BİZE ULAŞIN

Blog

Konut Kredisi İle Ev Alanlar Dikkat

Konut Kredisi ile ev sahibi olmak avantajlı gibi görünse de aslında Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak Mümkün.

"Konut Kredisi İle Ev Sahibi Olmak" ev almak isteyen neredeyse herkesin diline dolanmış bir cümledir. Hatta öyle ki "En İyi Faiz Oranı ile Konut Kredisi" ise bir slogan halini almıştır. Peki, ev sahibi olmak isteyenler için "En uygun konut kredisi" cezbedici mi, gerçekten avantajlı mı? Bu yazımızda konut kredisi ile ev almak isteyenlere bu soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Öncelikle Konut Kredisi nedir? Konut Kredisi hesaplama nasıl yapılır? Kimler konut kredisi çekebilir ya da kullanabilir? bu soruların cevabını hızlıca vermekte yarar var.

>Konut Kredisi Hesaplama

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi (Ev Kredisi), ev sahibi olmak isteyen kişilere teminat şartı ile bankalar tarafından verilen bir kredi türüdür. Kredi ile ev almak isteyenlerin ev kredisi almak için en uygun faiz oranları veren bankalara başvuru yapmaları gerekmektedir.

Konut Kredisi Hesaplama nasıl yapılır?

Kredi tutarı, taksit sayısı ve en düşük konut kredisi faiz oranının hesaplanması ile konut kredisi hesaplama işlemi yapılabilir. Tüm bankaların konut kredisi faiz oranları ile kredi hesaplaması işlemleri bir birinden farklı olduğunu unutmamanız gerekiyor.

Kimler Konut Kredisi Çekebilir?

1-Reşit olanlar

- 18 yaşını doldurmak,

- TC vatandaşı olmak

- Çalışıyor olmak gerekiyor

- 65 yaş üzeri olmamak

2-Gelirini belgeleyebilenler

Ücretli çalışanlar için;

- SGK dökümünüz ve

- Maaş bordrosu

Esnaf ya da ticaretle uğraşanlar için;

- Bağlı oldukları meslek kuruluşundan alınan üyelik belgesi fotokopisi,

- ticaret sicil gazetesi/gazeteleri fotokopisi,

3-Aylık taksitleri gelirinin yüzde 60'ını aşmayanlar

4-Kredi notu düşük olmayanlar

5-Peşinat tutarını yatıranlar 

Konut kredisi ile ilgili standart bilgileri sizlerle paylaştıktan sonra kredi çekmeden kira öder gibi ev sahibi olma imkanlarından bahsetmek gerekiyor.

Ev Kredisi Taksitleri

Geçim sıkıntısı gelişmekte olan ülkelerde vatandaşların en büyük sorunlarından biridir. Çünkü bu tür ülkelerde piyasalarda dönen paranın kaynağı sahip olmadığımız ve bankalardan sağladığımız ve adına kredi dediğimiz finansmanlardır. Ardı arkası kesilmeyen ve bitmek bilmeyen ev kredisi taksitleri, temel ihtiyaçlara yönelik harcamaların kredi kartı borcu, liste uzadıkça uzuyor. Bunun yanı sıra ödenmeyen ev kredisi, kredi kartı ekstra borcuna gelen ekstra ödemeler, bireylerin belini büküyor.

Öncelikle kredi kullanımı yapacak kişilerin bu tür olumsuzlukları da göz önünde bulundurması gerekiyor. Ev alım aşamasında en yakın dostumuz gibi görünen bankalar, ödenemeyen taksitler kredi borçları sonucu belki de bir anda en kötü alacaklı konumuna düşebiliyor. Bu şekilde ifade etsek de unutulmamalıdır ki borçların ödenmemesi takdirde yaşanacak tüm olumsuzlukların hepsi hukukidir. Bankalar alamadıkları taksitlerin uyarılarını ilgili kişilere ulaştırdıktan sonra sonuç çıkmaması itibariyle icra yoluna başvurup, krediyle aldığınız evi satışa çıkarabiliyor.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak

Ev sahibi olmak isteyenlerin konut sektörünü desteklemek için devlet tarafından atılan adımları da dikkatle takip etmesi gerekiyor. İlk defa ev sahibi olacak vatandaşlara sunulan faizsiz krediler de kira öder gibi ev sahibi olmanızı sağlayacak desteklerdir.

Bunun yanı sıra devlet bazı dönemlerde ülke ekonomisinin lokomotifi olarak tanımladığı inşaat sektöründeki daralmanın önüne geçmek için firmalar ile kamu bankalarını bir araya getirerek çeşitli kampanyalar düzenlemektedir.

Her ne kadar konut stokunu elden çıkarmaya yönelik hamleler gibi görünse de bu kampanyalar, ev sahibi olmak isteyen ya da gayrimenkul alanında birikimlerini değerlendirmek isteyen birçok kişinin ilgisini çekiyor.

Ev alacak kişilerin finansal açıdan ev kredisi ile ilgili bilmeleri gerekenlerin yanı sıra içinde yaşamayı hayal ettikleri eve ya da konuta ilişkin de dikkat etmeleri gereken hususlar vardır. Öncelikle satın alınacak söz konusu dairenin kat mülkiyeti olmalı, üzerinde rehin veya haciz olmaması, ortak tapulu olmaması, su doğalgaz ve emlak vergisi gibi borçlarının bulunmaması, yaşı ve dış yalıtımına kadar birçok husus dikkate alınmalıdır.

Faizsiz Kredisiz Ev Almak

Peki yukarıda saydığımız özelliklerde gönlünüze göre bir ev buldunuz; ancak banka kredisi çekip faize bulaşmak istemiyorsunuz, faizsiz kredisiz ev almak sizin için mümkün mü? Elbet de mümkün, ülkemize ilk olarak 1980'lerde elbirliği adı ile giriş yapan ardından genel manasıyla tasarrufa dayalı faizsiz finans sistemleri olarak adlandırabileceğimiz ve günümüze kadar yoluna devam eden yöntemlerle ev sahibi olmanız hayallerinize kavuşmanız söz konusu olabilmektedir.

Konut Kredisi Çekmeden Taksitle Ev Alma İmkanı

Peşinat problemi yaşayan içinde oturacağı ev için faiz fikrine sıcak bakmayan kişiler, önceden araştırdıkları firmalara başvuruyor. Başvurulan bu firmalar arasında da Mesken Finans, kalite ve güvenilirliğiyle Türkiye genelinde milyonlarca kişiyi ev sahibi yapıyor. Kanunlara uygun programlanmış sistemleri ve kurumsal yapısıyla faizsiz ev almak isteyenlerin kolayca ev sahibi olmasını sağlayan Mesken Finans, konut kredisi çekmeden, kira öder gibi, peşinat zorunluluğu olmadan, ara ödeme talep etmeden, kişilerin kendi bütçelerine göre belirledikleri taksitle ev hayallerini gerçekleştiriyor.

Sadece kiradan kurtulmak isteyen kiracıya ev seçeneklerinin yanı sıra, yatırım amaçlı ev sahibi olmak isteyenlerin de isteğe bağlı peşinat ve ara ödemeleriyle erken teslim kampanyaları bulunan Mesken Finans, bu kampanyaları sayesinde her gelir grubundan ev sahibi olmak isteyenlere olanak tanıyor.


Mesken Finans Instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

POPÜLER İÇERİKLER

close