BİZE ULAŞIN

Blog

Kiradan Kurtulmak


Türkiye'de yaklaşık 5 - 6 milyon civarında aile kirada yaşıyor. Ve bu beş - altı milyonun büyük bir çoğunluğu kiradan kurtulmak için çaba sarf ediyor. Ancak günümüz ekonomik koşullarında bir çok kişi bankalar aracılığı ile kiradan kurtulmak için adımlar atsa da geriye kalan kiracılar ise kira bedeli ödeme sıkıntısıyla hayatlarına devam ediyor. 


Kiracıların sorunu sadece kira bedeli ile de sınırlı kalmıyor. Çünkü kiracılar adetince bir o kadar da o evlerin sahipleri var. Türkiye'de belki de kira karşılığı ev kullanımı gibi uzun süreli anlaşmalarda çatışmaların en çok yaşandığı ev sahibi ve kiracı anlaşmazlıklarıdır. Kiracıların kira bedelinin yanı sıra anlaşmazlığa düşmeleri halinde ev sahibi gibi büyük bir sorunları da olabiliyor. Kiracılar ile ev sahipleri arasında genelde, orantısız kira artış talebi, ya da kira artışına yanaşmayan kiracı tutumu, kontrat süresi bitmeden kiralanan evin elden çıkarılması ve ardından gelen evi boşaltın baskısı gibi sorunlar dikkat çekmektedir.


Kiradan kurtulmak için bir takım arayışlara giren kiracı vatandaşların öncelikle bu süreçte rahat etmeleri için kendi ve ev sahiplerinin haklarını iyi bilmeleri, ev alma sürecine  kadar rahat bir süreç geçirmelerine yardımcı olacaktır. Ev sahipleri kira bedelini Borçlar Kanunu’na göre arttırabiliyorlar. Buna göre kira artışında tefe tüfe farkıyla etkin oluyor. Ancak ülkemizde ev sahipleri ile kiracılar arasında yapılan anlaşmalar sayesinde bu oranlar veya kanun nezdinde olmayan sözlü anlaşmalarla da halledilebiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta ise ev sahibinin kesinlikle o oranlarda kira bedeline zam talep etme hakkının olduğu, ancak üstünde bir rakamı talep etmesinin ise kanun nezdinde hak olmadığı konusudur.


Kiracı ile ev sahipleri arasında yaşanan diğer bir sıkıntı da kontrat süresinin dolmadan, evin satışıyla kiracının evden çıkarılmak istenmesi ya da başka türlü bahanelerle kontrat sürecinin tamamlanması beklenmeden ev sahibinin kiracıdan evi boşaltmasının talep edilmesidir. 

Bu gibi durumlarda ise hukuk kiracının yanındadır ve söz konusu kanuna göre kontrat süresi dolmadan kiracının tahliye edilmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Ancak ev sahibinin kiracıyı evden çıkarabilme hakkı da belli başlı şartlara bağlanmış bir haktır. 


Bu nedenle kiracı, kira bedelini ödememesi ve uzun süre aksatması, komşularına zarar vermesi, evi amacının dışında kullandığının ispatlanması ile ev sahibi kiracını evi boşaltmasını isteyebilir. Bunun tam tersi olarak kiracı eğer oturduğu evden kontratta yazılan süreden önce daireyi boşaltmak isterse kiracı, bildirim yapması şartıyla tahliye tarihinden itibaren ev sahibine 3 aylık tazminat ödemekle yükümlüdür. Ancak evin boşaltılması sürecinde eve yeni bir kiracı gelirse tazminata gerek kalmamaktadır. 


Kiracılar için diğer bir problem de yıllarca kendilerine ait olmayan konutta, ve ellerine bir şey kalmayacak şekilde ev sahibine ödedikleri kira bedelidir. Bu da kiracıların kiradan kurtulmak için bir çok yöntemi araştırıp ev almak için adım atmalarını tetiklemektedir. Türkiye'de hali hazırda en çok ev kredisi kullanılarak ev sahibi olunuyor. Gerek devlet bankaları gerekse özel bankalar tarafından uygun vadeli en uygun faizli ev kredisi veren bankalar aracılığı ile bir çok kiracı ev sahibi oluyor. 


Ev kredisi başvurusu, onay süreci ve uzun ödeme süresi evin, kredinin alınmasının ardından alıcıya teslim edilmesine ilişkin tercih edilmesinde en büyük etkenlerden biri oluyor. 


Ev Kredisi Nedir?


Yıllarca süren kiracılık hayatından sıkıldıysanız, bu durumu düzeltme adına herkes gibi çözüm yollarına bakınıyoruz. Belirli miktarlarda araba ya da ev sahibi olmak için birikiminiz de yoksa ihtiyaçlarımızı karşılama noktasında araştırdığımız çözüm yollarından en uygun olanı seçip borçlanarak yolumuza devam ediyoruz. 


Kira bedeli ödeme yerine bankalara başvurarak bu kurumların sunmuş olduğu finansman desteğini alıyor, ardından da yıllarca faiziyle aldığımız mülkün ya da aracın taksitlerini değerinin iki katı olarak geri ödüyoruz. Sonuçta uzun süreli bir ödeme planı ile sağlanan ev kredisi finansman desteği, kiradan kurtulmak isteyen kiracıları ev sahibi yaparken, bambaşka bir yaşam standartının da içine sokuyor. Peki süreci bu denli uzun olan ev kredisi nedir, nasıl alınır ve şart mıdır?


Kiradan kurtulmak için satın alınacak söz konusu evin teminat altına alınması koşuluyla bankalar tarafından verilen bir kredi türü olan ev kredisi, en uygun vade seçenekleriyle de bir çok vatandaşın süreci kabul ederek göze alarak içine girmesini sağlıyor. Kamu bankaları, klasik bankacılık yapan özel bankalar genellikle sabit faiz oranlarıyla 5 ila 30 yıl arasında vade seçenekleriyle müşterilerine ev kredisi imkanı tanıyor. Ev kredisi başvurusu yapmadan önce mutlaka oturmak istediğiniz evi belirlemeniz gerekiyor. Oturmayı düşündüğünüz evi bulduktan sonra da en uygun banka faiz oranlarını, en uygun vade seçeneklerini sunan özel ya da kamu bankalarını araştırmanız da size avantaj sağlayacaktır.


Tabi bu araştırmaları yaparken, bütçenizi yani gelir gider dengenizi, hali hazırda ödediğiniz kira ile bankadan alacağınız kredi taksitleri arasındaki farkı, bunun bütçenize oluşturacağı yükü iyi bir şekilde hesaplamanız da olası mağduriyetlerinizin önüne geçmek için çok mantıklı bir davranış olacaktır. Size en uygun faiz oranlarını sunan bankayı buldunuz ve başvurunuzu yaptınız. Ev kredisi başvurunuz banka tarafından onaylandıktan sonra artık devreye gayrimenkul değerlendirme uzmanları yani ekspertizler giriyor. Kısaca değerleme uzmanı diyebileceğimiz ekspertiz, gayrimenkul olmak üzere bir ürünün piyasa değeri veya başka bir değeri hakkında bir fikir geliştiren kişilere denmektedir. Değerleme uzmanları, satın almak istediğiniz evin değerini belirledikten sonra, evin değerinin yüzde 20 ya da yüzde 10'unu peşinat olarak ödemek zorundasınız. Ev kredisi alacak kişilerin unutmaması gereken bir konu da peşinat konusudur. Peşinat, nakit ülkemizde belki de ev almak isteyip de bu hayalini gerçekleştiremeyen kişilerin en büyük problemidir. Bu nedenle ev kredisi işine girecekseniz mutlaka alacağınız evin dörtte biri ya da beşte biri kadar peşinatınızın olması şarttır. Söz konusu evin peşinat tutarını ödedikten sonra ise evinize huzurla yerleşip sözleşmenizde yazan faiz oranı ve vade üzerinden aylık olarak kira öder gibi ev sahibi olabiliyorsunuz. 


Ev Kredisi İçin Gerekli Belgeler


Hayalini kurduğunuz evi almak ya da kiradan kurtulmak için attığınız ev kredisi adımında başvurunuzun ön onayı almasının ardından sizlerden bir takım belgeler istenecektir. Ev kredisi için banka tarafından nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir beyanı olmak üzere üç temel belge talep edilir. Bazı bankalar bazı durumlarda kefil de isteyebiliyor. Bu arada düzenli bir gelir, gelirinizin yüzde 60'ından az giderinizin olması durumunda ise ev kredisi başvuru onayını alabilmesi yüksek bir ihtimaldir. Ancak düzenli bir geliri olmayan, daha önce bankalarla sorun yaşamış banka müşterilerine kredi çıkması içi çok zor bir ihtimaldir. Öte yandan ev kredilerinde ipotek uygulaması söz konusu olduğu için kefil istenmez. Eğer başvuran kişi yeterli bir gelire sahip değilse o zaman kefil uygulaması söz konusu olabilir.


Unutulmamalıdır ki hangi evlerin ev kredisi ile alınabileceği de şartlara bağlıdır. Bir eve ev kredisi çıkması için o evin mülkiyet tapusunun olması şarttır. Özellikle inşaat ya da projeden satın alınan konutlar içinse kat irtifakı tapusu istenmektedir.


Konut Kredisi Faiz Oranları 


Ev kredisi ile konut almak isteyenlerin en çok merak ettiği ve internet ortamında soruşturduğu bilgi ise konut kredisi faiz oranlarıdır. Şimdi vereceğimiz bilgiler güncel olsa da bir takım şartlara göre bankaları uyguladığı vade sayısı ve faiz oranları farklılıklar gösterebilmektedir. 


Ev kredisini 100 bin lira ve 120 ay vade olarak ev kredisi maliyetleri çeşitli bankalara göre şöyledir: ICBC Turkey bankası müşterilerine ev kredisini müşterilerine yüzde 1.28'den verirken, toplam maliyeti 197 bin 890 lira, aylık geri ödemesi ise bin 635 lira oluyor.


Kamu bankalarının en güçlülerinden Ziraat Bankası ise ev kredisini yüzde 1.19'dan veriyor. Bu kredinin toplam maliyeti ise 189 bin 748 lirayı buluyor. Kredinin aylık taksiti ise bin 570 lira oluyor. Diğer bir kamu bankası Halk Bank yine Ziraat Bankası gibi ev kredisine yüzde 1,19 faiz uyguluyor. Bu kredinin geri ödemesi de 189 bin 801 lira olarak dikkat çekiyor. Bu kredinin de geri taksit ödemesi ise bin 570 lira. ING bankasının konut kredisi de diğer özel banka ICBC gibi yüzde 1,29, toplam maliyeti ise 198 bin 812 lira. Bu ev kredisinin taksit tutarı da bin 643 lira. Türkiye'nin köklü bankalarından Akbank ise diğer bankalara oranla faiz oranı biraz daha yüksek. Bu bankanın ev kredisi faiz oranı ise yüzde 1,30. Bankanın müşterilerine çıkardığı toplam maliyet ise 100 bin lira için 199 bin 642 lira. Akbank'ta ev kredisi taksit tutarı ise bin 650 lira olarak görünüyor. Türkiye'nin güvenilir bankalarından Garanti BBVA da ise faiz oranı yüzde 1,31 olarak dikkat çekiyor. Bu bankanın müşterilere çıkardığı toplam maliyet ise 200 bin 537 lira, ev kredisinin taksit ödemeleri ise bin 658 liradır. Türkiye Finans Katılım Bankası Konut Finansmanı ise müşterilerine yüzde 1,34'lük faiz oranı ile ev kredisi kullandırıyor. Bu bankanın müşterilerine çıkardığı toplam maliyet de 202 bin 875 lira olurken, aylık taksit ödemesi ise bin 680 lira.


Kredi Notu Nedir ve Kredi Notu Kaç Olmalı?


Ev almak için ya da bir takım ihtiyaçlarını karşılamak isteyen kişilerin banka ve finans kuruluşları ile arasında geçen her türlü mali dengelere dayanarak çeşitli analizler neticesinde ortaya çıkarılan sayısal bir ifade anlamına gelen Kredi notu ya da kredi puanı, kredi başvurusu sırasında çok önemli bir yere sahiptir. 


Kiradan kurtulmak için ev arayışınızı tamamlayıp oturmak istediğiniz evi belirlediniz. Beğendiğiniz hayalini kurduğunuz evin alımını ise belli bir miktar peşinat geri kalanını da ev kredisi ile ödemek istiyorsunuz. Ancak ev kredisi çıkar mı çıkmaz mı kafanızda soru işareti var. Gelirinizi yeterli görüyorsunuz ancak kredi notunuzu veya puanınızı bilmiyorsunuz. İşte kredi notuna ilişkin sizler için derlediğimiz bilgiler şöyle: 


Sıfır ila bin 900 puan arasında hesaplanan kredi notu içinde puanınızın 0 olması, bankalarla 5 yıldır herhangi bir çalışmanızın olmadığını ve bu kredi notuna ev kredisi ya da başka bir kredi türünün çıkma olasılığının çok düşük olduğu anlamını taşıyor. 


Kredi notunuz bir ila 700 arasında olması da herhangi bir banka ile gerek kredi gerekse kredi kartı gibi etkinliklerine katılmamış olma yine 5 yıl boyunca herhangi bir aktif çalışma içinde olmadığınız anlamına gelirken, kredi çıkma olasılığı ise düşük bir ihtimal oluyor. Söz konusu notunuz 700 ila  bin100 arasında ise bankalarla olan çalışmalarınızın düzensiz olduğuna işaret ederken, yine ev kredisi için riskli bir grup içinde olduğunuzu göstermektedir. Bin 100 ila bin 500 kredi notu puanına sahipseniz bankalarla düzenli bir çalışma geçmişine sahip olmanız, gelir ve borç arasında tutarsızlıkların söz konusu olduğu anlamı taşımaktadır. Bu da kredi notunuzun riskli olduğunu göstermektedir. Son olarak kredi notlarınız bin 500 ila  bin 700 ve bin 700 - bin 900 aralığında olması ise bankalarla olan çalışmalarınızda ödemelerinizde bir düzenin olduğu ve kredi almaya en yakın notlara sahip olduğu anlamını taşımaktadır. 


Kiradan Kurtulmak İçin Bu Strese Değer Mi?


Ev almak herkesin hakkı, barınma haktır ve bu hakka herkes sahip olabilmelidir; ancak kapitalizmden sosyalizme belki de bir çok sistemde, kimseyi ücretsiz ev sahibi yapmıyorlar. Geliri ve kazancı yüksek olan ile orta gelir grubuna dahil kişiler, ev ve arabalarına rahatlıkla sahip olurken, bu grupların dışında kalan bir çok kişi ev sahibi olmak için çalışıyor ve hayatlarının büyük bir oranını ipotek ettiriyor. Ev kredisi de tam manasıyla alındıktan sonra geri kalan ömrün ipotek altına alınmaması demek oluyor. Gerçekten de kiradan kurtulmak için bu strese değip değmeyeceği de bir soru işareti olarak durmaktadır. Çünkü ister ev kredisi olsun ister taşıt kredisi isterse de ihtiyaç kredisi, ülkemizde ve dünya üzerinde birçok ödenmemiş kredi vardır ve bu ödenmeyen krediler, borçlularına büyük stres yükü bindirmektedir. Ödeme stresinin yanı sıra manevi anlamda da insanları etkileyen bir konudur ev kredisi. Yüzde 99'u müslüman olan ülkemizde de bir çok kişi dinin emrettiği gibi faizin haram olduğunu bilmektedir. Çünkü İslam'da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. Bu kapsamda iş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve haram olarak nitelendirilmiştir. Gerek kredi yükü stresi gerekse dinen haram kılınmış olması, ev almak isteyenlerin ya da kiradan kurtulmak isteyenlerin faizden uzak durmalarını ve hayallerini gerçekleştirmek için farklı yöntemleri denemelerine neden olmuştur. 


Ülkemizde her ne kadar son 25 yılda adından söz ettiren bir yöntem olarak dikkat çekse de tasarrufa dayalı finansman sistemi, geçmişi birkaç yüzyıla dayanan ve farklı türlerde uygulaması bulunan bir finansman yöntemi olarak, ev almak isteyenlerin başvurdukları bir yöntem olmuştur. Tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemini uygulayan bir kuruluş da Mesken Finans firmasıdır.


Banka faizine bulaşmadan faizsiz ve kredisiz kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlerin sorunlarına çok mantıklı çözümler sunan ve faizsiz yöntemler içinde dikkat çeken bir yere sahip olan Mesken Finans, sadece ev almak isteyenleri değil taşıt almak isteyenlere de çare oluyor. Mesken Finans firması ev ve arabanın yanı sıra iş yeri ve arsa sahibi olmak isteyenleri gelirine en uygun yöntem ve mantıklı planlamalarla yönlendiriyor. Kiradan kurtulmak isteyip kira bedeli altında strese girmek istemeyen katılımcılarını faizsiz ve makul taksitler ile kısa sürede ev sahibi yapan Mesken Finans gibi kurumlar, aynı zamanda aile ve birey ekonomilerini düzelmesine de katkı sağlıyor.


Mesken Finans kiradan kurtulmak isteyen herkesi kendine has programları ile geliriyle orantılı peşinatsız ve taksitle konforlu bir şekilde ev sahibi yapıyor. Kirada oturmaktan bıktım, artık sıcak bir yuvam olsun. Ailemle ileriye güvenle bakayım' diyorsanız, peşinat probleminiz olsun olmasın faizsiz ev sahibi olmak istiyorsanız, Mesken Finans programlarına üye olarak sorunsuz bir şekilde ev sahibi olabilir, isteğe bağlı ara ödeme ya da peşinatla erken teslim imkanlarından yararlanabilirsiniz.


Kiradan Kurtulmak İsteyenlere Peşinatsız Ev


Ön ödeme anlamına gelen, ya da alınacak bir mal için bir bölümünün nakdi ödemesi anlamına gelen peşinat, yukarıda dediğimiz gibi bir çok kişinin ev sahibi olma hayallerinin sürecini ya da süresini belirleyen önemli bir etkendir. Ev kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenlerin peşinat gibi bir problemlerinin olmaması gerektiğini, yoksa bu yolla ev almak gibi bir durumun söz konusu olmadığına değinmiştik. Bazı vatandaşlar, faizsiz olduğu gerekçesi ile katılım bankalarından peşinatsız faizsiz kredi çekilebileceği yönünde araştırma yoluna da giriyor. Ancak katılım bankaları da özel ve kamu bankaları gibi belli oranda peşinat olmadan müşterilerine kredi kullandırtmıyor. Tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemleri ise peşinat olsun olmasın müşterilerine ya da katılımcılarına farklı programlarla kira öder gibi ev sahibi olma imkanı sunuyor.


Peşinatsız ev almak isteyen katılımcılar, finans uzmanları tarafından geliştirilen programlarla bütçelerine uygun vade ve ödemelerle tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemleriyle hayallerindeki eve kavuşabiliyor. Özellikle son yıllarda peşinatsız ev alma yöntemleri uygulayan firma sayısı ve bu firmalarla anlaşarak sürece dahil olan katılımcı sayısında oldukça artış mevcut. Bankalardan çekilen ev kredisi ve sonucunda uygulanan faiz ise bir çok aileye ödeme sürecinde problemler çıkarabilirken, peşinatsız ev sahibi yapan sistemlerde uygulanan son derece esnek koşullar katılımcılar için büyük avantaj sağlıyor. Peşinatsız ev sahibi yapan sistemler, katılımcıların bütçelerini gelirlerini dikkate alarak onları uygun programa dahil eder, katılımcıların yaşayacağı olası ödeme problemlerinde ise katılımcılarına bir takım haklar tanır, bankalar ise müşterileri kredi taksitlerini ödeme noktasında sıkıntı yaşarlarsa, bir kaç prosedürden sonra icraya kadar varan hukuki süreci başlatır. Ancak peşinatsız ev sahibi yapan tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemi ile iş yapan firmalar, müşterinin bütçesine yaşadığı sürece saygı duyar. 


Mesken Finans İle Peşinatsız Ev Sahibi OlunKiradan kurtulmak istiyor ancak peşinatınız yok, bu gibi durumlarda tasarrufa dayalı faizsiz finansman sağlayan sistemlerle çalışmanızda hiçbir problem bulunmuyor. Çünkü bu sistemler faizsiz finansman desteğini sizlere sunarken, herhangi bir peşinat ya da ara ödeme talebinde bulunmuyor. Bu firmalardan biri de 20 yıllık sektörel deneyime sahip profesyonel yönetim kadrosu ile “isteyen herkesi, eski usul dertlerle uğraşmadan, gelirine en uygun yöntem ve mantıklı planlamalarla ev, iş yeri, otomobil ve arsa sahibi yapmayı misyon edinerek yola çıkan, 50 Milyon TL öz sermaye ile kurulmuş yenilikçi bir finans şirketi olan Mesken Finanstır. 


Mesken Finans, katılımcılarını peşinatsız ev sahibi yapma noktasında finans uzmanlarınca geliştirilen Bireysel Finansman Programı ve Kolektif Finansman Programları ile tanıştırıyor. Bireysel Finansman Programında, katılımcılar ihtiyaçları olan finansman miktarını ve aylık ödeme tutarınızı kendileri belirlerken, belirlemiş oldukları ödemeler doğrultusunda oluşturulan ödeme planı ve netleşen teslim tarihi, finans uzmanları tarafından katılımcılarına sunuluyor. 


Kolektif Finansman Programında ise katılımcılar yine ihtiyaçları olan finansman miktarını ve aylık ödeme tutarını kendileri belirliyor. Katılımcılar ödeme planları doğrultusunda benzer finansal ihtiyaçlara sahip olan kişilerden oluşan finansman programlarına dahil ediliyor. 


Mesken Finans programlarında peşinat ödeme zorunluluğu bulunmazken, isteğe bağlı olarak peşinat kullanmak isteyen müşteriler dahil oldukları finansman programlarında teslimatlarını, kendilerine verilen teslim süresinden daha da erken sürede temin edebiliyor. Ayrıca Mesken Finans ile peşinatsız ev sahibi olmak isteyen müşteriler, Türkiye genelinden almak istedikleri evi kendileri belirliyor. Gerek bireysel finansman programında gerekse Kolektif Finansman Programında noter huzurunda yapılan teslimat belirleme organizasyonu ile katılımcılar, sıra beklemeden ve ilk aydan itibaren finansmanını teslim alma imkanı da buluyor.  


Yukarıda da bahsedildiği gibi Türkiye’nin herhangi bir ilinden başvuru yapabilir ve finansman programlarına dahil olabilir, aynı şekilde istediğiniz yerden istediğiniz gayrimenkulü satın alabilirler Mesken Finans müşterileri ile arasında yapmış olduğu sözleşme ile müşterilerinin tüm haklarını açıkça belirtip korunma altına alırken, peşinatsız ev alma noktasında katılımcılar Mesken Finans ile alacağı evin değeri ne kadar ise onu öder, yüksek maliyet ve yüksek taksit tutarları ile karşılaşmazlar.  

<iframe width="100%" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/wHtXk2MO844" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Araba Almak İçin Kredi Şart Mı?


Ev gibi araba sahibi olma isteği de hayatımınız önemli bir parçası ve önemli ihtiyaçlarımızdan biri. Araba almanın da ev almak gibi birden çok yöntemi vardır. Taşıt kredisi ya da araba kredisi kullanımı da yine bu yöntemlerin ilk akla geleni. 


Hükümetler tarafından dünyayı etkisine alan koronavirüs pandemisinin etkisiyle ekonomi paketlerini yürürlüğe sunulurken, bu paketler içinde ikinci el araba almak isteyen kişilere de fırsatlar doğdu. Bilindiği gibi özel ya da kamu bankaları sadece sıfır kilometre arabalara taşıt kredisi finansman desteği sunarken, Türkiye'de son açıklanan ekonomiyi canlandırma paketi ile söz konusu bankaların ikinci el taşıtlar için de belli şartları karşılaması halinde kredi kullandırmasının yolu açıldı. İster sıfır kilometre olsun ister ikinci el araba olsun, taşıt kredisi ile araba almaya karar verdiyseniz yapacağınız en önemli şey en uygun taşıt kredisi için doğru finansman kuruluşunu seçmek olacaktır. 


Sadece ev kredisinde değil taşıt kredisi ile alış verişinizi gerçekleştirecekseniz yine unutmamalısınız ki peşinatınız yoksa, kredi sizin bir çözüm olmayacak aksine koca bir zaman kaybı olacaktır. Çünkü hangi banka olursa olsun peşinatınız olmadan kredi kullanmanız imkansız oluyor. Bankalar ev kredisinde olduğu gibi taşıt kredisinde malın belli bir değerine kadar kredi kullandırıyor. Ancak bankalar ev kredisinde olduğu gibi taşıt konusunda maalesef cömert olmuyor. 


Yüzde 30 ila 50 arasında değişen peşinat şartı bulunan bankalar, ikinci el araba konusunda da alınacak araç için yaş sınırı belirliyor. Bankalar ikinci el araçlarda kullandırılacak krediyi 7 yaş ve altı için uygun görüyor. Bu şartları taşımayan araçlar için bankalar herhangi bir kredi vermiyor. Tüm bu bilgilerin ışığında taşıt almak için peşinatı bulunmayanlar ise yine faizsiz peşinatsız araba sahibi yapan kurumların kapısını çalıyor. Bu bağlamda Mesken Finans firması, katılımcılarına sadece ev ve iş yeri değil araba sahibi yapacak çok mantıklı çözümler de sunuyor. Mesken Finans programlarında, taksitle araba alımı için peşinat ödeme zorunluluğu bulunmuyor. Diğer taraftan bununla birlikte peşinat kullanmak isteyen katılımcılar ya da müşteriler dahil oldukları finansman programlarında araba teslimatlarını, kendilerine verilen teslim süresinden daha da erken sürede temin edebiliyor. İkinci el araba almak isteyen ancak peşinatı olmayanlar için de çözümler sunan Mesken Finans'ta taksitle araba alma aşamasında yapılacak olan değerleme işlemi ile Mesken Finans’ın uyguladığı yaş sınırı kriterlerine uygun bulunan araçları değerlendirip, sağlıklı bir alım gerçekleştirilebiliyor.


En uygun vade seçeneklerinin yer aldığı Mesken Finans'ta araba için 13 aydan başlamak üzere 100 aya kadar vade seçeneği bulunuyor. Katılımcılar almak istedikleri araç için ödemek istedikleri taksit miktarını gelirleriyle orantılı olarak kendileri belirlerken, finansman programlarına dahil olurken var olan aracın peşinat olarak verilmek istenmesi durumunda, değerleme işlemi yapılır ve değerleme neticesinde Mesken Finans alım kriterlerine uygun bulunan araçlar peşinat olarak değerlendirilebiliyor.

POPÜLER İÇERİKLER

close