BİZE ULAŞIN

Blog

Kredisiz Ev


Belki de hayatımızın en önemli alış verişidir bir ev satın almak. Geleceğimize atılmış en güçlü temel, ileriye güvenle bakmamızın belki de ilk adımıdır ev sahibi olmak. Herkes ev alma konusunda benzer duygulara sahiptir. Ev almanın heyecanı o süreçte yaşanılan belki sıkıntılar, mutluluklar hep bir anı olarak kalır. Bir çok kişinin hayali olan bir ev sahibi olma, geçmişten günümüze hatta geleceğe kadar sürecek bir eylem olarak kalacaktır. Çünkü barınma da insanoğlunun en temel ihtiyaç ve haklarındandır. Elbet de bir konut sahibi olmak herkesin hakkıdır ancak günümüzde bir çok kişi barınma ihtiyacını kira bedeli ödeyerek gidermektedir. Ev almanın her ne kadar gayrimenkul yatırımı görünse de bir yatırım olup olmadığı da tartışma konusudur. Bu bağlamda kiracı olarak kalmak mı yoksa ev satın almak mı daha avantajlı gibi konular da gündeme gelmektedir. 


Barınma ihtiyaçlarını kiracı olarak gideren kişiler için bir ev satın almak elbet de önemli bir karar, ve etraflıca araştırılması gereken bir eylemdir. Bir kiracı için ev almadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise aylık bütçesidir. Kiracıya ev aldıran süreç o kişinin ay sonunda elinde ne kadar nakit kaldığıyla doğru orantılıdır. 


Batıda mortgage olarak bilinen ülkemizde ise bankaların müşterilerine ev almak için, alınacak evin ipotek edilerek sağladıkları finans desteği konut kredisi ya da ev kredisinin hayatımıza girmesiyle birlikte ev sahibi olanların sayısı da her geçen gün artmaktadır. Ülkemizin ekonomik koşullarında ev almak bir çok kişi için uzak bir ihtimalken konut kredisiyle birlikte büyük bir olasılığa dönüşürken ev kredisi ile ev alımı da 'ev alma hayali kuran kiracılar' için ilk başvurulan yöntem oluyor. Birikim ve tasarruflarınızı bir ev sahibi olurken peşinat olarak kullanmak çok mantıklı bir davranış olacaktır. Bir ev almak barınma ihtiyacının karşılanması anlamına geldiği gibi geleceğe çok daha güvenle bakabileceğimiz bir hayat vadeden hamle olarak da en iyi yatırım olabiliyor. Ailenizle huzur içinde konforlu bir şekilde yaşayacağınız ibr evin olması hemen hemen hepimizin hayali. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi geçmişten günümüze hatta geleceğe, toplu yaşama geçildiğinden bu yana tüm çalışmaları bu barınma ihtiyacının karşılanması adına, bir ev sahibi olma adınadır. Barınma ihtiyacının ötesinde geleceği garanti altına alma adına atılan adım olan ev satın almak için insanoğlu aynı zamanda konforundan zamanından ve keyfinden de ödün vermektedir. 


Gerek kamu bankalarının gerekse özel bankaların kredi vermesi hem bu kadar kolay değil hem de imkan dahilinde olan bir şey değildi. Belki de Emlak Bankası ev almak isteyenlerin tek finans kaynağıydı ancak Emlak Bankası tek başına yeterli de olmuyordu. Bir ev satın almak maddi anlamda zor ve uzun bir süreç gerekiyordu. 


Ev Sahibi Olmak İçin Sebepler


İster konut kredisi ister farklı yöntemlerle ev sahibi olmak için bir çok sebep vardır. En başta kiracı olduğunuz bir evde istediğiniz tasarımları gerçekleştiremezsiniz. Günümüzde evlerimiz barınma ihtiyacımızı karşılamadan öte özgürce nefes alabildiğimiz yaşam alanlarımızdır. Eğer oturduğumuz ev bize ait değilse evin içinde yapmak istediğimiz değişiklikleri ev sahibinden izinsiz yapmamız mümkün değildir. Kiracı olarak yaşadığınız evin içiyle ilgili gerçekler böyleyken bir de maddi durumunuz iyi olsa da başkasının evine yüksek kira ödememek için beklentilerinize uygun bir ev bulmanız da mümkün olmuyor. Ancak satın alacağınız bir evin içini kendi keyfinize göre dizayn edebilir, duvarlarını istediğiniz renge boyar, mutfağını ailenizle rahat edecek bir şekle döndürebilirsiniz. 


Kira bedeli ödeyen bir çok kişinin diğer bir derdi ise ev sahibinin türlü türlü bahanelerle evi boşaltmak zorunda kalmasıdır. Taşınmak bir çoğumuzun istemeyeceği hoşnut olmadığı bir durumdur. Her ne kadar ev sahibi ile kontrat yapılmış olsa da ev sahiplerinin çeşitli bahanelerle kiracılarının evi boşaltmaları yönünde istek de bulunabilmektedir. 


Her ay belli bir miktar kira bedeli ödeyen kiracılar aynı zamanda, hiçbir birikimin sahibi olmamakta, başkasının evine yıllarca para ödemektedir. Bu durum bile başlı başına özellikle de konut kredileri olsun diğer ev alma yöntemlerinin çoğalmasıyla ev almak için çok mantıklı bir sebeptir. 


Ev almak ayrıca birikim ve tasarruflarınızın değerlendirilmesi bakımından da en iyi yollardan birisidir. Birikim ve tasarruf her ne kadar alışkanlık meselesi olsa da ülkemizde bu iki eylem aynı zamanda rahatlıktan da ödün vermekle mümkün olabiliyor. Ülkemizde bir çok kişi birikim yapabilmek için rutin çalışma hayatının dışına çıkarak ek iş yaparken, tasarruflarını da sosyal aktivitelerinden ödün vererek gerçekleştiriyor. Gerek uykunuzdan dinlenme zamanlarından gerekse sevdiklerinize ayıracağınız vakitten fedakarlık ederek alın terinizle kazandığınız maddiyatı, doğru bir şekilde değerlendirmenin yolu da yine ev almaktan geçiyor. 


Nasıl Bir Ev Almalıyım?


Bir ev almaya karar vermek sürecin sadece başlangıcıdır. Ev sahibi olmayı istemek olanaklarınız doğrultusunda gerçeğe dönüşecek bir ihtiyaç olarak görülmelidir. Yazının ilerleyen bölümlerinde ev kredisi ile ilgili geniş detaylar verilecek ama önceden belirtmekte fayda var, ev kredisiyle ev almak isteyenlerin mutlaka nakit parasının bulunması gerekiyor. Ev alma başlangıcında bir miktar birikmişinizin olması yani nakit paranızın olması en ideal olan durumdur. Çünkü nakit paranız varsa, ister ev kredisi çekerek ister birazdan anlatacağımız tasarrufa dayalı faizsiz finansman sağlayan modellerle ev alma süreciniz daha kısa sürecektir. Kısaca burada belirleyici unsur bütçedir. Bütçeniz size nasıl ve nereden ev almanız gerektiğini söyleyecektir.


Projeden Ev Almak Çok Mantıklı Mı?


Son yıllarda Türkiye'de inşaat sektöründeki atılımlar, sadece bu ülke sınırlarında değil dünyada da adından söz ettirdi. Bir çok başarılı inşaat firması, yurt içinde yapmış oldukları birbirinden lüks projelerle çok sayıda konut üretmelerinin yanı sıra yurt dışında da bir çok ihale alarak tanınır hale geldi. Sektördeki bu gelişmeler ışığında projeden ev almak, hem yatırım olarak değerlendirilirken, hem de barınma ihtiyacına yönelik mantıklı bir seçenek olarak görüldü. Yeni yapılan projelerde konutlar lüks olmasının yanı sıra deprem kuşağında bulunan ülkemizde depreme dayanıklı olarak inşa edilmesi de yeni projelerden ev alınması için çok mantıklı bir sebep olarak görüldü. Son 5 yıldır artan konut fiyatları da projeden ev almak için başka bir sebep olarak dikkat çekerken, alınan konutların tamamlandıktan sonra oldukça değerlenmesi de bu sebepler içinde yer aldı. 


Bu saydıklarımızın yanı sıra günümüzde konut projelerinin çoğu büyük ya da büyümekte olan şehirlerde yapıların, yoğun olan nüfusun ihtiyacını karşılayacak şekilde çok katlı olarak inşa edilirken, daha küçük ölçekli arsalar üzerine çok katlı yapılar yapılarak, konut fiyatları orta gelir grubunda bulunan vatandaşlara da hitap eder oldu. 


En uygun konutu bulma konusunda ev fiyatlarının hızla artışı da nasıl ve nereden ev alacağımız noktasında belirleyici oldu. Bu süreç hali hazırda günden güne sayıları artan konut projelerine olan ilgiyi de artırmış durumda. Özel inşaat firmalarının yapmış olduğu konut projelerinden ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı destekli Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı yani TOKİ'nin toplu konut projelerinden ev almanın avantajları ise ev fiyatlarının daha uygun olması, proje firmalarının bankalarla yaptığı anlaşmalarla uygun ve avantajlı ev kredilerinin daha rahat kullandırılabiliyor olması, sosyal donatı alanlarının çokluğu ile sosyal olanaklar, 7/24 güvenlik, kat seçeneği, eğer varsa çocuklarınız için daha eğlenceli ve güvenli alanlar olarak sayılabilir. Konut ya ta toplu konut projelerinden ev almanın sadece avantajları değil dezavantajları da elbet de vardır. Söz konusu projelerin tamamlanmama ihtimali de mevcuttur, çünkü ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik dar boğazında sektör, döviz kuruyla yakından ilişkilidir. Ani kur artışları yapım aşamasındaki projelerin devam etmesine engel olabilmektedir. Kısa projeden ev almanın dezavantajları arasında ise projenin tamamlanmaması ya da vaat edilen zamanda bitmemesi, proje tanıtımında vaat edilen özelliklerin dışında ya da eksik olarak projelendirilmesi, tapu işlemlerinin uzun sürmesi olarak gösterilebilir.


Topraktan Ev Almak Çok Mantıklı Mı?


Topraktan ev almak kavramını ev sahibi olma ya da kiradan kurtulmak isteyen bir çok kişi araştırmış ya da çevresinde sıkça dillendirmiştir. Bütçemizin yeterli olmadığı noktalarda ya da tasarruf ve birikimlerimizi değerlendirme bağlamında belki de uğrak noktamız topraktan ev almak mantıklı mı? sorusudur. Topraktan ev almanın maliyetinin her zaman daha uygun olacağı, birikim ve tasarruflarımız için de ideal bir çözüm olduğu konuşulur. Gerçekten topraktan ev almak avantajlı bir yatırım mıdır?


Elbet de henüz ortada sadece proje aşamasında bir yapı, ve temeli atılmamış bir konut projesinden ev alma bitmiş tamamlanmış bir konut projesinden ya da binadan ya da müstakil olarak bitmiş bir evi almaktan daha ucuz ve uygun olacaktır. Ancak topraktan ev almanın içinde sadece avantajları değil dezavantajları da barındıran bir eylem olduğu unutulmamalıdır. Topraktan ev almadan önce yapmanız gereken konu ise topraktan ev projesini satışa çıkaran yüklenici firmanın önceki işlerini araştırmak olmalıdır. Çünkü evi almak istediğiniz projenin yüklenici firmasının daha önce yapmış olduğu işler, size hali hazırda yapmak istediği proje hakkında bir referans olacaktır. Ancak sizin yüklenici firma hakkında olumlu bir referans bulmanız da başlı başına topraktan ev alma noktasında risksiz bir alım gerçekleştireceğiniz anlamına gelmemektedir. Çünkü topraktan ev alma süreci, beklediğinizden daha uzun sürebilir. Biliyoruz ki konut projelerinin bir çoğu vaat edilen zamanda teslim edilemeyebiliyor. Hele ki topraktan girilen projeler bu konuda daha fazla risk taşımaktadır. Topraktan ev alma kararı da ayrıca sizin eve ne kadar ihtiyacınız olduğu ile yakından ilişkilidir. Eğer acil kiradan kurtulmak istiyor, bir eviniz olsun istiyorsanız topraktan ev almak çok mantıklı bir hareket olmayacaktır. Topraktan ev almak daha çok birikim ve tasarruflarını uzun vadede, faizsiz bir kazanç sağlamak için değerlendirmek isteyenlerin yapacağı bir eylem olması daha mantıklı olacaktır. 


Ev Kredisi İle Ev Almak


Nasıl ve nereden ev alacağınız konusunda ister topraktan ev almak olsun, ister projeden ev almak olsun isterse maketten ev almak olsun konut sahibi olmak isteyenlerin unutmaması gereken en önemli bir konu da peşinat konusudur. Eğer peşinatınız var ise ev alma sürecini hızlıca başlatabilirsiniz. Çünkü peşinatı olanlar için bankalardan alacakları ev kredisi, hayallerindeki eve kavuşmaları adına çok mantıklı bir çözüm olacaktır. Ancak peşinat da evinizi ev kredisi ile alma noktasında tek başına yeterli olmayabilir; çünkü ev kredisi bankalar tarafından müşterilerine belli şartları taşımaları halinde verilen bir finans desteğidir. 


Ev kredisini anlatmadan ve risklerinden bahsetmeden önce tanımında geçen detaylara da dikkat etmek gerekiyor. Almak istediğiniz söz konusu evin teminat altına (ipotek) alınarak, bankalar tarafından verilen bir finans destek türüdür. Bu tanımdan anlaşılacağı üzere, banka kredisi ile alınan evin tüm kredi borcu ödenmeden ev sizin olmuyor. Kısaca anlatmak gerekirse konut kredisi ile alınan evlerde satın alınan konutun ya da bir başka konutun üzerine ipotek konur. İpotek, bankanın verdiği finans desteğinin bir çeşit güvencesidir. Banka borçlarını tahsil edemediği zaman, belli hukuksal ve yasal yolları kullanarak bu ipotek ile söz konusu kredi ile almış olduğunuz evi, borçlarına karşılık geri alabilir. 


Ev kredisi bünyesinde bu tür riskler taşısa da hali hazırda ev hayali kuran bir çok kişinin ilk başvurduğu yol olmaya da devam ediyor. Ev kredisi ile ev almanın avantajlarından en önemlisi de peşinatı ödenmiş, taksitle ev alma aşamasında satın aldığınız mülkün içine en erken şekilde taşınma imkanını sunmasıdır. Konut kredisi, gerek bankalar gerekse ekonomiye destek paketi açıklayan devlet desteği ile aşağı çekilen konut kredisi faiz oranları sayesinde de kolayca ev sahibi olmanız için iyi bir seçenek gibi duruyor. 


Ev kredilerinin ödemeleri ilk başta hangi faiz oranı ile yaptıysanız o şekilde devam eder ve size sabit ödeme kolaylığı sağlar. Kredi taksitine bu yıl başladığınızda 2 bin lira ödüyorsanız 10 yıl sonra da 2 bin lira olarak ödeyeceksiniz. Ülkemizde para değerinin olumsuz yönde değiştiğini de düşünürsek, kazancınızın artış göstermesi halinde oldukça karlı bir alış veriş olacaktır. 


Belki de ev kredisi kullanmaya en meyilli kişiler ise yıllarca kira bedeli ödeyen kiracılardır. Bu noktada kiracılar başkalarının evine yıllarca kira ödemek yerine bankaya borçlanarak ev sahibi olmayı çok mantıklı görebiliyor. Ortalama bir gelire sahip, tasarruf ve birikime önem vermiş kişiler, yüksek peşinat ödeyerek, az bir miktar da ev kredisi kullanarak, kira öder gibi konut kredisi ile ev sahibi olabiliyor. 


Ya da yine kiracısınız ancak az miktarda peşinatınız var yine uzun vade seçenekleriyle banka kredisi ile ev almak, yıllarca hiçbir şey karşılığı kira bedeli ödemekten daha mantıklı gelebiliyor. Konut kredisi alma noktasında ev sahibi olmak isteyenlere en uygun vade seçenekleri de karar aşamasında yardımcı oluyor. İster kamu ister özel bankalar olsun son yıllarda müşterilerine 20 hatta 30 yıla varan vadelerle ev kredisi kullandırabiliyor.


Konut kredisi ev almanın diğer belki de en önemli avantajlarından biri de alınacak evin krediye uygun olup olmadığının araştırılmasıdır. Bu da riskli bir yapı alma ihtimalinizin çok düşük olduğu anlamına gelmektedir.


Ev kredisinin diğer avantajları arasında ise düşük faiz oranları, ilerleyen süreçlerde yaşayacağınız ödeme zorluklarında banka ile anlaşarak kredi borcunuzun yeniden yapılandırma süreci de sayılabilmektedir.


Ev Kredisi Nasıl Alırım?


Kiradan kurtulmaya karar verdiniz ve bir ev almak için ilk adımı atıyorsunuz. Bu adım da banka kredisi kullanarak ev almak. Peki bankadan ev kredisi nasıl alabilirim? İşte cevabı: 


Hayallerinizi süsleyen eve karar verdikten sonra ilk yapmanız gereken, daha öncesinde araştırmanızı yaptığınız en uygun faizi ve vade seçeneklerini veren bankaya konut kredisi başvurusunda bulunmaktır. Bankaların şubelerinden de internet sitelerinden ya da cep şubelerinden de başvuru da bulunabilirsiniz. Ev kredisi başvurunuz olumsuz sonuçlanması halinde gelir belgesi ve tapu ile şubeye giderek sürecinizi ev kredisi sürecinizi fiziki anlamda başlatabilirsiniz. Ön onayın alınmasının ardından bankanın alınacak evin krediye uygun olup olmadığını uygunsa ne kadar kredi kullandırılacağını belirleyeceği ekspertiz süreci başlamaktadır. Bu süreçte ekspertiz uzmanları satın almak istediğiniz evin ekspertiz değerini belirler ve bu belirlenen değerin yüzde 80'ine kadar 3 ila 240 aya kadar vade ile konut kredisi finansmanı tahsis edilebilmektedir. Alınacak evin geri kalan yüzde 20'lik kısmı ise evi alacak kişi tarafından peşinat olarak ödenmesi gerekmektedir. Bu peşinatınız yoksa ev kredisi almanız mümkün olmayacaktır. 


Ev kredisinin onayının ardından ise istenilen belgeler arasında nüfus cüzdanı, SGK dökümü, tapu, kira geliri varsa tapu veya e-devletten alınan "Tapu Bilgileri Sorgulama” ekran görüntüsü, kira kontratı ve ödeme dekontu bulunur. Bu belgeler ya da süreçler yukarıda da dediğimiz gibi yaklaşık olarak birbirine benzerdir. 


Bu arada ev kredisi başvurusu yapmak ya da krediden faydalanmak için de bazı kriterlere de sahip olmak gerekmektedir. Bu kriterler arasında 18 yaşını doldurmak, TC vatandaşı olmak ve çalışıyor olmak, yurt dışında yaşayan vatandaşlar için de gurbetçi kredisi ya da yabancılar için farklı seçenekli krediler, 65 yaş üzeri ya da emekli olmamak ve kredi notunun uygun olması vardır.


Kredi Notu Nedir Nasıl Hesaplanır?


Bankadan hangi konuda olursa olsun ya da hangi kredi türü olursa olsun kredi kullanmadan önce banka yetkililerince ilk dikkat edilen konu kredi notunuzdur. Peki bu kredi notu nedir? 


Kredi notu kişilerin banka ve finans kuruluşları ile arasında geçen her türlü mali dengelere dayanarak çeşitli analizler neticesinde ortaya çıkarılan sayısal puanlamadır. 


Kredi notunuzun hesaplanması ise bankalar ile olan ekonomik münasebetiniz ile gelir ve gider dengenizdir. Kredi notu 1 ile bin 900 puan aralığında oluşan bir değere sahiptir. Bugüne kadar bireysel kredi ve kredi kartlarınıza ilişkin ödemelerinizden, bankalara olan borçlarınıza, kullandığınız kredilerin zamanında ödenmesine kadar bir çok değişkenle ortaya çıkarılan kredi notu, sizin ev kredisi ile ev sahibi olmanızdaki süreçte anahtar bir role sahiptir. 


Kredisiz Ev Almak Mümkün Mü?


Konut kredisi ya da ev kredisi ev almanın tek yolu değildir. Bankadan kredi almadan da ev almanın birden çok yolları ve sebepleri vardır. Yüzde 99'u müslüman olan bir ülkede bankaların uygulamış olduğu faizin haram olduğu din adamları tarafından kati şekilde belirtilmiştir. Bilindiği gibi islam dini, emeksiz tersiz kazancın her türlüsünü haram kılmıştır ve faiz de haramların en büyüklerindendir. Bu nedenle dini hassasiyetleri sebebiyle faize bulaşmadan kiradan kurtulmak kredisiz ev almak isteyenler için de yöntemler geliştirilmiştir. Günümüzde faizsiz finansman sistemiyle faaliyet gösteren bir çok şirket başarıyla milyonlarca insanı kredisiz ev sahibi yapmaktadır. Dini hassasiyetlerin yanı sıra ev almak için yeterli miktarda peşinat sorunu, ipotek riski, yine ek ödemelerle faizle karşı karşıya kalma gibi sebeplerden dolayı da bir çok kişi kredisiz ev almak istemektedir.


Mesken Finans firması tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemleriyle faaliyet gösteren sektöre kattığı dinamizm ile katılımcılarını konforlu ve huzurlu bir şekilde kredisiz ev sahibi yapıyor. 


Mesken Finans İle Kredisiz Ev Alabilir Miyim?


Peşinatı olmayan ve kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen her bir kişi, Mesken Finans programları ile geliriyle orantılı peşinatsız ve taksitle konforlu bir şekilde ev sahibi olabilir. Kira bedeli ödemekten bıkan, peşinat probleminiz olsun olmasın faizsiz ev sahibi olmak isteyen herkes Mesken Finans programlarına üye olarak sorunsuz bir şekilde kredisiz ev alabiliyor. 


İsteyen herkesi peşinat, ara ödeme zorunluluğu olmadan, bütçesine uygun finansman programları ile ev sahibi yapan bir kuruluş olan Mesken Finans, ayrıca geniş taksit seçeneklerine sahip finansman programları ve sunduğu avantajlarla da benzersizdir.


Mesken Finans kurumunda Bireysel Finansman Programı ve Kolektif Finansman Programından birini seçerek, birikimlerinizi değerlendirebilir, istediğiniz finansmana en kısa sürede kredisiz ve peşinatsız ulaşabilirsiniz. 


Firmanın Bireysel Finansman Programında, ihtiyacınız olan finansman miktarını ve aylık ödeme tutarınızı kendiniz belirlersiniz. Belirlemiş olduğunuz ödemeler doğrultusunda oluşturulan ödeme planı ve netleşen teslim tarihi, firmanın finans uzmanları tarafından katılımcılara sunulur. Kolektif Finansman Programı’nda ise  ihtiyacınız olan finansman miktarını ve aylık ödeme tutarınızı kendiniz belirler, ödeme planınız doğrultusunda sizleri ve benzer finansal ihtiyaçlara sahip olan kişilerden oluşan finansman programlarına dahil edilirsiniz. 


Peşinat ve ara ödeme zorunluluğu bulunmayan Mesken Finansman programlarında, peşinat kullanmak isteyen müşteriler dahil oldukları finansman programlarında teslimatlarını, kendilerine verilen teslim süresinden daha da erken teslim alabilirler. Mesken Finans ile kredisiz ev sahibi olmanın avantajlarından biri ise katılımcılar, Türkiye genelinden almak istedikleri evi kendileri belirlerler. Ayrıca programlara katılan müşteriler, noter huzurunda yapılan teslimat belirleme organizasyonu ile sıra beklemeden ve ilk aydan itibaren evlerini alabilirler. Yine firmanın programlarında belirlenen teslim tarihiniz geldiğinde, teslimat işlemleriniz ile birlikte tapunuzu üzerinize alırsınız. Öte yandan yine teslim tarihiniz gelmeden önce gelirinize ve isteğinize uygun olarak proje bedelinizi yükselterek, Teslimatta Mesken Finans Desteği kampanyasından faydalanabilir, fiyat artışlarının önüne geçebilirsiniz ve kredisiz ev sahibi olabilirsiniz.Mesken Finans Vade Seçenekleri


Kredisiz ev sahibi olmak isteyen Mesken Finans müşterileri ödemek istedikleri taksit miktarını, gelirleriyle orantılı ve konforlu bir şekilde kendileri belirler. Taksitle ev almak isteyen müşteriler finansman tutarını, firma tarafından kendileri için oluşturulan finansman programlarının 40 ile 240 ay arasında değişen vadelerine bölünmesiyle de aylık ödenecek taksit miktarını belirlemiş olur.  


Mesken Finans’ta müşteriler, bankaların uygulamış olduğu katı politikalardan da uzaktırlar. Mesken Finans'ta müşterilerin talebi olması halinde; teslimat erteleme, taksit erteleme, devir, programlar arası geçiş, proje bedeli yükseltme ve düşürme, taksit tutarı yükseltme, ve düşürme, vade değişikliği, ara ödeme vb. her türlü değişiklik gerçekleştirilebilir. 


Mesken Finans ile sadece kira öder gibi ev sahibi olma imkanına değil, taksitle araba sahibi olma şansına da sahipsiniz. Mesken Finans'ta araba için 13 aydan başlamak üzere 100 aya kadar vade seçeneği mevcuttur. Müşteriler almak istedikleri araç için ödemek istedikleri taksit miktarını gelirleriyle orantılı olarak kendileri belirler. 


Mesken Finans'a Güvenebilir Miyim?


Faizsiz finansman temelli faaliyet gösteren firmalar yıllardır ülkemizde hizmet sunmaktadır. Bu hizmetler sayesinde de milyonlarca kişi ihtiyaçlarına faizsiz ve peşinatsız yanıt bulmuştur. Mesken Finans da 20 yıldan fazla sektörel deneyime sahip profesyonel yönetim kadrosu ile “isteyen herkesi, eski usul dertlerle uğraşmadan, gelirine en uygun yöntem ve mantıklı planlamalarla ev, iş yeri, otomobil ve arsa sahibi yapmayı misyon edinerek yola çıkan, 50 Milyon TL öz sermaye ile kurulmuş yenilikçi bir finans şirketidir. Bu bağlamda firma, sunmuş olduğu finansman programlarına dahil olan bütün müşterilerini İpotek Teminat Yönetimi ile güvence altına alır. Mesken Finans'tan talep edilmesi halinde, isteyen bütün müşteriler için katılım bankaları veya konvansiyonel bankalardan teminat mektubu temin edilebilir. Ayrıca yine firmadan talep edilmesi halinde, isteyen bütün müşteriler için teminat senedi verilebilmektedir. Öte yandan yine firma, müşterileri ile arasında yapmış olduğu sözleşme ile müşterilerinin tüm haklarını açıkça belirtip korunma altına almaktadır.

POPÜLER İÇERİKLER

close