BİZE ULAŞIN

Blog

En İyi Yatırım Araçları


En iyi yatırım araçları nelerdir ve risk boyutları nelerdir sorusunu kişisel bir finansal yönetim sistemi oluşturmaya çalışan yatırımcıların yanı sıra yıllarca alın teriyle biriktirdiklerini değerlendirmek isteyen çiçeği burnunda yatırımcılar sıkça dile getiriyor. Gerek tecrübeli yatırımcılar gerekse yeni yatırımcılar finansman durumlarını geliştirmek ve kendi maddi gerçeklik vizyonuna uygun adımlar atmak için ekonominin ve finansın temel yönlerini araştırmakla işe başlıyor. Çok iyi bir işiniz var ve gelirlerinizi sadece mevduata aktarmak istemiyor ve çeşitli yatırımlarla daha da büyümek istiyorsunuz, ya da ailenizle zorluklar içinde yaşadınız yavaş yavaş ekonomik açıdan toparlanmaya başladınız, birikim ve tasarruflarınızla da geleceğe yani çocuklarınıza güven dolu konforlu bir yaşam sürmeleri için bir şeyler bırakmak istiyorsunuz, tüm bu nedenler bireyleri yatırıma iten faktörlerdir. 


Hayatınızın en azından bir bölümünü çalışma dışında gezerek, eğlenerek yaşamak isteyebilirsiniz. Bunun için de rahat bir finansman özgürlüğe sahip olmanız gerektiğinin de bilincindeyseniz bu sebepten dolayı da yatırıma yönelebilirsiniz. Bu gibi düşüncelerle yatırıma başlayacaksanız ilk yapmanız gereken ayda ne kadar tasarruf etmeniz gerektiğini iyi hesaplamanız gerekmektedir. Eğer belli bir birikmişiniz mevduat hesabındaysa ana paranızın ve faizinizin ayrı ayrı hesabı tutulmalı ardından da mevcut enflasyon karşısında ana paranızın değeri ile faiz gelirleriniz arasındaki fark dikkate alınmalıdır. Bunun yanı sıra bu gibi bilgileri profesyonelce grafiğe çevirebilecek programlarla ki bu programlara aylık sağlık, beslenme, giyim ve eğitim gibi giderlerinizi de yükleyerek yatırım için ilk doğru adımı atmış olabilirsiniz. 


En İyi Yatırım Kaç Çeşittir?


Bir yatırımın en iyi olabilmesi ya da onu iyi diye tanımlayabilmek için risk boyutu, kazancı değer artışındaki ivmesi dikkate alınır ve tanımlama buna göre gerçekleştirilir. Daha fazla detay vermek gerekirse bir yatırımın değerini belirleyen süreçler mevcuttur. Hammaddede dışa bağımlı bir ülke ile hammadde ve üretim açısından sıkıntı yaşamayan ülkeler arasında yatırım araçları farklılıklar gösterebilir. Ülkemizde ABD Doları ya da Euro döviz adı altında birer kazanç sağlayan yatırım aracı olarak görülebilir. Ancak dövize yatırım yapmak bireysel yatırımlarda uygulanabilir ve kabul edilebilir bir yatırım şekli olsa da ülke ekonomisine pek yararı olmayan yatırım türüdür. Bu nedenle pek çok finans uzmanının döviz yatırımını teşvik ettikleri de görülmemiştir. Başka bir açıdan da ülke ekonomileri, iktisadi durumlar arz talep konuları da yatırımın şeklini ve değerini belirleyen faktörlerdir. 


Yatırım Yapmadan Önce Araştırın Ve Okuyun


Eğer profesyonel manada birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız, yatırım konulu makaleler, ekonomistlerin yazmış olduğu yatırım blokları ya da iktisat ilmini derinlemesine inceleyen yatırım üzerine yazılmış kitapları okuyabilirsiniz. Eğer kitap okumaya vaktiniz yok ise seyahatlarınızda internet sitelerini gezebilir ve yatırım konulu araştırmalar yapabilirsiniz. Çünkü bilgi güçtür. Bilgi ile atılmış her adım riski minimuma indirmek olacaktır. 


Finans uzmanlarının konularından biri olan yatırım, daha öncelerinde bir çok kişinin birikimlerini bankalardaki mevduat hesaplarında tuttukları yerdi. Güvenli bir yatırım limanı olarak görünen mevduat hali hazırda bir çok kişinin günümüzde de en çok rağbet ettiği yatırım şeklidir. Peki gerçekte birikmişlerin bankalardaki mevduat hesaplarında faiz karşılığı tutulması bir yatırım mıdır? Risksiz bir yatırım gibi görünen vadeli mevduat herkes için de uygun bir yatırım aracı olarak görülebiliyor. Bankaların vadeli mevduat hesaplarına yatırdığınız birikime vade sonunda gelecek kar oranı bellidir. Aynı zamanda bir çok yatırım aracında olduğu gibi ana parada ya da ana metada herhangi bir kayıp da söz konusu olmaz. Bu belki de vadeli mevduat hesaplarının rağbet görmesinde bir çok kişiyi cezbeden önemli bir noktadır. Ancak döviz gibi faize vadeli olarak yatırılan paraların da ülke ekonomisi için pek de faydalı olduğu söylenemez. Çünkü yüksek faiz oranlarıyla paralar bankalara çekilirken, istihdam oluşturulabilecek yatırımlar da son bulmuş oluyor. Bu gibi sebeplerden dolayı mevduat birey için en iyi yatırım aracı olsa da toplum için faize yatırılmış paranın hiç bir yararı yoktur. 


Enflasyondan Korumak İçin Mevduata Yatırım


Vadeli mevduat hesaplarının bu kadar çok yatırımcısının olmasının başka bir sebebi de ülkedeki faiz oranları ile enflasyon oranının paralellik arz etmesidir. Çünkü enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde mevduatlara verilen faiz onları da aynı oranda yüksek olabiliyor. Bu nedenle yıllarca çalışarak biriktirdikleri nakitlerini enflasyona yem etmek istemeyen kişiler birikmişlerini enflasyondan koruma adına faiz getirisi yüksek olan mevduat hesaplarına aktarmaktadır. 


Vadeli mevduat hesabına yatırım yapmak aynı zamanda büyük yatırımcılar için de güvenli bir liman olabilmektedir. Ekonominin yani piyasalardaki durgunluğun yaşandığı dönemlerde risk almaya cesaret edemeyen büyük yatırımcılar da birikmişlerini vadeli mevduat hesaplarında değerlendire bilmektedir.


Yukarıda da dediğimiz gibi geçmişte, tasarrufun parası hala tasarruf hesaplarındaydı ve bankalar ile finans kuruluşlarının faizleri sayesinde zaten paraları değer kazandı. Söz konusu yatırım kavramı ise her zaman belirli bir riskle ilişkilendirilir. Bir yatırımı düşünen herkes genellikle tasarruflarını artırmayı hedefler ve bunun yerine tasarruflarının bir kısmını kaybedebilecekleri riskine de onay vermiş olur. Bu noktada sorumuz ise bellidir; şu anda en iyi yatırım nedir? Genel ve kapsamlı bir bakış açısı, hangi yatırım bankacılığı seçeneklerinin bulunduğunu, kendinizi kayıplardan nasıl koruyabileceğinizi ve hangi yatırımın kişisel olarak sizin için doğru yatırım olduğunu öğrenmenize yardımcı olacaktır.


Günümüzde Yatırımlar Nasıl DeğerlendirilmeliBirçok insan, bankaların vadeli mevduat hesaplarının özellikle faiz oranlarının düşük olduğu zamanlarda yatırımları akla getirir. Bunun sebebi de zahmetli bir şekilde kazanılanların, sahibi için gelecek olan paradan daha gerçek olmasıdır. Sermayelerini artırmak için insanlar giderek daha fazla para için yatırım yapmayı seçiyor. Ama paranızı tam olarak nereye yatırmalısınız? yatırım yelpazesi geniş bir seçenek sunar. Her yatırım sınıfında, yatırımcıların seçmesi gereken bir dizi seçenek mevcuttur.


Tüm bunların yanı sıra en iyi yatırım için yatırımcılar kendileri için başka yerde yönetilen bir yatırımı arayabilirler. Bir çok kişi aynı zamanda bu yöntemle nispeten güvenli yatırımlar ve iyi, makul getiriler bulacaktır. Yatırım sürecinde daha riskli yatırımlarla özellikle yüksek getiri de elde edilebilir ancak ana parada kayıplar olması da söz konusudur. Burada unutulmaması gereken bir konu da riski yatırımlar ancak daha tecrübeli ve kaybedeceği varlığın kendisini zor durumda bırakmayacak kişilere yatırım uzmanları için daha çok tavsiye edilir. 


Bir yatırıma profesyonelce bakmak finansal piyasaların mevcut durumunda sizin için en iyi yatırımı bulmanın zor olduğunu ve bireysel tercihleri ​​ve olasılıkları tartmanızı da mümkün kılar. Sadece kaybetmeye katlanabileceğiniz kadar yatırım yapma fikri size bu süreçte ayrı bir motivasyon ve azim verecektir. Birikmişlerinizi değerlendirme noktasında ayrıca ne kadar zaman ayırmaya istekli olduğunuzu da düşünmelisiniz. Belli bir birikmişe sahipsiniz ve bu birikmişi faiz ve krediye bulaşmadan bir ev ya da bir araba satın alarak değerlendirmek istiyorsanız Mesken Finans firması birikmişlerinizi değerlendirme noktasında size destek olacaktır. 


Birikmişleriniz İle En Kısa Yoldan Ev Araba Sahibi Olun


Birikmişleriniz ile ödeyeceğiniz peşinat ve bütçenize göre belirlemiş olduğunuz taksitlerle Mesken Finans ile konforlu ve huzurlu bir şekilde bir ev yatırımı gerçekleştirebilirsiniz. Mesken Finans'ta ayrıca noter huzurunda yapılan teslimat belirleme organizasyonu ile sıra beklemeden ve ilk aydan itibaren yatırım yaptığınız finansmana yönelik teslimatınızı alma imkanı bulunmaktadır. Yine Mesken Finans Programlarında belirlenen teslim tarihiniz geldiğinde, teslimat işlemleriniz ile birlikte yatırıma ilişkin tapunuzu üzerinize alırsınız. Mesken Finans ile yatırım seçenekleri ev ile sınırlı değildir. Mesken Finans’ın avantajlı finansman programları ile ev, yazlık, arsa, iş yeri, otomobil, makine vb. her türlü yatırımı gelirinize uygun ve konforlu bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Mesken Finans ile yatırım yapmayı düşündüğünüz evin değeri ne kadar ise onu öder, yüksek maliyet ve yüksek taksit tutarları ile karşılaşmazsınız.  Ara ödeme, peşinat zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak birikmişlerinizi değerlendirme noktasında isteğe bağlı olarak peşinat ve ara ödemelerle yatırım finansmanınızı erken teslim de alabilirsiniz. Zaman sizin için önemli değilse ve tamamen yatırımlarınıza konsantre olmaya hazırsanız Mesken Finans ile karlı bir yatırım ortaklığına siz de katılın.


Ev Almak Bir Gayrimenkul Yatırımı Mıdır?


Ev almak gayrimenkule yatırım yapmak her ne kadar kimisine göre çok mantıklı bir yatırım ya da en iyi yatırım aracı olarak görülse de aslında bu çok yönlü bir tartışmaya açık bir konudur. Bir ev sahibi olmak, size gönül rahatlığı ve yaşanacak harika bir yer verebilecek önemli bir finansal karardır. Ama bu asla alınacak evin iyi bir yatırım olduğu anlamına gelmemektedir. Az önce de yazdığımız gibi bir çok insan evlerini bir yatırım olarak düşünürken, bir kaç noktada hedefi de ıskalamaktadır. 


Bir evin ekonomik anlamda konumunu belirleyen faktörler vardır. Bu faktörlerin en önemlisi evin alınım sürecidir. Eğer bir evi bankadan kullandığınız kredi ile alıyorsanız yatırım kavramını tamamen aklınızdan çıkartın. Bir kaç sebeple içinde ailenizle yaşadığınız bir ev bir yatırım değildir. Bir konutun iyi bir yatırım olması için kıyıda köşede duran yastık altı birikmişlerinizin -yani bu altın ve döviz dışında olan lira birikmişlerinizdir- ile o evin alınması gerekmektedir. Çünkü herhangi bir mevduatta, ya da yatırım aracına bağlanmamış lira birimindeki paranız durduğu yerde değer kaybedecektir. Ancak bu birikmişlerinizi gayrimenkule ya da eve yatırırsanız, o evin bir yatırım olup olmadığından ancak o zaman bahsedebiliriz.


Gayrimenkul Riskli Bir Yatırım Mıdır?


Yatırımın içinde risk faktörünü barındırdığını defalarca belirtmiştik. Bu noktada ister yeni başlayan ister uzman yatırımcılar olsun riski doğuran en büyük faktör zamandır. Yatırımcıların daha kısa sürede varlıklarını artırmaya çalıştıkları yatırımlar genellikle daha riskli olarak tanımlanır. Tam da bu noktada yatırıma yönelik spekülatif yatırım biçimleriyle, söz konusu yatırım yapan kişinin konuyla düzenli olarak ilgilenerek ve iyi kararlar almayı öğrenerek varlıklarının güvenliğini aktif bir şekilde ele alması ve takip etmesi şarttır. Bu faaliyetlerin tümünde hedef ise kayıpları en başından en iyi şekilde önlemektir.


Bir Ömür Yaşanacak Ev Almak


Ülkemizde gelişen gayrimenkul sektörüyle birlikte yatırım kavramları da oldukça değişti. Gayrimenkul bir çok kişi tarafından karlı bir yatırım argümanı olarak görüldü. Ancak bunun yanı sıra bir ev sahibi olmayı yatırımdan öte bir yaşam alanı olarak görmek en temel duygudur. Ülkemizde de yatırımdan öte bir çok kişi kendisinin ve ailesinin başını huzurla sokabileceği belki ileride de çocuklarına bırakabilecekleri bir kaç evi olsun ister. Bunun için internette Nasıl bir ev sahibi olabilirim sorusu sıkça karşımıza çıkıyor. Tüm bu yazılarda bu sorunun cevabını farklı şekillerde size sunuyoruz. Ev sahibi olmak isteyen ve bu konuda araştırma yapan kişilere farklı ödeme şekillerini ve her birinin koşullarını kaba bir şekilde gösteriyoruz. Bu şekilde, mevcut ihtiyaçlarınıza en uygun ödeme yöntemini değerlendirebilirsiniz.


İlk olarak ev alma aşamasında herkesin aklına ev kredisi geliyor. Bankanın evi veya mülkü finanse etmek için söz konusu alınacak evin ipotek altına alınarak ödünç verdiği bir miktardır. Bu tutar bankaya belirlenen vade seçenekleri zarfında faizle iade edilecektir. Geri dönüşü sağlamak için finans kurumu evin kendisini teminat olarak alır. Bu krediler, konut fiyatının toplam tutarının maksimum yüzde 80 ya da yüzde 90'ını kapsar. Buradan da anlaşılacağı üzere bu yöntem peşinatlı ev alma yöntemidir ve bu yöntem, elinde avucunda birikmiş nakdi olanlar için uygun bir sistemdir. 


Ev Kredisi Kimlere Çıkar?


Ev kredisi ile alınacak bir evin aynı zamanda kira ödemek yerine uzun vadeli bir şekilde kredi borçlarını ödeyerek yaşayacağınız konuta sahip olma eylemi olduğunu anlatmıştık. Ev kredisi ev almanın avantajlarından faydalanmak isteyen bir çok kişi söz konusu kredinin kullandırılma şartlarını araştırıyor. Bu şartları anlatmaya başlamadan önce belli bir peşinatı gözden çıkarmaya hazır olun. Bunun yanı sıra dosya masrafı vs gibi ek giderler de mutlaka olacaktır. Kısaca konut kredisi süreci başvuru, bankanın incelemeleri, ekspertiz ve peşinatın ödenmesiyle biten bir zaman zarfıdır. 


Konut kredisi almanız için gerekli şartlar ise yeterli bir kredi notu (bin 200 puan ve üstü), gelirleriniz ile borç farkı arasında yüzde 60'ı geçmeyen bir değer, batık kredi geçmişiniz olmaması(bu da kredi notunuzu etkileyen faktörlerden biridir), son beş yılda herhangi bir bankacılık işleminde kara listeye alınmamış olmanız, bunun yanı sıra yaş sınırlaması (Konut kredisi alacak kişinin yaş aralığının ise 18 ile 65 ya da 70 yaş arasında olması), alınacak binanın konut kredisi kriterlerine uymasıdır. Konut kredisi için istenilen belgeler arasında özel sektör çalışanları için maaş bordrosu, Sosyal Güvenlik Kurumu bilgileri, ikamet belgesi, iş yeri imza sirküsü, tapu fotokopisi, varsa ek gelir belgesi... Kamu çalışanları için de yine maaş bordrosu, ikamet belgesi, tapu fotokopisi, varsa ek gelir belgesi, emekliler için ise emekli aylık dökümü, ikamet belgesi, tapu fotokopisi, varsa ek gelir belgesi, öte yandan iş yeri sahipleri için istenilen belgeler arasında da güncel vergi levhası, oda kayıt belgeleri, imza sirküleri, bilanço ve gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi ve tapu fotokopisi gerekmektedir.


İkincisi ve aslında en zahmetsiz ancak bir çok kişinin hayalini bile kurmaya zorlandığı yöntemdir. Tamamen nakit ödeyerek ev almak belki de en kolay çözümdür. Bu ödeme yöntemi, alıcının mülkün tam fiyatını, genellikle birikimlerinden elde ettiği parayla ödemesini içerir. Böylelikle alıcı, ipoteğe dayalı masraflara yani faizdir kredidir dosya masrafıdır gibi konulardan tasarruf etmiş olur. İşte bu da tasarrufu olanlar için en iyi yatırım şekli olabilmektedir. 


Diğer bir yöntem de katılım bankaları aracılığı ile alınacak finans desteğidir. Katılım bankaları da kredi değil fakat hayalini kurduğunuzu evi sizin adınıza alarak size üzerine kar payı koyarak ödeme seçeneği sunar. Katılım bankaları da bir evin tüm değerini karşılamaz ve belli bir miktar peşinat talep eder. 


Belki de ev kredisi sonrası en çok tercih edilen bir yöntem de peşinatsız ve faizsiz ev sahibi yapan tasarrufa dayalı faizsiz finansman hizmetleri sunan firmalardır. Bu firmalar bir çok kişiyi ev ve araba sahibi yapıyor. 20 yıllık sektörel tecrübesiyle faizsiz finansman sistem temelli çalışan uzmanlarının yanı sıra yine sektöre getirdiği dinamizmle adından söz ettiren Mesken Finans da çeşitli programlarıyla kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlere yardımcı oluyor. Mesken Finans programlarında, katılımcılar herhangi bir peşinat ya da ara ödeme gibi zorunluluklarla karşılaşmazlar. Bununla birlikte peşinat kullanmak isteyen müşteriler dahil oldukları finansman programlarında teslimatlarını, kendilerine verilen teslim süresinden daha da erken sürede temin edebilirler. Mesken Finans müşterileri, Türkiye genelinden almak istedikleri evi kendileri belirlerler. Kolektif Finansman Programında noter huzurunda yapılan teslimat belirleme organizasyonu ile sıra beklemeden ve ilk aydan itibaren teslimatınızı alma imkanı bulunmaktadır. Mesken Finans ile alacağınız evin değeri ne kadar ise onu öder, yüksek maliyet ve yüksek taksit tutarları ile karşılaşmazsınız.  Ara ödeme, peşinat zorunluluğu olmadan kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Mevcut finans modelleri sayesinde Mesken Finans ile kısa sürede gayrimenkul sahibi olursunuz. Mesken Finans ile gelirinize en uygun taksit ödeme seçeneğini belirler, taksitinize uygun finansman programına dahil olabilirsiniz. Mesken Finans katılımcılarına en uygun vade seçeneklerini sunar. Mesken Finans'ta 40 ile 240 ay arasında geniş vade seçenekleri ile kredisiz ev sahibi olabilirsiniz. mevcuttur.


Araba Nasıl Satın Alınır?


Ev gibi bir araba satın almak da bir çok kişi için belki heyecanlı bir çokları için de sıkıntılı bir süreç olabilmektedir. Bu nedenler iyi bir araştırma yapmadan bir evden sonraki en büyük alış verişinizi yapmamanızı öneriyoruz. Araba alma noktasında beğenilerimizin hayallerimizin yanı sıra, tasarruflarımız sonucunda elde ettiğimiz birikimlerimiz, aylık kazancımız ve kazancımızdan arta kalan finansmandan bize ihtiyacımız doğrultusunda sunulan en iyi araç teklifleri de önemli hususlardır.


Öncelikle bankaların müşterilerine araba almak için sunduğu alınacak aracın rehin sayılarak verdiği finansman desteğine taşıt kredisi adı verildiğini biliyorduk. Eğer siz de bir çoklarımız gibi taşıt kredisi yani araba kredisi ile araba sahibi olmak istiyorsanız, belli bir oranda peşinatınızın olması gerektiğini de biliyorsunuzdur. Çünkü hiçbir banka arabanın tam değerinde krediyi müşterisine sunmuyor. Eğer peşinatınız yok ise belli noktalardan fedakarlık ederek peşinat biriktirmeye başlayabilirsiniz. Keyifli ve eğlenceli hayatınızda belki de farkında olmadan tekrarladığınız harcamaları kısarak ilk adımı atmış olabilirsiniz. Dışarıda bir kafede oturarak değil de filtre kahvenizi ya da Türk kahvenizi evinizde daha ucuza getirerek tüketmeniz tasarruf noktasında önemli bir adım olacaktır. Dışarıda ücretini ödeyerek daha az kahve içmek araba almak gibi büyük alış verişinizde daha az sıkıntı çekmenize küçük bir destek olabilir. Bunun yanı sıra yine çalıştığınız bir iş yerinde iş arkadaşlarıyla her iş günü öğlen yemeğine çıkmak da ekstra bir masraf olacaktır. Elbet de öğlen yemeğini ihmal edin demiyoruz; ancak evde hazırlayacağınız gıdalar ile öğle yemeğini daha ucuza getirip, şirketinizin size vermiş olduğu yemek finansını da hayalini kurduğunuz arabanın peşinatı için bir köşeye koyabilirsiniz. Ayrıca sıkça arkadaşlarınızla buluşup sinema, toplantı eğlence gibi faaliyetleri dışarılarda ekstra para harcayarak değil de evinizde bir araya gelerek bu gibi giderlerden de tasarruf edebilirsiniz. Kılık kıyafetinize ise yapacağınız harcamalar yerine, eskilerinin varsa kusurları bu kusurlara odaklanarak onları yenileyerek yeni kıyafet ihtiyaçlarınızı bir süreliğine de ertelemeniz peşinatı denkleştirme adına atılacak adımlar içinde yer alabilir. Taşıt Kredisi İle Araba Sahibi Olmak


Bu gibi tasarruflarınızın ardından en önemlisi de şu an için bir arabaya gerçekten ihtiyacınız olup olmadığıdır. Eğer gerçekten bir arabaya ihtiyacınız var ise nasıl bir araba ihtiyacınıza yanıt olabilir. Araba satın almak ya da bir araba sahibi olmak ulaşım ihtiyaçlarının giderilmesinde belki de bireyler için en konforlu ve huzurlu yollardan biridir. Bunun için bir araba sevdalısı ücretini ödemeye başladığı araca hemen sahip olmak isteyebilir. Bunun en kestirme yolu da bankalardan kredi kullanarak o aracı satın almaktır. Bir çok kişi de Türkiye'de bankalardan çektikleri araba kredisi ile araba sahibi olmaktadır. Belli bir peşinat şartının yanı sıra gerekli kriterlere uyuyorsanız bankalar müşterilerine yüksek oranlarda araba kredisi imkanı sunabilmektedir.


Bankalar genelde marka ve model bazında avantajlı faiz oranları, ve uzun vade seçenekleri ile çeşitle araba kredisi kampanyaları düzenleyebilmektedir. Doğru bir araştırma yaparak bütçenize ve gelirinize uygun farklı ödeme planı sunan bankaların seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Şu an için ülkemizde bankadan bankaya ufak değişiklikler olmakla birlikte genel olarak araç bedeli 120 bin lira ve altında olan arabalar için kredi vadesi maksimum 60 ay, 120 bin lira üzerinde olan arabalar için kredi vadesi ise maksimum 48 ay gibi seçenekler bulunmaktadır. 


Taşıt kredisi alabilme kriterleri başında ise 18 yaşını doldurmuş olmanız ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir. Araba kredisi başvurusu bankalardan yapılabildiği gibi anlaşmalı otomobil bayilerinden de gerçekleştirilebiliyor. Araba kredisi süreci ise bankalara sunmuş olduğunuz belgelerin doğrulanması, kredi notunuzun uygunluğu ve sonuç değerlendirmesi ile başlamaktadır. Araç kredisinin onayının ardından peşinatın yatırılmasıyla hayallerinizdeki arabaya en kısa yoldan taksitle araba sahibi olarak kavuşmuş olursunuz. 


İkinci El Araba Kredisi


Evet en çok sorulan sorulardan biri de ikinci el araba için bankaların kredi verip vermediğiydi. Bu yıl içinde çıkarılan bir yasa ile bankalar artık ikinci el arabalar için de sıfır kilometre araçlara verilen kredi hakkından tanımış oldu. Bankalar ikinci el araba için kredi sunarken, yine müşterilerinden aynı kriterleri, peşinat ve kredi notu gibi genel geçer isterken, bunun yanı sıra 2. el araçlar için, aracın yaşı gibi kriterleri göz önünde bulundurur. Bankaların faiz ve taşıt kredisi oranları ise az çok benzerdir. ortalama ise bankalar müşterileri için kredilendirme oranı araç bedelinin 120 bin liraya kadar olan kısmı için yüzde 70, 120 bin lirayı aşan kısmı için ise yüzde 50’dir.Taksitle Araba Alınır Mı?


Kaynaklarımız her ne kadar kıt olsa da ihtiyaçlarımız ve isteklerimiz sınırsızdır. Bu bağlamda ulaşım da bir hak olarak değerlendirilir, herkesin sağlıklı bir şekilde konforlu olarak ulaşım imkanına sahip olması gerekmektedir. Araba alma hayali kurup sırf peşinat problemi yaşadığı için araba sahibi olamayan bir çok kişi vardır. Ancak Mesken Finans, müşterilerine konforlu ve huzurlu bir şekilde ev alma imkanı sunduğu gibi araba hayallerini de gerçeğe dönüştürme adına hizmet sunuyor. 


Mesken Finans programlarında, araç alımı için peşinat ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bununla birlikte peşinat kullanmak isteyen müşteriler dahil oldukları finansman programlarında araç teslimatlarını, kendilerine verilen teslim süresinden daha da erken sürede temin edebilirler.


Mesken Finans İle İkinci El Araba Alımı


Alım aşamasında yapılacak olan değerleme işlemi ile Mesken Finans’ın uyguladığı yaş sınırı kriterlerine uygun bulunan araçları değerlendirip, sağlıklı bir alım yapabilirsiniz. Mesken Finans'ta araba için 13 aydan başlamak üzere 100 aya kadar vade seçeneği mevcuttur. Mesken Finans katılımcıları diledikleri takdirde bu süreyi isteğe bağlı ara ödemelerle azaltabilmektedir. Müşteriler almak istedikleri araç için ödemek istedikleri taksit miktarını gelirleriyle orantılı olarak kendileri belirler. Mesken Finans ile kredisiz araba sahibi olurken, peşinat problemi de yaşamazlar. Katılımcıların Finansman programlarına dahil olurken var olan araçlarının peşinat olarak verilmek istenmesi durumunda, değerleme işlemi yapılır ve değerleme neticesinde Mesken Finans alım kriterlerine uygun bulunan araçlar peşinat olarak değerlendirilebilir.

POPÜLER İÇERİKLER

close