BİZE ULAŞIN

Blog

Faizsiz Ev Sahibi Olun


Faizsiz Ev Almak ve faizsiz ev sahibi olma fırsatı Mesken Finans'ta.Faizsiz ev almak yöntemleri ile ev sahibi olmak için Mesken Finans'a gelinİnsanlık tarihinden bugüne ev ya da konut temel bir ihtiyaç olarak görülürken, özellikle şehirleşmenin artmasıyla da ev ihtiyacı daha da artmıştır. Büyüyen ve gelişen şehirlerde çözümlenmesi gereken bir problem olarak karşımıza çıkan ev ihtiyacını, birikim ve tasarrufla karşılamak hala en güvenli yol olarak görünse de ekonomik ve iktisadi sorunlar, herkesin bu yolla ev sahibi olmasına engel olmaktadır. 


İktisadi hareketliliğin ihtiyacı olan sermayeyi ya da mal varlığını ifade eden finans, ev sahibi olma hayallerimizi ertelememizi ya da bu hayallerimizi gerçeğe dönüştürmeyi sağlar. 


Finansman ise iktisadi noktada yapılan faaliyetlerin temelini oluşturan sermayenin temini sağlayan araçlardır. Bu bağlamda ev sahibi olmak isteyenlerin karar aşamasının ardından ilk attıkları adım finansman desteği bulmaktır. Ev hayali kuran insanlar ilk olarak klasik bankacılık işlemleriyle yani bankalardan ev kredisi bulma yoluyla ev sahibi olmayı denerler. 


Fakat kamu, özel ya da katılım bankalarının sunduğu ev finansmanı da diyebileceğimiz ev kredisi çözümlerinin yanı sıra bir çok inşaat şirketinin vadeli satışlarının yüksek maliyeti, uzun süren vadeleri ve faiz oranları, ev sahibi olmak isteyen kişileri ilk etapta aile ve yakın akrabaların yardımlaşması gibi finansı sağlamak için başvuru yollarının yeterli olmaması yeni arayışları da beraberinde getirmiştir. Birikim ve tasarrufa dayalı finansman düşüncesinin temelleri 1775 yılında  İngiltere’de kurulan “Yapı Tasarruf Sandıkları” ile atılmış, 19. yüzyıldan itibaren de tasarrufa dayalı finansman uygulamaları dünyanın birçok yerinde yaygınlaşmıştır. 


Yapı tasarruf sandıkları olarak kurulan sistem, 1831 yılında ABD'de, 1855'te Afrika'da 1858'de ies Avustralya'da görülmüştür. Sistem'in Almanya'da uygulanması ise ilk olarak 1885 yılında başlamıştır. Sistemin Alman uygulaması da ayrıca dönemin en başarılılarından olarak bilinmektedir. Sistemin Almanya'da yaygınlaşıp gelişmesi ve Avrupa'nın diğer ülkelerine yayılmasının sebeplerinden biri de birinci ve ikinci Dünya Savaşlarında ortaya çıkan ev açığıdır.


Zamanında yapı tasarruf sandıkları olarak adlandırılan faizsiz ev sahibi yapma yönteminin temelinde ise ev sahibi olmak isteyen kişilerin belirli bir hesaba düzenli ödeme yaparak birikim oluşturması ve bu birikimin ya da tasarrufun belli bir seviyeye geldiğinde ise finansmanını kredi olarak kullanması düşüncesi bulunuyor. 


Ülkemizde ise faizsiz ev sahibi olmak isteyenlerin ihtiyacının karşılanmasına yönelik gerekli olan finansmanın sağlanması için faaliyet gösterecek teşebbüslerin açılması cumhuriyetin ilk yıllarında mümkün olmuştur. Dönemin adıyla Şer’iyye Mahkemeleri tarafından idare edilen Eytam Sandıklarının 1926 yılında çıkarılan 844 sayılı kanun ile Emlak ve Eytam Bankasına, ardından da Türkiye Emlak Kredi Bankası adını aldığı herkesçe bilinmektedir. Belki de bu dönem için faizli kredi kavramının topraklarımıza ilk girdiği dönemler de diyebiliriz. 


Faizsiz tasarrufa dayalı sistemlerinin ilk girişimi ise Avrupa'daki şekliyle 1950’li yıllarda Alman YTS’leri örnek alınarak kurgulanmıştır. Daha sonra yine bu topraklarda ve belki de Türkiye'de faizsiz ev sahibi yapma noktasında ilk adım olarak değerlendirebileceğimiz girişim, 1980'lerde uygulayıcıları tarafından elbirliği sistemi olarak adlandırdıkları, tasarrufa dayalı bir finansman modeli iddiasıyla kurulmuş bir organizasyondur. Sistem, tasarruflarını ya da birikimlerini ortak bir havuzda yardımlaşma esasına dayalı olarak birleştirmek isteyen katılımcılarını araba sahibi yapan bir şirket olarak ortaya çıkmıştır. Araştırmacılar bu sistemin kadınların toplanarak yaptığı altın günü modellemesi olduğunu söylemektedir. 


Söz konusu sistem 1990'lı yıllarda sıra ile araba sahibi yapma fikri ile farklı bir mahiyete kavuşurken, 2007 yılında çıkarılan bir yasa ile ipotekli konut finansmanı kısaca ev kredisi alma yollarının kolaylaştırılması, ve bunun sonucunda da artan konut talepleri, sıra ile araba sahibi yapan kuruluşların ev ya da konut ihtiyacı olan insanları da hedef kitlesi haline getirmeye başlamıştır. Bu sistemler, konut ihtiyacının artmasıyla evi de faaliyetlerine eklemiştir. 


Bu arada sırayla araba alma faaliyetinden konut faaliyetlerine de geçiş yapan firmalar, katılımcılarıyla yaptıkları sözleşmelerde oluşturulan fonun konut finansmanıyla sınırlı olduğuna dair bir maddenin bulunmamasından dolayı, söz konusu şirketlerin konut dışındaki gayr-i menkullerin finansmanını da faaliyet alanları içerisinde gördükleri anlaşılmaktadır. 


Sisteme kayıt yapan katılımcılar, ev dışında arsa, araba ya da iş yeri alma hakkına da sahip bulunmaktadır. Ayrıca bu sistemler, orta ve dar gelirli kişilerin yardımlaşma duygularına dayanması açından da toplumsal karşılğı olan bir organizasyondur. 


Türkiye'de hayata geçirilen bu sistemlerin batıda uygulanan sistemlerden farkı ise ülkemizde bu finans şirketlerinin, katılımcılarına vadettikleri ev, otomobil, arsa iş yeri, yazlık vb finansmanların açık bir şekilde faizsiz hizmet tahakkukunda bulunmasıdır.


15 yıla yaklaşan altyapısı ile ülkemizde filizlenen ve sayıların arttıran bu firmalar başarılarını ise faizsiz ev sahibi, faizsiz araba sahibi, kredisiz ev almak isteyenlerin varlığından almaktadır. 


Yapılan araştırmalarda Türkiye'de ev kredisi kullanmadan ev sahibi olmak isteyenlerin yüzde 70'inden fazlasının faizden kaçınmak için banka dışı yöntemleri tercih ettikleri ortaya konmuştur. 


Tamamen ev kredisi finansmanı sağlayan bankalara alternatif faizsiz finansman modeli olarak çıkan kuruluşlardan biri olan Mesken Finans da ev sahibi olmak isteyen herkes, firmanın geliştirdiği programlar ile geliriyle orantılı, konforlu faizsiz ev alabilmektedir. 


Ev Kredisi Mi Faizsiz Ev Alma Yöntemleri Mi?


Bir kimseye ya da firmaya belirli bir süre sonra geri almak kaydıyla sağlanan finansman destek anlamına gelen kredinin, günümüzdeki ekonomik durumun gereksinimlerinden ötürü kredinin çeşitleri vardır, krediler kişinin ihtiyacından yaşına, cinsiyetinden sosyal durumuna göre değişiklikler göstermektedir. Bahsettiğimiz kredi türleri ise şunlardır: ihtiyaç kredisi, konut kredisi (ev kredisi), taşıt kredisi, bayram kredisi, evlilik kredisi, ipotekli ihtiyaç kredisi, esnaf kredisi ve öğrenci kredisi'


Günümüz ekonomik koşullarında ülke bazında en çok talep edilen kredi türü ise ihtiyaç kredisidir. Tüketici ya da bireysel kredi olarak da adlandırılabilen bu kredi türü, maliyeti düşük giderlerimiz için aldığımız en uygun vadeli kredilerdir. 


Finans desteği ve mevduatlarınızın da güvenle saklanmasını sağlayan bankalar, özellikle dini bayramlarda da müşterilerine kredi desteği sunuyor. Bayram kredisi adı verilen kredi türüne de bayram dönemlerinde artan seyahat, ziyaret ve alışveriş masraflarına destek bulmak isteyen kişiler başvuruyor. İhtiyaç kredisinin alt başlığında toplanan bu kredi türünün de ödemeleri ertelemeli ve düşük faiz oranlı olabilmektedir.


Diğer bir kredi türü evlilik ya da düğün kredisi de evlenme aşamasına gelmiş çiftlerin o süreci rahat atlatması için sağlanan bir kredi türüdür. 


Esas konumuz olan konut kredisi yani ev kredisi ise ev sahibi olmak isteyenlerin ilk tercihi olarak karşımıza çıkıyor. Ev kredisi, konut sektörünü canlandırması adına da bireylerin bir konutu satın almaları için ipotek konularak kullandırılan ve diğer kredi türlerinden alınan KKDF ve BSMV vergilerinden muaf tutulan finansman türüdür. Ev kredisi, konut eksperinin belirlediği değerin en fazla yüzde 80 ya da yüzde 90'ına kadar bankalar tarafından finanse edilirken, geri kalan söz konusu krediyi kullanacak alıcıdan yüzde 10 ya da 20 olarak peşinat halinde alınır. 


Kredi hesaplama


Aklında faizsiz ev alma değil de ev kredisi ile ev alma fikri olanların ilk yapması gereken ise kredi hesaplama işlemidir yapması gereken işlemdir. Kredi hesaplama ya da faiz hesaplama işlemleri artık telefon ya da bilgisayar ekranınızdan internet aracılığı ile online olarak yapılabilmektedir. Web sitelerinden ulaşabileceğiniz online kredi hesaplama araçları, sizin konut kredisi hesaplama ya da ihtiyaç kredisi hesaplama gibi ihtiyaçlarınızı en hızlı ve kolay şekilde yapmanızı sağlayacaktır. 


Kredi Yapılandırma


İster ihtiyaç kredisi olsun ister ev kredisi olsun bazen en uygun vadeli alınmış olsa da ödeme sürecinde ya da hayatınızın bir bölümünde karşınıza çıkacak olumsuzluklar, mali durumunuzu boza biliyor. Bu tür durumlarda da birçok insanın ilk düşündüğü şey, her ay ödemekle yükümlü olduğu borçlardır. Kimse borcunun bir daha ki aya kalmasını ya da üst üste yığılmasını istemez. 


Bu anlamda ev kredisi çekerek ev sahibi olmuş ya da taşıt sahibi olmuş kişilerin geri ödeme noktasında yaşadıkları sıkıntılarda başvurdukları bir yöntem de kredi yapılandırma yöntemedir.


Çekilen kredi üzerinden bankayla anlaşma yoluna giderek yeni bir ödeme planı oluşturma anlamına da gelen kredi yapılandırma işlemi, borçlarınızda taksit ödemelerinde sayı olarak bir artış oluşurken uzun vadede toplam borca belirli oranda faiz eklenmesi sonucu gerçekleşir. 


Ancak unutulmamalıdır ki kredi yapılandırma kısa vadeli bir çözümdür. Ev kredisi ödemelerinize engel olacak problem, uzun vadeli bir problem ise kredi yapılandırma yapsanız bile ilerleyen aylarda borcu ödeyememe gibi sıkıntıları tekrar tekrar yaşamanız içten bile değildir. 


Kredi yapılandırma işlemine başvuracak borçluların, diğer kredi faiz oranları ve koşullarını gözden geçirmesi, yapılandırmaya karar verdikten sonra ortaya çıkacak kredi arasındaki faiz oran farkı, mevcut ödemeniz ile yeniden başlayacak ödeme haritası arasındaki farklar ve toplam kredi maliyeti dikkatle incelenmelidir.


Son olarak kredi kullanan müşterilerin diğer banka faiz oranlarını kredi kampanyalarını dikkatle takip etmeleri yararlarına olacaktır. Örnekle açıklamak gerekirse size göre en uygun vadeli 12 taksitli ev kredisi çektiniz ve ödemelerinize başladınız; ancak üç ay sonra başka bir banka daha uygun faiz oranları ile bir kredi kampanyası başlattı. Diğer bankadan kredi çekerek, mevcut kredinizi kapayarak da bir nevi kredi yapılandırma işlemi gerçekleştirmiş olursunuz.


Gerek dini gerek iktisadi bakış açınızdan dolayı tüm bunlara bulaşmak istemeyip faizsiz ev alma yöntemleri ile ev sahibi olmak istiyorsanız da faizsiz peşinatsız ev sahibi yapan sistemleri incelemişsinizdir demektir. 


Bankaların sağladığı finans desteği yani ev kredisi ile ev sahibi oldunuz; ancak mali açıdan sıkıntı içine girdiniz ve ödemeleriniz son üç aydır aksıyor. Bankalar bu durumda hemen ipotek haklarını kullanarak, evi elinizden alma ya da satışa çıkarma yoluna gidecektir. Ev kredisi ile hemen evinize oturma avantajı olsa da kendinizi, borçlarınızı bir iki ay geciktirme ile de evinizin elinizden alınmasına kadar giden bir sürecin içinde bulabilirsiniz. İşte bu ve benzeri sorunlarla karşılaşmak istemeyenlerin karşılıklı güven ilişkileri üzerine kurulu yardımlaşmaya dayalı sistemlerin kapısını çalan vatandaşlar, güvenli ve konforlu bir şekilde faizsiz aldıkları evin keyfini sürüyor.


Tasarrufa ve yardımlaşma temeline dayalı bu sistemler ile ev sahibi olmak için yola çıkanlar, karşılaştıkları mali zorluklarda taksitlerini erteleyebiliyor, ya da ek gelirleri sayesinde isteğe bağlı peşinat ya da ara ödemelerle ev hayallerine daha erken kavuşabiliyor. 

 

Tasarrufa ve birikime dayalı, gayesi finansman biriktirmek ya da ev, taşıt, iş yeri vb. almak isteyen insanları bir araya getiren organizasyon olarak da adlandırabileceğimiz finans kuruluşları, katılımcılarını müşteri, üye ya da ortak olarak adlandırabiliyor. Bu kuruluşların kendi finans uzmanlarının ortaya koymuş farklı sistemleri vardır. Kuralı yani çekilişli sistemler, ara ödemeli sistemler, peşinatlı erken teslim sistemler, değer artışlı çekilişli sistemler, konut değer endeksli yöntem vb. başlıklarda hizmet veren finans şirketlerinin ortak yanı ise faizsiz ve peşinatsız alımlar gerçekleştirmeleridir.


Sektördeki 20 yıllık tecrübesi, profesyonel yönetim kadrosu ile “isteyen herkesi, eski usul dertlerle uğraşmadan, gelirine en uygun yöntem ve mantıklı planlamalarla ev, iş yeri, otomobil ve arsa sahibi yapmayı misyon edinerek yola çıkan, 50 Milyon TL öz sermaye ile kurulmuş şirketlerden biri de Mesken Finans firmasıdır. 


Mesken Finans firması da katılımcıların yukarıda saydığımız sistemler dışında kendi finans uzmanlarının oluşturmuş olduğu Bireysel Finansman Programı ve Kolektif Finansman Programları ile faizsiz ev almasını sağlıyor.


POPÜLER İÇERİKLER

close