BİZE ULAŞIN

Blog

Ev Almak İçin Ne Yapmalıyım?

 

Ülkemizde inşaat sektörü 'bir ev sahibi olma' hayali kuran ve bu hayalini gerçekleştirmek için çalışan insanlar sayesinde ülke ekonomisinin lokomotifi olmuştur. Bu da Türkiye'de her sene binlerce konutun satıldığını göstermektedir.

 

Kredi Çekip Ev Almak

Nakit olarak ev almak alışverişlerin en sorunsuzudur, ancak birçok kişi birçok nedenden dolayı bu yöntemle ev alma noktasına bir hayli uzaktır.

 

Ülkemizde, ev almak insanların bir ömür boyu çalışmasını arak borç altına girmesi anlamına gelir.

 

Türkiye büyük ölçüde gelişmiş bir iktisada sahip olsa da paranın dağılımı noktasında bazı sıkıntılar vardır. Bu nedenle gerek ev alma gibi en temel ihtiyaçlarımızı karşıladığımız ürünler oldukça yüksek maliyete sahiptir.

 

Kredi ile Ev almak (Ev Kredisi)

Nakit dışında ülkemizde ev satışlarının çoğu ev kredisi ile sahip olunan evlerdir. Birçok kişi için ev kredisi (Konut Kredisi) ev sahibi olmanın ikinci en kolay yoludur.

 

Aynı zamanda ipotek olarak da bilinen ev kredisi (konut kredisi), bir bireyin genellikle bankalardan ve borç veren şirketlerden ödünç aldığı bir miktar paradır.

 

Bankalar hiçbir zaman bir evin tam değerinde ev kredisi vermez. Bankalar genelde bir evin %80 ya da %90 değerinde konut kredisi kullanılmasına onay verir.

 

Geri kalanı ev sahibi olmak isteyen kişiler peşinat olarak ödemek zorundadır.


Ev almak isteyen kişi yani borçlu, ev kredisinin niteliğine bağlı olarak 5 ya da 30 yıl arasında değişebilen bir süre zarfında yüksek faizli aylık taksitlerle konut kredisi tutarını geri ödemek zorundadır.

 

Ev Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Ev kredisi almak bazı riskleri de içinde barındırır. Ev kredisi (Konut Kredisi) alacak kişilerin aylık giderleri ile gelirlerini iyi hesap etmeleri gerekiyor.

 

Ev kredisi aldığınızda, banka veya finans kurumu satın almakta olduğunuz mülkü teminat olarak kabul eder. Bu da ev almak için alınan kredi tutarı için bankaya ödeme yapılmaması durumunda mülkün yasal hakkı bankanın eline geçer.

 

Ev kredisi (Konut Kredisi) avantajlarının en başında da alacağınız evin parası ödendiğinde içinde yaşamaya başlayacak olmanızdır.

 

Ancak ev kredisi herkese verilen bir finansman destek değildir. 

 Ev Almak, Taksitle Ev Sahibi Olmak, Ev Sahibi Olmak, ev kredisi

Ev kredisi ile ev almak

“Ev kredisi” (konut kredisi) ile ev almak isteyen kişiler öncelikle, evin tamamını kredi ile alınamayacağını kesinlikle bilmeleri gerekiyor.

 

Evin ne kadar ev kredisi için uygun olacağı profesyonel bir gayrimenkul ekspertizi tarafından yapılacak değerlendirmeden sonra belirlenir. Bu değerlendirmenin ardından genelde %20 ya da %10 oranında peşinat istenir.

 

Buradan da anlaşılacağı gibi ev kredisi (Konut Kredisi) başvurusu ve onayında yalnızca ekonomik durumunuz, kredi notu gibi kişisel bilgilerin yanı sıra almayı düşündüğünüz evin bazı kriterlere uymuş olması gerekiyor.

 

Evin kriterlerine gelince;

-  Kat mülkiyeti,

- İskân,

- Evin yaşı gibi konular bu kriterlerdir.

 

Konut kredisi için başvuru yaş sınırı da vardır. Ev kredisine başvuruda bulunmak için 18 yaşını doldurmuş 65 yaş altında olmanız ve gelirinizi belgeleyebiliyor olmanız gerekiyor.

 

Konut kredisi almak için bankaya nüfus cüzdanı, ikametgâh ve gelir durumunuzu gösteren belgeleri göstermek gereklidir. 

 

Banka Ne Zaman Eve El Koyabilir?

Ev kredisi içinde risk barındıran kredi türüdür. Peki bir banka hangi durumda konut kredisi borcu olan evinize el koyabilir? İlk adım olarak belirlenen yasalara ve yapılan anlaşmalara göre ev kredisi (Konut Kredisi) borcunun iki ay üst üste ödenmediği durumlarda kredi tahsis edilen bankadan ödemenin yapılmasına dair uyarı gelir.

 

Bu uyarıların karşılıksız kalması durumunda ise konut kredisi son taksitin ödenmesinden toplamda 90 gün geçmiş ise yine hukuka uygun olarak yasal takip başlatılır.

Kredi borç yönetmeliğinde bulunan 18. maddeye gereğince, bankadan konut kredisi kullanan kişinin iki ay üst üste ödeme yapmamasının ardından 30 gün süre tanınır.

 

Unutulmamalıdır ki borcun ödenememesi durumunda banka tarafından ipotek edilen ev, yasal süreç sonunda elinizden alınabilir. 

 Ev Almak, Taksitle Ev Sahibi Olmak, Ev Sahibi Olmak, ev kredisi

Ev Almak İçin Tasarruf Yapmak

Ev sahibi olmak için belki de en borçsuz yolu tasarruflarımızdan oluşturacağımız birikimleri kullanmaktır.

 

Genellikle birikim yapmanın yani para biriktirmenin en zor yanı daha yeni başlamaktır.

 

Paradan iyi bir şekilde tasarruf edebilmek için harcamalarımızın kaydedilmesi ilk yapılacak hareket olmalıdır. Çünkü ne kadar harcadığımızı bilmek bize ileride yardımcı olacaktır.

 

Beslenme, giyim kuşam, sağlık eğitim, ulaşım vb için bir ay boyunca rutininiz olan harcamaları bir kenara not edin.

 

Rutin dışına çıktığınız harcamaları da ayrı bir deftere not alabilirsiniz. Sabit gelirli bir işte çalışıyorsanız gelir gider tablosunu tutmanız zor olmayacaktır.

 

Bir ayda ne kadar harcayacağınıza dair bir fikriniz olduğunda, kaydedilen harcamalarınızı uygulanabilir bir bütçe halinde düzenlemeye başlayabilirsiniz.

 

Bütçeniz, harcamalarınızın gelirinizi nasıl ölçtüğünü özetlemelidir- böylece harcamalarınızı planlayabilir ve fazla harcamayı sınırlayabilirsiniz. 

 

Taksitle Ev Almak İstiyorum

Yatırım olup olmaması bir kenara ev almak, bizim aynı zamanda bir sığınağa da sahip olmamız demektir. Bu sığınağı almak için birçok yönteme başvurabiliriz. Ancak bütçemizin nasıl ve nereden ev alacağımızı belirlediği bilinciyle taksitle ev alma kavramı birçok kişinin de aklına yatmaktadır.

 

Günümüzde taksitle ev almak için çok sayıda firma mevcuttur.

 

Tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemleri uygulayan bu firmalar, milyonlarca kişiye hizmet sunmaktadır. 

 

Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman Nedir?

Tasarrufa dayalı finansman sistemi, özelliği itibariyle 'el birliği' ile belli süre ve belli miktarlarla tasarrufa dayalı faaliyetlerini sürdürür. Burada en önemli unsur ise faizsiz kavramıdır.

 

Tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemi ile çalışan firmalar, en önemli mesajları da zaten sistemin faizsiz işlediği yönündedir. Bu tarz finansal sistemlerin hedef kitlesi de çoğunlukla dini hassasiyete sahip finansal kaynağa ihtiyaç duyan tüketicilerdir.

 

Bu sayede ülkemizde önemli bir katılımcı kitlesine ulaşan firmalar, yıllardır güvenilir bir şekilde hizmetlerini sürdürmektedir. Son yıllarda bu firmalara bir yenisi daha eklendi.

 

Sektörün genç ve dinamik temsilcilerinden Mesken Finans firması da tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemleriyle faaliyet gösteren sektöre kattığı dinamizm ile katılımcılarını konforlu ve huzurlu bir şekilde faizsiz ev sahibi yapmaktadır.

 

Mesken Finans ile Kredisiz Ev

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen ya da peşinatı olmayan herkes, Mesken Finans programları ile geliriyle orantılı peşinatsız ve taksitle konforlu bir şekilde ev sahibi olabilir.

 

Kiradan kurtulmak ve peşinatsız, faizsiz ev sahibi olmak isteyen herkes Mesken Finans programlarına üye olarak sorunsuz bir şekilde taksitle kredisiz ev alabiliyor.

 

Taksitle Ev Sahibi Olmak

Katılımcılarını peşinat, ara ödeme zorunluluğu olmadan, bütçesine uygun finansman programları ile taksitle ev sahibi yapan Mesken Finans, ayrıca geniş taksit seçeneklerine sahip finansman programları ve sunduğu avantajlarla da benzersizdir.

 

Mesken Finans kurumunda Bireysel Finansman Programı ve Kolektif Finansman Programından birini seçerek, birikimlerinizi değerlendirebilir, istediğiniz finansmana en kısa sürede kredisiz ve peşinatsız ve taksitle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

Bireysel Finansman Programı

Mesken Finans'ın Bireysel Finansman Programında, ihtiyacınız olan finansman miktarını ve aylık ödeme tutarınızı kendiniz belirler, belirlemiş olduğunuz ödemeler doğrultusunda oluşturulan ödeme planı ve netleşen teslim tarihi, firmanın finans uzmanları tarafından sizlere sunulur.

 

Kolektif Finansman Programı

Kolektif Finansman Programı’nda ise ihtiyacınız olan finansman miktarını ve aylık ödeme tutarınızı kendiniz belirler, ödeme planınız doğrultusunda sizleri ve benzer finansal ihtiyaçlara sahip olan kişilerden oluşan finansman programlarına dahil edilirsiniz. 

 


Mesken Finans ile Kredisiz Ev Sahibi Olmak

Peşinat ve ara ödeme zorunluluğu bulunmayan Mesken Finans programlarında, peşinat kullanmak isteyen katılımcılar girmiş oldukları finansman programlarında teslimatlarını, kendilerine verilen teslim süresinden daha da erken teslim alabilirler.

 

Mesken Finans ile kredisiz ev sahibi olmanın avantajlarından biri ise katılımcılar, Türkiye genelinden almak istedikleri evi kendileri belirlerler.

 

Ayrıca programlara katılan müşteriler, noter huzurunda yapılan teslimat belirleme organizasyonu ile sıra beklemeden ve ilk aydan itibaren evlerini alabilirler. Yine firmanın programlarında belirlenen teslim tarihiniz geldiğinde, teslimat işlemleriniz ile birlikte tapunuzu üzerinize alırsınız.

 

Öte yandan yine teslim tarihiniz gelmeden önce gelirinize ve isteğinize uygun olarak proje bedelinizi yükselterek, Teslimatta Mesken Finans Desteği kampanyasından faydalanabilir, fiyat artışlarının önüne geçebilirsiniz ve faizsiz, peşinatsız, kredisiz ev sahibi olabilirsiniz. 

 


Mesken Finans Vade Seçenekleri Nelerdir?

Kredisiz taksitle ev sahibi olmak isteyen Mesken Finans müşterileri ödemek istedikleri taksit miktarını, gelirleriyle orantılı ve konforlu bir şekilde kendileri belirler.

 

Taksitle ev almak isteyen müşteriler finansman tutarını, firma tarafından kendileri için oluşturulan finansman programlarının 40 ile 240 ay arasında değişen vadelerine bölünmesiyle de aylık ödenecek taksit miktarını belirlemiş olur.

 

Mesken Finans’ta katılımcılar, bankaların uygulamış olduğu katı politikalar ve riskleriyle de karşılaşmazlar.

 

Mesken Finans'ta müşterilerin talebi olması halinde;

- teslimat erteleme,

- taksit erteleme,

- devir,

- programlar arası geçiş,

- proje bedeli yükseltme ve düşürme,

- taksit tutarı yükseltme ve düşürme,

- vade değişikliği,

- ara ödeme vb. her türlü değişiklik gerçekleştirilebilir.

 

Mesken Finans ile Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olun

Mesken Finans katılımcılarına ev sahibi olma imkanının yanı sıra ayaklarını yerden kesecek kolaylıklar da sağlıyor.

 

Firmanın programları ile sadece kira öder gibi ev sahibi olma imkanına değil, taksitle araba sahibi olma şansına da sahipsiniz.

 

Mesken Finans'ta taksitle araba almak 13 aydan başlamak üzere 100 aya kadar vade seçeneği mevcuttur. Müşteriler almak istedikleri araç için ödemek istedikleri taksit miktarını gelirleriyle orantılı olarak kendileri belirler.

 

Mesken Finans'a Güvenebilir Miyim?

Tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistem temelli hizmet sunan firmalar yıllardır ülkemizde faaliyetlerine devam etmektedir.

 

Bu firmaların hizmetler sayesinde de milyonlarca kişi ev sahibi olurken, Mesken Finans da 20 yıldan fazla sektörel deneyime sahip profesyonel yönetim kadrosu ile “isteyen herkesi, eski usul dertlerle uğraşmadan, gelirine en uygun yöntem ve mantıklı planlamalarla ev, iş yeri, otomobil ve arsa sahibi yapmayı misyon edinerek yola çıkan, 50 Milyon TL öz sermaye ile kurulmuş yenilikçi bir finans şirketidir".

 

Bu bağlamda Mesken Finans, sunmuş olduğu finansman programlarına dahil olan bütün müşterilerini İpotek Teminat Yönetimi ile güvence altına alır.

 

Öte yandan yine Mesken Finans, müşterileri ile arasında yapmış olduğu sözleşme ile müşterilerinin tüm haklarını açıkça belirtip korunma altına alır.

 

Yatırım Yapmak ve Ev almak için Mesken Finans Şubelerine giderek sizin en uygun olan kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

 

Mesken Finans Instagram Sayfamızdan da bizi takip edebilirsiniz.

POPÜLER İÇERİKLER

close