BİZE ULAŞIN

Blog

Ev Almak


Ev almak ülke şartlarında gerek inşaat sektöründeki gelişmeler gerekse artan refah seviyesiyle birlikte gerçekleşmesi zor bir hayalden yakın bir olasılık halini geldi. Ev sahibi olmak, birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de geleceğe güvenle bakmamızı sağlayan bir olgudur. Gıdadan tekstile tekstilden seyahate birçok harcamadan yaptığımız tasarruflarımızı ve birikimlerimizi en iyi şekilde değerlendirebileceğimiz, geleceğe çok daha güvenle bakabileceğimiz bir hayat vadeden ev almak arzusu, geçmişte olduğu gibi gelecekte de etkisini azaltmadan devam edecektir. 


Kendimize ait bir evin olması elbet de hepimizin hayali olarak karşımızda dururken, bunun en büyük sebeplerinden biri de insanın en temel ihtiyaçlarından barınmanın yanı sıra geleceğimizi garanti altına alma adına atacağımız büyük bir adımdır.


Günümüzde birbirinden büyük projelere imza atan ülkemizde bir ev almak maddi anlamda zor zaman olarak da yorucu bir süreçti. Üretimin az, temel ihtiyaçları karşılayacak malları karşılamakta bile zorlanan hayat standardını korumaya çalışan bir toplum ve yaşanılan zorluklar baş ederken, geleceğe dair adımlar atmada problemler yaşayan bireyler çalışırken bir yandan da birikim yapıp seneler sonra alabilecekleri konut için pek çok şeyden ödün veriyordu. 


Bir yandan kira bedeli, diğer yandan eğer çocuklu bir aileyse çocukların bakımından eğitim masraflarına kadar olan giderler yüzündün birikim yapabilmek de oldukça zor oluyordu. Bu tip sorunlarla boğuşan ancak ev almak gibi bir hayali de gerçeğe dönüştürmekten vazgeçmeyenlerin yardımına da ilk olarak bankalar finansman olarak mortgage denen bir kredi türü ile koşmuş oldu. Gayrimenkul olmak üzere, bir mal satın alınmak istendiğinde, bu malın ipotek edilmesi karşılığında verilen kredi anlamına gelen mortgage, 2007'den beri ev kredisi olarak da adlandırılmaktadır. Düşük faiz oranları ve en uygun vadede ki bu 30 yıla kadar çıkabiliyor- seçeneklerle ev almak isteyenlerin ilk kapısını çaldıkları yer bankalar oluyor. 


Ev Sahibi Olmanın Keyfi Başka


Ev sahibi olmak gibi bir yerde başkasının evinde kiracı olmak da bütçenizle ilgili konfor ve ulaşım problemleri doğuruyor ya da çözüyor. Gelir gider dengesi kazancınız masraflarınız yaşantınızın temelinde bulunan ev kavramını ve ona yüklediğiniz onun sizin üzerindeki etkisini de yakından ilgilendiriyor. Bir başkasının evinde bir başkasına belki de değerinden fazla ödeme yaparak kiracı olarak yaşadığınızda ister istemez yapmak istediğiniz birçok şeyi de ertelemek zorunda kalabiliyorsunuz. 


İçinde barındığınız ev sizin değilse zevkinize ve konforunuza göre evin içinde değişiklik yapmak da sizin elinizde olmuyor maalesef. Yaşam alanınız olan evinizle ilgili tüm değişiklik hayallerini özgürce gerçekleştirmek de imkansız bir hal alıyor. Ev sahibi olmak ise yaşayacağınız evi keyif ve konforunuza göre dizayn etme imkanı da size veriyor. Kiracılar için bitmeyen diğer bir çile de taşınma stresi... evet birçok insan taşınma olayından nefret eder. Ev sahibi olmak aynı zamanda taşınma çilesine de son anlamına geliyor. Her ne kadar kira bedeli ödeyerek yaşadığımız evi seçmemizde bütçemiz karar aşamasında en ön sırada olsa da uzun bir süre geçirdiğimiz bir yerden taşınırken, geride hep bir evden fazlasını bırakırız. Taşınırken hatıralarımızı dostlarımızı komşularımızı geride bıraktığımız gibi yorgunluğun yanı sıra maddi külfet bile hayattan soğumamıza sebep olabiliyor. Bu ve benzer sorunlar taşınma sürecini kabusa çevirirken, yine başka birinin evinde yine kiracı olarak yaşayacağımızı bilmek de cabası... Tabi tüm bu sorunlardan kurtulmanın kalıcı olarak tek yolu da bir ev almak. Ev almak, taşınma stresinin sonu olduğu gibi geleceğe dair atılacak adımlarda daha özgüvenli olmanızı sağlayacak. Ancak hali hazırda gelişen inşaat sektörü artan refah düzeyine rağmen ev almak herkesin kolayca giriştiği bir eylem olarak görünmüyor. Daha iyi bir lokasyon da daha iyi bir hayata sahip olmak, yakınlarımızla sevdiklerinize daha iyi bir gelecek hazırlamak, bunun için de ev almak adına atacağımız adımları da daha büyük sorunlarla karşılaşmamak için bir plan ve program dahilinde yapmamız gerekiyor. Bu bağlamda ev almak için ya da yarınlarınızı düşünerek yaptığınız birikimleri en iyi şekilde değerlendirme noktasında alacağınız her türlü karar için belli başlı sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Ev almak aynı zamanda sevdiklerinizle bir yaşam alanından paylaşacağınız anların ötesinde, yarınlar için atılmış en iyi yatırım olarak da değerlendirilebiliyor.


İlk Olarak Neden Ev Kredisi Tercih Ediliyor


Bir bakıma kiracı olarak her ay ödediğiniz kira bedelinin bütçenizden, ya da aylık kazancınızdan geri gelmemek üzere eksilen giderlerin en önemlilerinden biri olduğunun bilincinde olanlar, bu durumu kanıksamayan ve ev almak hayallerine  yönelik ciddi arayışa giren kişilerin de ilk tercihi ev kredisi olarak karşımıza çıkıyor. Alınacak söz konusu evin teminat altına alınması koşuluyla bankalar tarafından verilen kredi türü olan ev kredisi mortgage gibi sabit ve düşük faiz oranıyla 5 ila 30 yıl arasında değişebildiği için de bir çok ev hayali kuran kişinin ilk durağı oluyor. Başkasına ait evlerde yıllarca oturan, zaman içinde ne kadar büyük bir maddi kayba uğradıklarının farkına varan kiracılar, ev kredisi ile alınacak bir alıma sıcak bakabiliyor. 


Ev Kredisi Avantajları


Sahip olmak istediğiniz evin ev kredisi için başvurduğunuz banka tarafından teminat altına alınarak finanse edilmesi anlamına gelen ev kredisinin avantajlarını söyleyebilmek için, ancak hali hazırda oturduğunuz evin kira bedeli ile ödeyeceğiniz kredi taksitleri arasındaki farkı bilmekle mümkün olacaktır. 


Yasalar ve ticaret hukuku çerçevesinde güvence altına alınan kredi borcu ile ev sahibi insiyatifinde olan kira borcu karşılaştırılması da yapılması gereken bir konudur. Çünkü kirada oturduğunuzda kira bedelini artan talepler doğrultusunda arttırmak isteyecek ev sahipleri ile karşılaşmanız, size içinde bulunmaktan hoşnut olmayacağınız bir sürecin içine sokabilecektir. Bu bağlamda ev kredisi kullanarak hemen taşınacağınız bir evin kredi taksitlerini düzenli ödediğiniz müddetçe böyle bir sorunla karşı karşıya gelme gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. 


Faiz oranları uzun vadeler belki kredi ile ev almak aşamasında bir takım çekinceler yaratacaktır, fakat yukarıda dediğimiz gibi düzenli bir gelir, yardımlaşma ve birikimleriniz sayesinde ev kredisi avantajlarından yararlanmamanız için hiç bir engel olmayacaktır. 


Ev kredisi ile ev alma aşamasında kredi faiz oranlarının bankadan bankaya farklılık gösterdiği de unutulmadan uzun vadeli bir seçenekle, hayalinizdeki eve bütçenizi de yormadan sahip olabilirsiniz. Banka ile yapacağınız anlaşma sonunda esnek ödeme planı ile kira yükü, evinizin taksitlerini ödediğiniz borca dönüşebilir. Bu bağlamda seçtiğiniz evin, yine kendinizin belirlediği ödeme planı ve vade süresiyle uzun vadelerde ödemek kaydıyla içinde huzurlu yaşamanın ilk adımını da ev kredisi ile atmış olursunuz.


Ev Kredisi süreci de ev almak isteyenlerin çokça merak ettiği bir zaman dilimidir. Telekomünikasyonun gelişimiyle her sektörde olduğu gibi bankacılık sektörü de hız kavramının ön plana çıktığı dönemlerden geçiyoruz. İnternet ve bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler de bankacılık sektörünü yakından ilgilendiriyor. Ev kredisi başvuruları da bu gelişmeler ışığında bir kaç dakikada gerçekleştiriliyor. Artık ister özel ister kamu ister katılım bankası olsun birçok bankanın web sayfasında yer alan ev kredisi hesaplama aracı ile dilediğiniz vadeye uygun olarak taksit tutarınızı hesaplayabilir, geri ödeme planları hakkında detaylı bilgiye ulaşabiliyorsunuz.


Vadesine ve faiz oranlarına yönelik yapacağınız incelemelerin ardından başvurunuzu gerçekleştirebilir, bundan sonraki adımları takip edebilirsiniz. Ev kredisi başvurusunda da bankaların, şubede ya da internetten doldurabileceğiniz başvuru belgesi, satın alınacak mülkün tapu fotokopisi, nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi, üzerinize kayıtlı faturalar, ücretliler için maaş bordrosu, serbest meslek sahipleri için faaliyet belgesi, bilanço ve gelir tablosu, kurumlar vergisi tahakkuk fişi gibi belgeler isteneceği de unutulmamalı. Konut kredisi olarak da adlandırılan kredinin başvurudan sonraki ayağı ise ekspertiz incelemesi aşamasıdır.


Ev almak için kredi kullanımına karar verdiniz ve ardından başvurunuzu yaptınız, başvurunuzun onaylanmasından sonra ekspertiz süreci de kredi kullanım oranının belirlenmesi açısından çok önemlidir. Unutulmamalı ki ev kredisi, ekspertiz değeri üzerinden hesaplanır. 


Konut kredisi başvurusu yapanların ekspertiz değerinin belli bir oranına kadar konut kredisi çekebileceklerini hesap etmeleri de gerekmektedir. Çünkü bu, ev kredisi ile ev almanın peşinatsız ev almak anlamına gelmediğini gösterir. Ekspertiz işlemi de lisanslı konut değerleme uzmanı veya gayrimenkul değerleme uzmanı tarafından hazırlanan raporda evinizin gerçek değeri hesaplanır ve bu değer üzerinden kredi kullanımı sürecini tarif eder. Lisanslı değerlemecinin yani ekspertizin evin tamamlanma oranı, yaşı, metrekaresi, konumu, kat sayısı ve inşaat maliyeti gibi hususlar incelendikten sonra detaylı raporu hazırlamasının ardından bankalar, müşterileri ile iletişime geçer. Tüm bu faaliyetlerin ardından onaylanan ev kredisi sonucunda tapu işlemleri ise oldukça hızlı tamamlanır. Ev Kredisi Dezavantajları Nelerdir?


Ev almak isteyenleri için ev kredisi avantajlarından bahsettik ama dezavantajlarına da değinilmesi gerekir. Yukarıda dediğimiz gibi ev kredisi peşinatsız ev alacaksınız anlamına gelmiyor. Ev kredisi kullananlar, özel bankalarla yaptıkları anlaşmalarda satın alacakları evin yüzde 20'sini kamu bankalarından alacakları kredi ile alacakları evin ise yüzde 10'unu peşin ödemek zorunda kalıyor. Ev alacak kişilerin peşinatı var ve ev kredisine başvurdular, banka ev kredisi başvurusunu onayladı. Ekspertiz süreci de tamamlandıktan sonar krediyi çekip evinize kuruldunuz; ancak ev hala sizin değil. Belki de ev kredisinin en büyük dezavantajı da burada... Bankalar unutulmamalıdır ki finansmanı müşterilerine evi teminat altına alarak veriyor. Bankanın söz konusu almış olduğunuz evi teminat altına alması demek, olası bir kaç kredi taksitinin ödenmemesi ile elinizden gitmesi yani bankaya geçmesi anlamını da taşıyor. Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus da ev kredisi her gelir bütçeye sahip kitleye de hitap etmiyor. Geliri ülke ortalamasının üzerinde olan insanların daha çok tercih etmesi gereken bir ev alma yöntemi olarak görülmesi daha mantıklı olacaktır. Bu bağlamda her ne kadar refah düzeyi artsa da herkes bir evin peşinatını karşılayacak kadar birikmişe ya da peşinata sahip olamayabiliyor. Bunun için de peşinatı olmayanlar için ev kredisi ile ev almak da bir hayal olarak kalıyor. 


Ev kredisi taksitleri geciktiği takdirde bankaların müşterilerine bir takım yaptırımlar uyguladıklarından bahsetmiştik. Peki bu yaptırımlar nelerdir? Bankalar öncelikle alacaklarının gecikmesini ya da ödenmemesini engellemek adına ilk önlem olarak her ne kadar uyarı bildirimi yöntemini kullansa da en ufak aksaklıklarda mevcut yönetmeliklere uygun şekilde gerçekleştirilen yaptırımların ikinci olarak haciz işlemini kullanıyor. Maaşlı çalışan ise bu haciz yoluyla maaşının belli bir bölümüne banka tarafından el konabiliyor. Özellikle ev kredisi gibi oldukça yüksek tutarlı borçlarda ise haciz pek işe yaramadığından söz konusu süreç, kredisi ödenemeyen konutun banka tarafından satışa çıkarılmasına kadar gidebiliyor. Kiradan kurtulma hayaliyle taşınılan evin banka tarafından elinizden alınması ile karşılaşma riski de ev kredisinin dezavantajlarından biridir. Ancak günümüzde ev almak isteyen fakat peşinatı olmayanlar için de bazı yöntemler, finans uzmanları tarafından geliştirilen sistemler bir çok kişiyi peşinatsız da kira öder gibi ev sahibi yapmıştır. 


Mesken Finans firması da bu sistemlerin başında geliyor. Mesken Finans ile peşinatınız olmadan, taksitle ev sahibi olabilirsiniz. 


Peşinatsız Ev Almak Mümkün Mü?


Ev almak istiyorsunuz fakat ev kredisi çekmek için yeterli peşinatınız dahi yok. Kiradan kurtulmak istiyorsunuz peşinatsız ev almanın yollarını arıyorsunuz, kira öder gibi ev sahibi olabilir miyim diyorsanız tam adresine geldiniz. Evet, peşinatsız kira öder gibi faizsiz taksitle ev almak gerçekten mümkün. Finans uzmanları tarafından geliştirilen tasarrufa dayalı faizsiz yöntemler ile ev almak artık çok kolay. Ev almaya karar verdiyseniz elbet de ilk yapmanız gereken bütçeniz ile hayalini kurduğunuz evin doğru bir perspektifte buluşuyor olması. Eğer bütçeniz ile hayalinizdeki evin değeri uyuşmuyorsa ev almak sizin için bir hayalden öteye gidemeyecektir. Öncelikle ev hayallerinizi bütçenize ve gelirinize uygun kurun. Tasarruf yapan ve bu tasarruflarınızı birikimlerle çoğaltan bir kişiyseniz peşinat probleminiz de yok demektir. Peşinat, sizin kendi evinize taşınma sürecini artıracak bir argümandır bu asla unutulmamalı. Ama peşinatınız yoksa da yine bunu dert etmeyin, peşinatsız tasarrufa dayalı sistemlerle ev sahibi olabileceksiniz. Aslında geçmişi birkaç yüzyıla dayanan ve farklı şekilde de uygulaması gözlemlenen bir finansman sistemi olan Tasarrufa dayalı finansman adı verdiğimiz sistem ile bütçeniz ve geliriniz oranında kendi evinize taşınabileceksiniz. 


Ucuz Ama Güvenli Bir Ev Bulun


Peşinatsız ev almak istiyorsanız nacizane ilk tavsiyem, ucuz ama güvenli bir ev seçmeniz yönünde olacaktır. Ucuz ve güvenli bir ev bulmak için de sıkı bir takip ve yatırım analizi yapılması şarttır. Ev almanın geleceğe yönelik atılan bir temel olduğu düşünülürse başlı başına araştırma ve analize ne kadar ihtiyaç duyduğunu da anlayabiliriz. Bir evin ucuz olması demek illa ki güvenilir ve sağlam olmayacağı anlamına gelmez, çünkü bir evin lokasyonu da fiyatını direkt etkileyebilir. Bunun için ucuz ev, ödemeleri daha kolay yapılmasına ve eve daha erken taşınmanıza yardım edecektir. Gelirinize ve bütçenize uygun bir ev seçtiğinizde olası riskleri de bertaraf etmiş olacaksınız. Bu süreçte yapacağınız tasarruflarla da belki isteğe bağlı ara ödemeler ve peşinatlarla evinizi kira öder gibi taksitlerle erken teslim alabileceksiniz.


Tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemleriyle ev almak istediğinizde zaten zorunlu peşinat ve faiz söz konusu olmayacaktır. Taksitlerde öteleme yapabilir, artan geliriniz olursa da fazla fazla ödeme yaparak farkı da kapatabilirsiniz. 

Finansman desteğinin daha çok tasarrufa dayalı olduğu ve tasarrufun teşvik edildiği bu sistem ile faize ve bankalara bulaşmadan ev ya da araba sahibi olmak için Mesken Finans'a başvurabilirsiniz. Ev almak isteyen bir çok kişi, Mesken Finans programları ile geliriyle orantılı ve konforlu bir şekilde ev sahibi olabilir. 


Mesken Finans Bireysel Finansman Programında, ihtiyacınız olan finansman miktarını ve aylık ödeme tutarınızı kendiniz belirleyerek, bütçenizi aşmaz, büyük sıkıntılara düşmeyerek, hayalinizdeki eve kavuşabilirsiniz. Yine finans uzmanları ile kararlaştıracağınız ve kararı yine size ait olarak belirlemiş olduğunuz ödemeler doğrultusunda oluşturulan ödeme planı ve netleşen teslim tarihi, finans uzmanlarımız tarafından sizlere sunulacaktır. 


Mesken Finans'ın diğer bir mülk edindirme sistemi Kolektif Finansman Programında da  ihtiyacınız olan finansman miktarını ve aylık ödeme tutarınızı kendiniz belirler, ödeme planınız doğrultusunda benzer finansal ihtiyaçlara sahip olan kişilerden oluşan finansman programlarına dahil olursunuz. 


Peki ev kredisi mi yoksa tasarrufa dayalı faizsiz finansman yöntemleri mi daha avantajlı? Mekanlar kültürler zamanlar değişse de ev alma arzusu hep baki kalacak bir istektir. Çalkantılı ekonomik dönemlere, daralan bütçelere, hayat pahalılığına rağmen ev almak hep bir hayal ve ötesindedir. Biliyoruz ki herkes iyi ya da kötü bir ev almak istiyor. Hatta konut sektörünün gelişimiyle ev almak bir yatırım olarak değerlendirilebiliyor da. Ev sahibi olma konusunda bir çok insan ilk deneyimini bankalardan çekilen kredilerle yaşıyor. Özellikle bankaların sağladığı konut kredisini almaya, alsa da ödemeye ekonomik durumu yetmeyen bir çok kişi de taksitle faizsiz ve peşinatsız ev sahibi olmak istiyor. Bunun çeşitli kültürel ve ekonomik sebepleri elbet de var. Faizin dinen haram olarak görünmesinin yanı sıra ekonomik olarak peşinatı karşılayamayacak ancak ev sahibi olmak isteyenlerin olmasıdır. Bir de unutulmamalıdır ki ev kredisi faiz oranlarının yanı sıra sigorta, dosya masrafı vb masraflarda neredeyse bir ev yerine iki ev ücreti ödememize sebep olmaktadır. Diğer yandan tasarrufa dayalı faizsiz finansman yöntemlerinde ise peşinat ve ara ödeme isteğe bağlı olarak ek ödemeler olmaksızın kira öder gibi faizsiz ve peşinatsız ev sahibi olma imkanı sunuyor.


Ev Almak Bir Yatırım Mıdır?


İleriye dönük gelir elde etmek amacıyla belli bir araca ya da finans kuruluşuna yapılan para aktarımı diyebileceğimiz yatırım, belki de tasarruflarımızın sonunda elde ettiğimiz birikimin değerlenmesi amacıyla yaptığımız çok mantıklı bir harekettir. Para kazanmanın kazandığını da tutabilmenin çok zor olduğu günlerden geçiyoruz. Bu durum da bizleri elimizdeki parayı değerlendirmek ve çeşitli yatırım araçlarını kullanarak varlıklarımızı artırma yoluna itiyor. Gayrimenkul yatırımı olarak adlandırabileceğimiz ev almak gerçekten bir yatırım mıdır bu sıkça ekonomistler tarafından tartışılan ve farklı cevapları olan bir sorudur. Bir konutun iyi bir yatırım olup olmadığını sadece konutun kendi değil, çevresel faktörler ve talep de belirliyor. Bir konutun konumu, fiziksel özellikleri ve sosyal olanakları gerçekten de alınacak evi iyi bir yatırım aracı haline getirebilir.


Bu nedenle ev almak isteyenlerin öncelikle yatırım amaçlı bir alım gerçekleştireceklerse söz konusu konutun fiziksel özelliklerinin yanı sıra merkeze yakınlığı, ulaşım olanakları gibi lokasyon özellikleri ile sakinlerine bir konuttan daha fazla yaşam alanı sunan yapıları tercih etmeleri çok akıllıca bir hareket olacaktır. Araba Almak İçin Taşıt Kredisi Şart Mı?Belki de iş yerine ya da alış verişe toplu taşıma ile gidenlerin ev hayallerinden daha büyük hayalleri bir araba sahibi olmaktır. Çocukluktan beri hayalini kurduğumuz araba almanın da ev almak gibi bir çok yöntemi vardır. Bu yöntemlerden öne çıkanlar her zamanki gibi kredi ve tasarruf yöntemleridir. Günümüzde bazı otomobil satan yani otomotiv firmaları senetle araba satışı da yapmaktadır. Bankaların müşterilerine sunduğu imkanlardan biri de taşıt kredisi finansman desteğidir. Taşıt kredisi de araba alma noktasında yine içinde avantajları ve dezavantajları barındıran bir yöntemdir. 


Bankaların müşterilerinden bir çok durumda diğer ev kredisi gibi kefil istenmeyen kredilerden olan, sıfır kilometre araçlar veya ikinci el otomobiller için alım kolaylığı sağlayan finansman kredi türüdür. Araba almak isteyenler taşıt kredisi ile istenilen araca, en uygun vade seçenekleriyle sahip olabiliyorlar.


Bir çok banka müşterilerine bütçenize ve gelirinize uygun farklı ödeme planlarıyla taşıt kredisi imkanı sunuyor. Bankadan bankaya değişmekle birlikte taşıt kredisinde ortalama 120 bin tl ve altında olan araçlar için maksimum 60 ay, 120 bin TL üzerinde olan araçlar için kredi vadesi ise maksimum 48 ay vade seçenekleri de yer alıyor. 


Bankalar ikinci el arabalar için de satın alınacak arabanın yaşı ile kredi vadesi toplamı en fazla 108 ay olacak şekilde kredilendirme planlaması yapmaktadır. 


Bankalar, taşıt kredilerinde alımı yapılan araç rehin olarak yeterli olsa bile nadiren de olsa belli koşullarda kefil teminatı da isteyebilmektedir. Bu arada taşıt kredisi de ev kredisinde olduğu gibi peşinatsız araba alma anlamına gelmiyor. Çünkü bankalar taşıt kredisi araç bedelinin 120 bin TL’ye kadar olan kısmı için yüzde 70, 120 bin TL'yi aşan kısmı için ise yüzde 50 olarak belirlemiştir. Kısaca araba almak da ev almak da banka yöntemiyle gerçekleştirmek istediğiniz bir hayalse belli oranlarda peşinatınız olması gerektiği anlamına geliyor. 


Ancak peşinat problemi yaşayan, taşıt alırken kredi faiz gibi konulara bulaşmadan araba almak isteyenler de tasarrufa dayalı faizsiz finansman yöntemlerine yönelebiliyor. 


Uzun süreli kredi borçlarının yanı sıra araçların vergisi, sigortası, bakımları, kaskosu ve yakıtı derken hareket etmeyen araçların bile masrafı artabiliyor. Bu nedenle çok fazla faiz oranları ile ek ödemeler yapmak istemeyen vatandaşlar taksitle peşinatsız araba alma yöntemlerini çok mantıklı bulabiliyor. Başta da dediğimiz gibi araba almanın da kredi banka dışında da yöntemleri var. Elbet de taksitle ev alır gibi taksitle araba da almanıza yardımcı olacak kuruluşlar mevcut. 


Mesken Finans İle Araba Sahibi Olun


Mesken Finans, faizsiz ev sahibi yaptığı gibi katılımcılarını peşinatsız ve faizsiz araba sahibi de yapıyor. 20 yıllık sektörel deneyime sahip profesyonel yönetim kadrosu ile 50 Milyon TL öz sermaye ile kurulmuş yenilikçi bir finans şirketi olan Mesken Finans ile araba almak isteyen katılımcılar, seçtikleri program dahilinde peşinat ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bununla birlikte peşinat kullanmak isteyen katılımcılar dahil oldukları finansman programlarında araç teslimatlarını, kendilerine verilen teslim süresinden daha da erken teslim araçlarını alabilir. 


İkinci el araba almak isteyenler için de çözüm oluşturan Mesken Firması, bu gibi durumlarda katılımcıların, yapılacak olan değerleme işlemi ile Mesken Finans’ın uyguladığı yaş sınırı kriterlerine uygun bulunan araçları değerlendirip, sağlıklı bir alım yapabilmelerini sağlayacaktır. 


Taksitle araba almak isteyenler Mesken Finans ile en uygun vade seçenekleriyle araçlarına sahip oluyor. Katılımcılarına araba için 13 aydan başlamak üzere 100 aya kadar vade seçeneği sunan Mesken Finans'ta müşteriler almak istedikleri araç için ödemek istedikleri taksit miktarını gelirleriyle orantılı olarak kendileri belirliyor. 


Bu arada Mesken Finans'ın finansman programlarına dahil edilen katılımcılar, var olan araçlarını peşinat olarak verilmek istenmesi durumunda, değerleme işlemi neticesine göre peşinat olarak değerlendirebilmektedirler.


Siz de Mesken Finans ile ev, araba, iş yeri ya da başka bir finansman sahibi olmak istiyorsanız Türkiye’nin herhangi bir ilinden başvuru yapabilir ve finansman programlarına dahil olabilirsiniz. Aynı şekilde istediğiniz yerden istediğiniz gayrimenkulü satın alabilirsiniz. Yenilikçi ve güven veren yapısıyla 

Mesken Finans ile alacağınız evin değeri ne kadar ise onu öder, yüksek maliyet ve yüksek taksit tutarları ile karşılaşmazsınız. Mesken Finans ile gelirinize en uygun taksit ödeme seçeneğini belirler, taksitinize uygun finansman programına dahil olabilirsiniz.

POPÜLER İÇERİKLER

close