BİZE ULAŞIN

Blog

Ev Kredisi


Ev Kredisi veya taksitli konut kredisi olarak da bilinen ev kredisi, bir tür tüketici kredisidir.Ev kredisi, ev sahibi olmak isteyenlerin kredi karşılığında bankaya borçlanmasıdır. Kredi tutarı, evin piyasa değeri ile ev almak isteyen kişinin çekmek istediği miktara dayanmaktadır. Konut kredileri genellikle değişken banka faiz  oranlarıyla orantılıdır.

 

Konut Kredisi Nedir?

 

- “Taksitli konut kredisi” veya “Mortgage” olarak da bilinen ev kredisi, bir tür ihtiyaç kredisi türüdür.

 

- Ev kredisi ile ev almak isteyenlerin evin değeri karşılığında borçlanmasıdır. 

 

- Konut kredisi tutarları, bir evin piyasa değeri ile çekilmek istenen kredi tutarı karşılar.

 

- Ev kredileri iki çeşidi vardır: Banka faizli krediler ve faizsiz ev kredisidir. 

 

- Banka faizli konut kredisi bir yüksek taksitli ve geri ödeme tutarı yüksektir, Faizsiz sistemler de ise alınmak istenen ev tutarı kadar finansman desteği sağlanır. Taksit miktarını müşteri kendi belirler.

 Ev Kredisi Nasıl Çalışır?

 

Konut kredisi, evin değerinin % 80 ila % 90'ı arasındaki kredi / değer oranına dayalıdır. Kredinin miktarı ve uygulanan faiz oranı da ev kredisi çekmek isteyen kişinin kredi puanına ve ödeme geçmişine orantılıdır.

 

Konut kredisinin, belirli bir geri ödeme süresi vardır. Ev Kredisi çeken kişi, hem anapara hem de faizi kapsayan düzenli ve sabit ödemeler yapmak zorundadır. Eğer kredi ödenmezse, kalan borcu karşılamak için ev banka tarafından alınarak başkasına satılabilir.

 

Ev kredisi çekerken şunu unutmayın "gayrimenkul değerleri düşerse, evinizin değerinden daha fazlasını kredi olarak ödemek zorundasınızdır".