BİZE ULAŞIN

Blog

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak


Birbirinden farklı yöntemlerle de olsa bir şekilde ev sahibi olmak herkesin ortak düşüncesi. Bir ev sahibi olma barınma ihtiyacından öte, geleceğe güvenle bakma adına atılan adımların başında gelir. Eskiden günümüze ev sahibi olmak en temel ihtiyaç olarak görülürken, büyüyen şehirlerimizde nüfusun günden güne artmasıyla da konut sorununu da paralel bir büyüme gösterdiği yadsınamaz. Bu noktada konut sayısı ile konuda ihtiyaç duyan nüfus arasındaki fark açılınca da ev sahibi olmak isteyenler, ekonomik ve iktisadi olarak fiyat problemi ile karşı karşıya kalıyor. Her ne kadar ekonomik koşullar ve konut üretimi bu şekilde olsa da insanların barınma ihtiyaçlarına cevap verme adına, kamunun yanı sıra bankalar ve özel finans kuruluşları çeşitli projelerle faaliyetlerini sürdürüyor. Bu sayede de milyonlarca insan gerek ev kredisi kullanarak gerekse taksitle ev sahibi olabiliyor. Ülkemizde konut satışlarının büyük bir çoğunluğunu ipotekli yani ev kredisi ile alınan konutlar oluşturuyor. 


Ev kredisi ev sahibi olmanın en kolay yolu olarak da çok fazla rağbet görüyor. Ancak ev kredisi ile konut almak içinde hem avantajları hem de dezavantajları birlikte barındırıyor. 


Ev Nasıl Satın Alınır?


2020'de ev satın alma zorluğunun üstesinden gelmeye hazırsanız hemen başlayalım. Öncelikle ev almaya hazır olup olmadığınıza karar vermelisiniz. Unutulmamalı ki bir ev satın almak büyük bir sorumluluktur. Bir ev satın almaya ya da konut kredisi ile ipotek seçeneklerini karşılaştırmaya başlamadan önce, bankadan kredi çekerek ev sahibi olmaya hazır olup olmadığınızdan emin olmalısınız. Eğer kararınızdan eminseniz kredi veren bankaların kredi başvurunuza bakarken dikkate alacağı faktörlerden bazılarına bir göz atalım.


Gelir ve İstihdam Durumu


Ev kredisi olarak borç veren bankalar sadece ne kadar para kazandığınızı görmek istemeyecek, gelir kaynağınızın istikrarlı ve güvenilir olduğundan emin olmak için gelirinizin geçmişini görmek isteyecektir. Gelirinizi ispatlamak ve sürekli istihdamınız olduğunu göstermek için doğru belgeleri bir araya getirmek zorundasınızdır. Maaşlı bir işiniz varsa maaş bordronuz ve sigorta dökümünüz gerekecektir. Eğer iş yeriniz var ise vergi beyannamelerinizi ve serbest meslek sahibiyseniz borç verenin talep ettiği diğer belgeleri de hazırlamanız gerekmektedir. 


Ev kredisi ile kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorsanız, borç-gelir oranı, borç verenlerin kredi başvurunuzu değerlendirmek için kullandıkları başka bir finansal yöntemdir. Bankalar ayrıca alabileceğiniz ipotek borcu miktarını değerlendirebilmeleri için borç vereninizin aylık gelirinizin ne kadarının zaten borçlanacağını görmek isteyecektir. 


Ayrıca ev kredisi için bankalara başvurmadan önce kredi notunuzu öğrenmek gözden geçirmek akıllıca olacaktır. Çoğu durumda, bir ipoteğe hak kazanmak için yüzde 50 veya daha az bir peşinat ihtiyacınız olacaktır, ancak bu sayı kredi veren kuruluşunuza, kredi türünüze ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Elbet de peşinatsız da bir ev satın almak mümkündür, ancak ev almak isteyen bir çok kişinin de peşinat için biraz nakit parası olması gerekir. Peşinat, krediniz için yaptığınız ilk büyük ödemedir. Tasarruf etmeniz gereken para miktarı, sizin kredi türünüze ve ne kadar ödünç kredi alacağınızı belirleyecektir. 


Türkiye'de konut kredisi için yüzde 10 ya da yüzde 20 peşinat isteniyor. Bu da kamu bankası ve özel bankalara göre değişiyor. Ev almak isteyen bir çok kişi de ev satın almak için yüzde 20 peşinat ödemesine ihtiyaç duyacaklarına inanıyor. 


Hayalinizdeki evi konut kredisi kullanarak almak istiyorsunuz ancak kredi notunuz buna yetmiyor. Kredi notunu arttırmanın yolları da vardır. Kredi ve kredi notu iç içe geçmiş kavramlardır. Her ikisi de birbirini etkilemektedir. Kredi almak için kredi notunuzun yüksek olması, kredi notunuzun da yüksek olması için kredi borcunuzun yanı sıra kredi kartı borçlarını bile bir düzen içinde ödemeniz gerekmektedir. Kredi puanınız, almaya hak kazandığınız krediler ve faiz oranlarında büyük rol oynar. Kredi puanınız, borç verenlere borç vermenizin ne kadar riskli olduğunu söyler. Kredi puanınızı iyileştirmek ve borcunuzu azaltmak için adımlar atmak, bir ipotek almaya hazırlanırken büyük bir ödeme yapabilir. Daha iyi rakamlar, daha düşük faiz oranlarıyla daha iyi kredi seçenekleri anlamına gelir.


İnsanın Kendi Evi Olması Gibisi Yok


Herkes hayallerinde mükemmeli hedefler, ancak bin bir türlü zorluklarla alacağınız bir ev bile sizin için mükemmel bir yatırım olabilir. Ev almakla ilgili tüm yazılanlara ya da söylenenlere bakıldığında bir ev satın almak çok zaman ve çaba gerektirdiği herkesin malumudur. Ancak bir kaç adımla ev satın alma sürecini yönetilebilir hale getirmek de mümkündür. Bu adımlar dikkatlice takip edilirse en iyi evi satın alma adında bu adımlar en iyi kararları vermenize yardımcı olabilir.


Ev araştırmasına öncelikle emlak listeleri olan Web sitelerini, gazeteleri ve dergileri okumaya başlayarak ilk adımı atabilirsiniz. İlgilendiğiniz belirli evleri not edin ve piyasada ne kadar kaldıklarını görün. Ayrıca, sorulan fiyatlardaki değişiklikleri not edin. Bu sizi belirli alanlardaki konut trendleri hakkında fikir sahibi yapacaktır. 


İkinci adımınız bir eve en fazla ne kadar ödeyebileceğinizi hesaplamanızdır. Ev kredisi ile alınacak ev için borç veren bankalar en az yüzde 10 veya 20 oranında peşinat mutlaka istiyorlar. Ev alma sürecinde unutmamanız gereken bir konu da ev kredisi ile bir eve girdiyseniz sadece o evin kredi borcunu ödemeyeceksiniz, mutlaka başka harcamalarınız ve bu harcamalarınızın da borcu olacaktır. Bunun yanı sıra alacağınız ev bütçenizin üç ila beş katından fazlasına mal olmayacak şekilde seçilmesi çok önemlidir. 


Ev alma sürecinde doğru emlak acenteleri ile çalışmak da çok önemlidir. Emlakçılar, bir ev alırken veya satarken önemli ortaklardır. Emlakçılar, halkın kolayca erişemeyeceği evler ve mahalleler hakkında size yararlı bilgiler de sağlayabilir. Ev satın alma süreci hakkındaki bilgileri, müzakere becerileri ve yaşamak istediğiniz bölgeye aşinalıkları sizin için son derece değerli olabilir. Ve hepsinden önemlisi, bir aracı kullanmanın size hiçbir maliyeti de yoktur evin satıcısı tarafından ödenen komisyondan karşılanır.


Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak


Pek çok insanın bir ev satın almak hayali olduğu gibi üzerinde hissettiği bir baskı olduğu da aşikardır. Gerek geleceğinizi gerekse ailenize bir miras olarak bırakacak bir ev sahibi olma isteği gün geçtikçe insanların üzerinde baskı oluşturabilmektedir. Kira bedelini bir israf olarak görmek ve bunu durdurmak adına atılacak her adım dikkatlice atılmalıdır. İsraf etmeyi durdurma adına yapacağınız en yüksek bedelli bir satın alma hayatınızın geri kalanını ipotek ettireceğiniz anlamına da gelebilir. Bu gibi nedenlerden dolayı ev sahibi olmak her zaman doğru bir cevap olmaya bilir. Öncelikle bir evin asla bir en iyi yatırım olmadığını kabul etmeniz gerekmektedir. Evet bazıları gerçekten de gayrimenkullere yatırım yaparak milyonlar kazanıyor. Hatta bazı ev sahipleri, satın aldıktan 30 yıl sonra yalnızca evlerinin yeniden satış değeri üzerinden emekli olabilecek kadar şanslı da olabiliyor. Ancak bir çoklarımız için ise birincil olarak evinizi bir yatırım olarak düşünmemenizdir. 


Evet, doğru bir lokasyonda ya da arzu edilen bir yerde bakımlı bir evin uzun vadede bir değer artışı elbet de olacaktır. Ancak yapılan araştırmalar bir evin ancak kendisini kurtarabilmesi için çok uzun yıllara ihtiyaç duyduğunu söylemektedir. Yapılan araştırmalara göre enflasyon, vergiler ve ipotek faiz oranları dikkate alındığında konutlar değerinin de altına düşebilmektedir.


Ev sahibi olmak için yatırımın mantıklı bir sebep olmadığını ortaya koyduktan sonra gerçekten ev sahibi olmak için gerçek argümanları da sıralamakta fayda vardır. Mülkünüz değer kaybetmediği sürece, zamanla evinizde öz sermaye inşa edeceksiniz. Her ev kredisi taksiti ödemesiyle, ev öz kaynaklarınızda bir gün bir satış veya yeniden finansman olayında tasfiye edebilecek birkaç yüz bin veya daha fazla biriktirmiş olursunuz. Diğer her şey eşit olmak üzere, aynı evde aylık 2 bin lira kira veya 2 bin liralık bir ipotek ödemesi için yaşayabilseydiniz, eve sahip olmak mali açıdan çok mantıklı görünüyor. Ev almadan önce ya da kira öder gibi ev sahibi olmak istemeden önce dikkate alınması gereken çok fazla faktör var bunlardan biri de evinizde yeterince uzun süre yaşamazsanız, yeni bir evdeki emlakçı komisyonları ve kapanış maliyetleri tarafından öz sermayenizin çoğu veya tamamı boşa gidecektir. Bu nedenle ev almak için o evde ne kadar yaşayacağınıza evinizin bulunduğu mahalleden ya da şehirden hatta ülkeden gidip gitmeyeceğinizi iyi hesaplamalısınız. Hayatın önünüze neler çıkaracağını elbet de bilemeyiz; ancak planlı yaşamak ev alma noktasında riskleri daha da azaltacaktır. Diğer taraftan bir evin sermayesinin likit olmadığını bilmelisiniz. Nakit paraya ihtiyacınız varsa, evinizi satmak veya yeniden finanse etmek (borç almak ve daha fazla faiz ödemek) zorunda kalacaksınız.

Evet, ipotek ödemek ve konut sermayesi oluşturmak, servet oluşturmanıza yardımcı olur. Ancak, yalnızca bir evde çok uzun süre kalırsanız ve ona karşı ödünç almazsanız bir ev almak o zaman karlı bir iş olur.


Ev Alma Noktasında Tasarruf ve Birikimin Önemi


Barınma konusunda basit, bir o kadar da konforlu finansal tavsiyeler arıyorsanız tam adresindesiniz. Aylık konut giderlerinizi (kira veya ipotek) yaşayacağınız bir yer için ödemeleriniz olarak düşünün. Buna göre harcayın ve farkı kaydedin veya yatırım yapın. Ev sahibi olmanın gururunu (ve sorumluluğunu) istiyorsanız, kesinlikle bir ev satın alın, doğru lokasyon ve fark yaratan bir çevre ise bundan para bile kazanabilirsiniz. Ancak evinize yukarıda da dediğimiz gibi yatırım olarak güvenmeyin.


Kiracı Olmak İle Ev Sahibi Olmak Arasındaki Farklar


Yaşadığınız yerde kira bedeli ödeyerek yıllarca kalmak veya satın alarak ev sahibi konumunda devam etmek büyük bir karardır. Bu büyük karar sadece ayın sonunda ne kadar paranız kaldığını etkilemez, aynı zamanda yaşam tarzınızı ve yıllar içinde biriktirdiğiniz tasarrufların boyutunu ve sonucunu da etkiler.


Bir çok insan yıllarca kirada yaşamadan bıkmanın yanında finansal olarak kiralamalardan daha iyi olacağından ev satın alırlar çünkü kök salacak bir yere sahip olmak, insanoğlunun geçmişten getirdiği en temel ihtiyaç ve haklardandır. Ev sahibi olmayı büyüyebilen bir yatırım ve vergi indirimi kaynağı olarak görüyorlar. Farklı bir açıdan da yine benzer şekilde, insanlar, bir yer satın aldıklarında zaman içinde daha büyük bir net değeri biriktirecek olsalar bile, sunduğu esneklik ve asgari sorumluluk için her zaman kiralarlar.


Türkiye'de son yıllarda artan konut sayısının yanı sıra ev alma yöntemlerindeki çeşitlilik ile birlikte bir çok insan mülkiyete yöneliyor. İpotek kreditörlerinden emlakçılara ve ev geliştirmeye yönelik araç gereç satan mağazalarına kadar herkes için büyük bir ekmek kapısı oluyor. Doğal olarak, ev sahibi olmanın mutluluğun anahtarı olarak çeşitli kampanyalar da düzenleniyor. Yukarıda da dediğimiz gibi ev sahibi olmak her zaman kiralamaktan daha iyi değildir ve kiralamak da herkes için daha kolay değildir. Kiralamanın veya sahip olmanın sizin için en iyisi olup olmadığını anlamak için her birinin artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. 


Ev Kiralama


Yaşayacağınız bir evi satın almak yerine kiralamak hayatınızda esneklik, öngörülebilir aylık harcamalar sunmasının yanı sıra yaşadığınız dört duvarın ve içindeki demirbaşların onarımlarına yönelik maliyetleri de üstlenmeyeceğiniz anlamına geliyor. Ev sahipliği gerçekten de bakıldığı zaman somut olmayan faydalar sağlıyor mu? Bu da bir tartışma konusudur. Yıllık vergisinin yanında evet bir eviniz varsa bunu vergiden düşebilirsiniz de iş durumunuza göre. Kısaca ev sahibi olma somut vergi indirimleri ve eşitlik ile birlikte istikrar duygusu, bir topluluğa ait olma ve sahip olma gururunu da içirebilir. Öte yandan belki hepimizin inanışı aksine kiralama her ay "para harcadığınız" anlamına gelmez ve sahip olmak her zaman "uzun vadede" bir kazanç anlamına da gelmez. Ev kiralamada her ne kadar ev sahipleri ile kontratınız bitmeden evden çıkarılma riski içerse de yine aynı şekilde kiralama, kontratınız bittiğinde size bir özgürlük de tanır. Bu da kira süreniz her bittiğinde cezasız hareket edebileceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, ev sahibiniz mülkü satmaya veya apartman kompleksinizi apartman dairesine dönüştürmeye karar verirse, aniden taşınmanız gerekebileceği anlamına da gelir. Maliyet açısından bakıldığı zaman ise daha az dramatik bir şekilde, kirayı karşılayabileceğinizden daha fazla artırabilirler. İşte yukarıda da dediğimiz gibi hepimizin inandığı kiralama ile ilgili en büyük efsane, her ay boşu boşuna kira bedeli yani para harcadığınızdı. Aslına bakarsanız bir bakıma doğru gibi görünse de durum biraz farklıdır. Yaşayacak bir yere ihtiyacınız var ve bu her zaman bir şekilde paraya mal olur. Aylık kira ödemeleriyle öz sermaye oluşturmadığınız doğru olsa da, bir eve sahip olmak için harcayacağınız paranın çoğuyla da öz sermaye oluşturmuyorsunuz.


Kiraladığınızda, her ay konut için tam olarak ne kadar harcayacağınızı bilirsiniz. Sahibi olduğunuzda, bir ay boyunca ipotek ve normal faturalarınızdan fazlasını ödeyemezsiniz. Örnekle açıklamak gerekirse gelecek ay, yeni bir çatıya ek olarak 12 bin lira harcayabilirsiniz, bu da ev sahibi olduğunuz için sizin cebinizden çıkacaktır; fakat kiracıysanız çatınızı değiştirmek için asla ödeme yapmanız gerekmeyecek. Kiracı sigortası gibi aylık, evle ilgili harcamalarınız daha öngörülebilir olma eğilimindedir.


Kiracı olmanın dezavantajları: Daireniz kira kontrollü değilse, kira sözleşmenizin yenilenmesi için her seferinde öngörülemeyen kira artışlarıyla karşı karşıya kalırsınız. Şehrin arzu edilen bir bölgesinde ya da gözde bir lokasyonunda yaşıyorsanız, kira artışları çok yüksek olacaktır. Aksine, sabit oranlı bir ipotek alırsanız, aylık ev ödemeleriniz asla artmayacaktır. Ancak büyük bir ihtimal sigorta ve emlak vergisi gibi giderlerde ufak da olsa artış gözlenecektir. Ev sahipliği genellikle gayrimenkule yatırım noktasında servet oluşturmanın bir yolu olarak lanse edilirken, evinizin değer de kaybedebileceği unutulmamalıdır. Evi satın aldığınız lokasyonda olası demografik yapısındaki değişiklikten, büyük bir alış veriş merkezinin bölgeyi terk etmesine kadar, nüfusun önemli ölçüde azalmasına ve konut fazlalığı ile konutunuzun değerinin düşmesine sebep olacak faktörler de dikkate alınmalıdır. Alternatif olarak, fiyatları düşüren bir konut inşaatı patlaması olabilir. Yarın 350 bin liraya bir ev bir ev satın alabilirsiniz ve 10 yıl içinde eviniz sadece 400 - 450 bin lira değerindeyse enflasyondan sonra para kaybettiğiniz anlamına gelir. Tüm bu maliyetleri topladıktan sonra, bir eve koyacağınız parayı bir emeklilik hesabına kiralayıp yatırım yaparak finansal olarak daha iyi durumda olduğunuzu fark edebilirsiniz.


Ev Almak İçin Özel Sebepler


Ev almak ya da kiralamak isteyenler için en iyi seçenek sadece parayla yani maddiyatla ilgili olmayabilir. Aynı zamanda yaşamınız için konfor ve vizyonunuzla da ilgilidir. Size ev sahip olmanın uzun vadede her zaman daha mantıklı olduğunu ya da kiralamanın parayı boşa harcadığını söyleyenler elbet de olacaktır. Bu insanları elbet de dikkate alabilirsiniz; ancak bu konuda profesyonel finansman uzmanlarından da yardım almanız işinizi kolaylaştıracaktır. Ev kredisi ile ev alma noktasında aylık ipotek ödemenizin aylık kira ödemenizle aynı veya daha az olması durumunda satın almanın çok da mantıklı olmadığını görebilmeniz gerekmektedir. Konut piyasaları ve yaşam koşulları, bunun gibi genel ifadeler yapmak için çok da uygun bir zemine sahiptir. Ev almak için ister ev kredisi kullanın ister tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemleriyle çalışın topraktan, maketten, projeden veya tamamlanmış bir toplu konut projesinden ev almak için gerekli araştırmayı mutlaka profesyonellerle gerçekleştirin. Özetle ev sahibi olacak kişilerin tüm olası riskleri tartması gerekir. Bir ipotek almak genellikle büyük miktarda finansal borç  kullanmayı gerektirir. Konut fiyatları yükselirse, ipotekli kişiler olağanüstü kazançlar elde edebilir. Öte yandan, fiyatlar çok düşerse her şeyi ve daha fazlasını kaybedebilirler.


Kredisiz Ev Nasıl Alırım


Yazımızın büyük bir bölümünü ev kredisi ipotek ve bu planlama doğrultusunda atılacak adımları anlatmak için oluşturduk. Elbet insanlar kredisiz ev alma noktasında da arayış içindeler. Ve bu arayış boş bir arayış değildir, çünkü günümüzde kredisiz faizsiz finansman desteği ile faaliyetlerine devam eden bir çok kuruluş var. Bu kuruluşlardan biri de Mesken Finans firmasıdır. Mesken Finans, ev sahibi olmak isteyen herkese istedikleri takdirde kredisiz, faizsiz ve kira öder gibi ev sahibi yapıyor. 


Mesken Finans’ta bütçe ve gelirlerinize göre planlanmış aylık taksitlerle, bütçenizi zorlayan yüksek maliyetlere katlanmadan istediğiniz eve çok uygun koşullarla kira öder gibi sahip olabilir. Ömür boyu kira ödeme derdinden kurtulabilirsiniz. Mesken Finans'ta ayrıca herhangi bir yatırım sahibi olmak için peşinatınızın olmasına gerek ok! Bütçenize göre oluşturulmuş taksitlerle peşinatsız kredisiz ev sahibi olabilirsiniz. Firmanın diğer avantajları arasında ise büyük maliyetler, vade farkları, yüksek kredi ödemeleri de bulunmuyor. Bankalarda o bilindik prosedürlerin hiçbiriyle uğraşmadan, ailenize bir risk oluşturmadan taksitle ev sahibi olabilirsiniz.

Kendinizi güvende hissetmeyeceğiniz riskli süreçlerin olmadığı Mesken Finans'ta zorda kalmanız halinde taksit erteleyip dilediğiniz zaman devam ederek ev sahibi olabilirsiniz.


Mesken Finans ile siz yalnızca katılmak istediğiniz programı seçin; prosedürlerle uğraşmadan, yüksek maliyetlere katlanmadan, bütçenize uygun taksitlerle vade farksız, peşinatsız ev sahibi olun,


Mesken Finans'ın Çok Mantıklı Programları


Mesken Finans, katılımcılarını ev sahibi yapmak noktasında Bireysel Finansman Programı ve Kolektif Finansman Programı ile hizmet veriyor. Bireysel Finansman Programında belirlemiş olduğunuz ödemeler doğrultusunda oluşturulan ödeme planı ve netleşen teslim tarihi, finans uzmanlarımız tarafından sizlere sunulur. Her iki programda da peşinat ve ara ödeme zorunluluğu olmamakla birlikte gerçekleştireceğiniz peşinat ve ara ödemeler ile teslim tarihinizi daha da erkene çekmeniz mümkündür. 


Mesken Finans'ın faizsiz kredisiz ev almak isteyen müşterileri ödemek istedikleri taksit miktarını, gelirleriyle orantılı ve konforlu bir şekilde kendileri belirlemektedir. Almak istediğiniz finansman tutarını, sizler için oluşturulan finansman programlarının 40 ile 240 ay arasında değişen vadelerine bölmeniz halinde aylık ödenecek taksit miktarı bulunmuş olur. Firmada katılımcıların talebi olması halinde; teslimat erteleme, taksit erteleme, devir, programlar arası geçiş, proje bedeli yükseltme ve düşürme, taksit tutarı yükseltme, ve düşürme, vade değişikliği, ara ödeme vb. her türlü değişiklik gerçekleştirilebilir.


Mesken Finans ile ayrıca sadece ev değil yazlık, arsa, iş yeri, otomobil, makine vb. her türlü yatırımı gelirinize uygun ve konforlu bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 


Mesken Finans'a Güvenebilir Miyim?


Ev almadan önce bir çok kişi sadece bankaları, faiz oranlarını vadeleri değil tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemlerini de araştırır. Bu araştırmalar aynı zamanda ev sahibi olacak kişinin bu süreçte güvenebileceği bir yol arkadaşı aradığının da anlamına geliyor. Faizsiz finansman sağlayan yöntemler de yıllardır gerek ülkemizde gerekse yurt dışında faaliyetlerini sürdüren sektörün paydaşlarındandır. Mesken Finans da dinamizmle sektöre hareket ve güven kazandırmıştır. Mesken Finans, finansman programlarına dahil olan bütün müşterilerini İpotek Teminat Yönetimi ile güvence altına alır. Mesken Finans'tan talep edilmesi halinde, isteyen bütün müşteriler için katılım bankaları veya konvansiyonel bankalardan teminat mektubu temin edilebilir. Mesken Finans'tan talep edilmesi halinde, isteyen bütün müşteriler için teminat senedi verilebilmektedir. Ayrıca Mesken Finans, müşterileri ile arasında yapmış olduğu sözleşme ile müşterilerinin tüm haklarını açıkça belirtip korunma altına almaktadır. 


Mesken Finans İle Taksitle Araba Sahibi Olun


Araba almak ya da mevcut arabanızı yenilemek özellikle de döviz kuruna bağlı bir sektörden yapılacak bu alış verişler hiç de basit değildir. Doğrudan satın almaktan finans yoluyla araba satın almaya kadar birçok seçenek var. Ayrıca işletme maliyetlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Aslında, muhtemelen satın alacağınız en pahalı ikinci şey - evinizden sonra bir arabadır. Bu nedenle, sizin için bir araba satın almanın en iyi yolunu seçtiğinizden emin olmanız önemlidir. Elbet de taşıt kredisi kullanarak da araba almanız mümkündür; ancak unutulmamalı ki araba kredisi için bankalar yüzde 50'leri bulan peşinatlar talep edebiliyor. Bu yolla araba almak aynı zamanda satın almaların en uygun olanı olarak da görülebilir. 


Eğer peşinatınız yoksa ya da mevcut aracınızı peşinat olarak kullanarak araba sahibi olmak istiyorsanız Mesken Finans yine katılımcılarının yanında yer alıyor. Mesken Finans programları dahilinde araç alımı için peşinat ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bununla birlikte peşinat kullanmak isteyen müşteriler dahil oldukları finansman programlarında araç teslimatlarını, kendilerine verilen teslim süresinden daha da erken sürede temin edebilirler. Finansman programlarına dahil olurken var olan aracın peşinat olarak verilmek istenmesi durumunda, değerleme işlemi yapılır ve değerleme neticesinde Mesken Finans alım kriterlerine uygun bulunan araçlar peşinat olarak değerlendirilebilir. Mesken Finans'ta araba için 13 aydan başlamak üzere 100 aya kadar vade seçeneği mevcuttur. Müşteriler almak istedikleri araç için ödemek istedikleri taksit miktarını gelirleriyle orantılı olarak kendileri belirler.


Mesken Finans İle İkinci El Araba Da Alabilirsiniz


Bir çok kişinin ekonomik durumu birbirinden farklıdır. Herkes sıfır kilometre araba alamayabiliyor. Ulaşım ihtiyacını konforlu bir şekilde karşılamak isteyenler maddi durumları yeterli olmasa da bir araba sahibi olmanın hayalini kuruyor. Bu hayallerini gerçekleştirmek isteyen araba severler ise ikinci el araba piyasasına yönelebiliyor. Mesken Finans bu konuda da katılımcılarına hizmet sunuyor. Mesken Finans alım aşamasında yapılacak olan değerleme işlemi ile Mesken Finans’ın uyguladığı yaş sınırı kriterlerine uygun bulunan araçları değerlendirip, sağlıklı bir alım gerçekleştirilmesini sağlıyor. 

POPÜLER İÇERİKLER

close