finans, finansman programlarına dahil olan bütün müşterilerini İpotek Teminat Yönetimi ile güvence altına alıyor. Firmadan talep edilmesi halinde, isteyen bütün müşteriler için katılım bankaları veya konvansiyonel bankalardan teminat mektubu temin edilebiliyor. Yine firma tarafından talep edilmesi halinde müşterilerine teminat senedi veriyor. Mesken Finans ayrıca müşterileri ile arasında yapmış olduğu sözleşme ile müşterilerinin tüm haklarını açıkça belirtip korunma altına almaktadır. 


Peşinatsız Taksitle Araba Almanın Yolları


Ev hayalini tabi ki de takip eden diğer bir hayalimiz de şu dünyada bir de araba sahibi olmaktır. Araba sevgisi bir hayalin ötesinde sinema filmlerine televizyon dizilerine, hatta romanlara bile konu olmuş bir tutkudur. Ulaşım en doğal hak ve temel ihtiyaçlar arasında sayılabilmektedir. Hele ki zamanın çok değerli olduğu bu çağlarda, bir noktadan başka bir noktaya gitmenin en kısa yollarının aranmasının yanında konforlu bir şekilde seyahat da ön plana çıkıyor. Bu da herkesin kendine özel bir araba istemesine sebep oluyor. Ev almak gibi araba alma da birden fazla yöntemle mümkün hale gelebiliyor özellikle taşıt kredisi olarak bilinen araba kredisi, bankalar tarafından uygun ödeme koşullarıyla müşterilerine sunuluyor. Araç kredisi veren bir çok devlet ya da özel banka, birbirinden cazip kampanyalar ile desteklenen bu hizmet sayesinde, birçok kişi ihtiyacı olan otomobillere kavuşturabiliyor. Araç kredisi, araba sahibi olmak isteyenlere aylık sabit ödemelerle istedikleri arabayı almayı mümkün kılar. Bir kaç yıla kadar sadece sıfır kilometre araçlara verilen taşıt kredisi artık, ikinci el araba alımlarında da kullandırılabiliyor. Bu da sıfır kilometre araba almaya parası yetmeyenler için önemli bir fırsata dönüşüyor. 


Ev kredisinde olduğu gibi araç kredisinde de alınacak mal, banka tarafından renit sayılıyor. Araba kredisi için dosya masrafı, aracın tamamına kredi, banka faiz oranları gibi bilinmesi gereken birçok konu hakkında detaylı bilgi ise bankaların internet sitelerinde yer alıyor. Taşıt kredisi faiz oranları da bankadan bankaya farklılıklar göstermekle birlikte, müşterilerin unutmaması gereken başka bir nokta da bankalar, belli oranda peşinat istiyor. Birikim ya da tasarruf yapamayıp, belli oranda peşinatı denkleştiremeyenler ise bankadan çekecekleri kredi ile araba almalarının mümkün olmadığını biliyor. Bu nedenle peşinatsız araba ya da taksitle araba hizmeti sunan firmalar, bu tür müşteriler için birer kurtarıcı olabiliyor.


Çeyrek asra yaklaşan sektörel deneyime sahip profesyonel yönetim kadrosu ile “isteyen herkesi, eski usul dertlerle uğraşmadan, gelirine en uygun yöntem ve mantıklı planlamalarla ev, iş yeri, otomobil ve arsa sahibi yapmayı misyon edinerek yola çıkan, 50 Milyon TL öz sermaye ile kurulmuş yenilikçi bir finans şirketi olan Mesken Finans da araba hayali kuranlar için çok mantıklı çözümler sunuyor.


Firmanın programlarında, araç alımı için peşinat ödeme zorunluluğu bulunmamakla birlikte, peşinat kullanmak isteyen müşteriler dahil oldukları finansman programlarında araç teslimatlarını, kendilerine verilen teslim süresinden daha da erken sürede temin edebiliyor.


Üretim kaynaklı dışa bağımlı olduğumuz otomotiv sektöründe maalesef sıfır kilometre araçların fiyatları da oldukça yükseldi. Bu nedenle sıfır kilometre değil de ikinci el araba almaya gücü yetenler içinde çözüm sunan Mesken Finans'ta alım aşamasında yapılacak olan değerleme işlemi ile Mesken Finans’ın uyguladığı yaş sınırı kriterlerine uygun bulunan araçları değerlendirip, sağlıklı bir alım yapabileceğiniz çözümler yer alıyor.


Esken ve bütçenize uygun ödeme koşullarının bulunduğu Mesken Finans'ta araba için 13 aydan başlamak üzere 100 aya kadar vade seçeneği bulunuyor. Müşteriler almak istedikleri araç için ödemek istedikleri taksit miktarını gelirleriyle orantılı olarak kendileri belirlerken, finansman programlarına dahil olurken var olan aracın peşinat olarak verilmek istenmesi durumunda, değerleme işlemi yapılır ve değerleme neticesinde Mesken Finans alım kriterlerine uygun bulunan araçlar peşinat olarak değerlendirilebiliyor.


Birikim ve tasarruf yapma noktasında oldukça başarılı iseniz birikimlerinizi değerlendirmenin de bir o kadar önemli olduğunun farkındasınızdır. Bireysel yatırımları değerlendirmenin birden çok yolu vardır. Ancak yatırım araçlarını belirleyenin her zaman ülkenin ekonomi faaliyetleri olduğunu da unutmayın. Bir yatırım aracının en iyi yatırım aracı olup olmadığını ya da çok mantıklı bir yatırım olup olmadığını yine süreç ve ekonomik koşullar belirler. Buna örnek vermek gerekirse döviz kuru çok mantıklı bir örnek olacaktır. Bir ülkenin hammadde noktasında yurtdışına bağımlı olması ülke para biriminin diğer ülke para birimine oranla değer kaybının olması içten bile değildir. Bu bağlamda görüldüğü gibi ülke ekonomisinin faaliyetleri para birimleri üzerinde etkisi gözle görülür şekilde fazla olduğundan döviz de bu tür ülkelerde çok mantıklı bir yatırım aracı olabilmektedir. 


Ev Almak Ne Zaman Yatırım Olur?


Dövizin yanı sıra artan altın fiyatları, altın gibi değerli bir madenin süs eşyasından çok tam bir yatırım aracı olduğunun da adeta kanıtı gibidir. Bu nedenlerden dolayı altın da yatırım amaçlı oluşturacağınız listenin en başında yer almalı, ve iniş çıkış grafiklerini dikkatle takip ediyor olmalısınız. Her ne kadar yastık altı yatırım aracı olarak adlandırılsa da günümüzde altına faiz uygulayan bankalar da mevcuttur. Bunun yanı sıra özellikle ülkemizde dünya çapında adından söz ettiren inşaat firmalarının değerli lokasyonlarda hayata geçirdiği konutlar da topraktan girildiği takdirde iyi bir yatırım aracına dönüşebiliyor. Doğası gereği riskli olan yatırımlar içinde belki de en riskli yatırım aracı olarak değerlendirilebilecek konut yatırımı ise etraflıca ele alınarak girişilmesi gereken bir teşebbüstür. Herkes için uygun olmayan bir yatırım türü olarak emlak ya da konut yatırımı, uzun vadede birikimlerini değerlendirmek isteyenlerin dikkate alabileceği, yatırım portföyüne ekleyebileceği bir yatırım türüdür. 


Diyelim ki oldukça varlıklı bir iş adamısınız, gelirlerinizi banka faizi ile taçlandırmak istemiyorsunuz. Bunun için doğru lokasyonlarda alacağınız konutlar, size yüksek kira getirisi sağlayacak, belki de lokasyonun etkisiyle hem kira hem de konutun kendisi değerine değer katarak, yatırımınızın meyvesini toplamaya başlayacaksınız. Böylesi bir kurguda ev sahibi olmak ya da konut almak gerçekten de çok cazip bir yatırım gibi görünüyor. Ancak bir eviniz var ve ikinci evi almaya zar zor yetecek bir birikmişiniz var. Böyle bir durumda çok ekstra bir lokasyondan ev almaya gücünüz yetmiyorsa ev alma sizin için sağlıklı bir yatırım olmayacaktır. 


Yine ülkemizde son zamanlarda ikinci el arabalarındaki fiyat artışı da birçok kişiye araba alım satımı yapmak, ya da birikmişleri arabaya yatırmak gibi düşüncelere sürüklemektedir. Ancak arabaya para yatırmak sanıldığı kadar mantıklı bir davranış olmamakla birlikte birikmişinizden belli oranlarda zarar etmeniz de kaçınılmazdır. Ya da arabayı hem ihtiyaç hem de yatırım olarak görseniz bile gelir düzeylerine göre araba satın almanın dışında, gelirinizin üstünde bir marka ya da model araç almaya çalışmanız sizi mutlak sıkıntıya sokacaktır. Gerek konutun gerekse arabanın geri dönüşümü düşünüldüğünde her iki alış verişin de yatırım için orta gelir ya da alt gelir grubundaki insanlar için uygun olmadığı görülmektedir. 


Diyelim ki bir eviniz var fakat az bir birikmiş ile yeni bir ev almak ya da gayrimenkul yatırımı yapmak istiyorsunuz. Peşinatsız ev seçenekleri de taksitle kira öder gibi ev sahibi olmak da sizi zorlamayacağını düşünüyorsunuz. Ancak banka, faiz, kredi gibi konularla da uğraşmak istemiyorsunuz. Mesken Finans modelleri ile kısa sürede gayrimenkul sahibi olursunuz. Gelirinize en uygun taksit ödeme seçeneğini belirler, taksitinize uygun finansman programına dahil olabilirsiniz. Tasarruf ve birikimlerinizle de Mesken Finans sunduğu avantajlar sayesinde borcunuzun belirlenen tarihten daha kısa sürede bitirebilirsiniz. Mesken Finans’a Türkiye’nin herhangi bir ilinden başvuru yapabilir ve finansman programlarına dahil olabilirsiniz. Aynı şekilde istediğiniz yerden istediğiniz gayrimenkulü satın alabilirsiniz.

POPÜLER İÇERİKLER

close